ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កំពុងជំរុញការអប់រំឌីជីថលតាមរយៈវិធីសាស្ត្របង្រៀនតាមបែបថ្នាក់រៀនត្រឡប់ (Flipped Classroom) និងវិធីសាស្ត្របង្រៀនតាមបែបទ្រឹះស្ដីស្ថាបនានិយម (Constructivism) ដើម្បីឱ្យសិស្សានុសិស្សទទួលបានគុណសម្បទាសតវត្សទី២១ ជំរុញឱ្យសិស្សមានការគិតស៊ីជម្រៅ ដោះស្រាយបញ្ហា សិក្សាបែបសហការ ដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា។
លោកស្រីបណ្ឌិត ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ក្រសួងអប់រំ បានដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ស្ដង់ដាសាលារៀនគំរូ តាមគ្រឹះស្ថានសាធារណៈពីមត្តេយ្យសិក្សាដល់មធ្យមសិក្សាចំណេះទូទៅ ក្នុងគោលបំណងចង់ឱ្យសិស្សានុសិស្សពេលរៀនចប់ក្រោយកម្រិតសិក្សាទុតិយភូមិ គឺមិនត្រឹមតែរៀនចំណេះដឹង និងការចងចាំប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែសិស្សានុសិស្សត្រូវមានគុណសម្បទាក្នុងសតវត្សទី២១។ ក្នុងនោះ រួមមាន វិជ្ជាសម្បទា (ចំណេះដឹង) បំណិនសម្បទា (ជំនាញ) ចរិយាសម្បទា (ឥរិយាបទ និងអត្តចរិត) កាយសម្បទា (សុខភាពមាំមួន) ដើម្បីអាចក្លាយជាពលរដ្ឋល្អបាន។
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំបន្ថែមថា វិធីសាស្ត្របង្រៀនតាមបែបថ្នាក់រៀនត្រឡប់ (Flipped Classroom) ជាវិធីសាស្រ្តឱ្យសិស្សានុសិស្សប្រើប្រាស់ធនធានសិក្សាដែលមាន ហើយរៀន ឬធ្វើកិច្ចការសលានៅផ្ទះបន្ថែមទៀត ដើម្បីឱ្យពេលចូលរៀននៅក្នុងថ្នាក់សិស្សអាចចូលរួមក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហា ឬរៀនមេរៀនចំពោះមុខ ជាមួយមិត្តភក្ដិបានដោយជោគជ័យ។
លោកស្រីបណ្ឌិត បន្តថា វិធីសាស្ត្របង្រៀនតាមបែបថ្នាក់រៀនត្រឡប់ (Flipped Classroom) ជាវិធីសាស្រ្តបង្រៀនមួយដែលមានគោលដៅ បង្កើនការចូលរួមជាមួយសិស្សនៅក្នុងដំណើរការរៀន និងបង្រៀន។ ចំណែក វិធីសាស្ត្របង្រៀនតាមទ្រឹះស្ដី ស្ថាបនានិយម (Constructivism) ជាការសិក្សាមួយទូលំទូលាយ ដែលពាក់ព័ន្ធជាមួយទស្សនៈទានផ្សេៗទៀត។ ក្នុងនោះ សិស្សមានសមត្ថភាពនៅក្នុងការបង្កើតបញ្ញត្តិ ជំរុញសិស្សឱ្យមានការគិតបែបស៊ីជម្រៅ ដោះស្រាយបញ្ហាបានល្អ សិក្សាបែបសហការ និងអាចធ្វើឱ្យសិស្សមានបំណិនសតវត្សទី២១ ជាពិសេសចេះស្រាវជ្រាវ ដែលអាចឱ្យគាត់ក្លាយជាពលរដ្ឋពេញលេញ។
ជាមួយគ្នានេះ កាលពីថ្ងៃទី ២០ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២៤កន្លងទៅ ក្រុមការងារនៃយុទ្ធនាការមជ្ឈមណ្ឌលសម្រាប់ការអប់រំឌីជីថល និងការអប់រំពីចម្ងាយ នៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានចុះទៅធ្វើការបណ្ដុះបណ្ដាលដល់សិស្ស និងគ្រូបង្រៀនដោយផ្ទាល់ទៅតាមគ្រឹះស្ថានមធ្យមសិក្សា ពីវិធីសាស្ត្របង្រៀនតាមបែបថ្នាក់រៀនត្រឡប់ (Flipped Classroom) និងវិធីសាស្ត្របង្រៀនតាមទ្រឹះស្ដី ស្ថាបនានិយម (Constructivism) ដើម្បីលើកកម្ពស់ស្តង់ដាសាលារៀនគំរូ តាមរយៈការអប់រំឌីជីថល។ ដំណាក់កាលដំបូងនេះ គឺធ្វើឡើងនៅតាមវិទ្យាល័យគោលដៅមួយចំនួននៅរាជធានីភ្នំពេញជាមុនសិន មុននឹងឈានចុះទៅវិទ្យាល័យតាមបណ្ដាខេត្ត។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត អ៊ុម រម្យណី រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា លើកឡើងថា ការប្រើប្រាស់វិធីសាស្ត្របង្រៀនថ្មីនេះ គឺមានភាពចាំបាច់ក្នុងសង្គមពេលបច្ចុប្បន្ន។ សិស្សត្រូវសិក្សាស្វែងយល់មេរៀនពីផ្ទះជាមុនសិន ត្រៀមសំណួរនូវចំណុចដែលខ្លួនមិនយល់ ដើម្បីសួរទៅគ្រូបង្រៀន និងពិភាក្សាគ្នា នៅពេលដល់ម៉ោងសិក្សា។
គួរជម្រាបជូនថា ក្នុងការបណ្ដុះបណ្ដាលនេះ ក្រុមការងារនៃយុទ្ធនាការ ក៏បានណែនាំទៅសិស្សឱ្យប្រើប្រាស់កម្មវិធីទូរស័ព្ទ App ទូរសិក្សា សម្រាប់ការសិក្សាដោយខ្លួនឯងនៅផ្ទះ ដើម្បីមានជាចំណេះដឹង ឬសំណួរសម្រាប់ការពិភាក្សានៅក្នុងថ្នាក់រៀន។ កម្មវិធីទូរសិក្សានេះ ជាកម្មវិធីសិក្សាដោយមិនគិតថ្លៃ បង្កើតឡើងដោយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដែលមានការបង្រៀនគ្រប់មុខវិជ្ជា គ្រប់កម្រិតថ្នាក់៕