វិធីសាស្ត្របង្រៀនតាមបែបថ្នាក់រៀនត្រឡប់ ជំរុញសិស្សគិតស៊ីជម្រៅ និងដោះស្រាយបញ្ហាដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា
ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កំពុងជំរុញការអប់រំឌីជីថលតាមរយៈវិធីសាស្ត្របង្រៀនតាមបែបថ្នាក់រៀនត្រឡប់ (Flipped Classroom) និងវិធីសាស្ត្របង្រៀនតាមបែបទ្រឹះស្ដីស្ថាបនានិយម (Constructivism) ដើម្បីឱ្យសិស្សានុសិស្សទទួលបានគុណសម្បទាសតវត្សទី២១ ជំរុញឱ្យសិស្សមានការគិតស៊ីជម្រៅ ដោះស្រាយបញ្ហា សិក្សាបែបសហការ ដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា។
លោកស្រីបណ្ឌិត ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា មានប្រសាសន៍ថា ក្រសួងអប់រំ បានដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ស្ដង់ដាសាលារៀនគំរូ តាមគ្រឹះស្ថានសាធារណៈពីមត្តេយ្យសិក្សាដល់មធ្យមសិក្សាចំណេះទូទៅ ក្នុងគោលបំណងចង់ឱ្យ​សិស្សានុសិស្សពេលរៀនចប់ក្រោយកម្រិតសិក្សាទុតិយភូមិ គឺមិនត្រឹមតែរៀនចំណេះដឹង និងការចងចាំប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែសិស្សានុសិស្សត្រូវមានគុណសម្បទាក្នុងសតវត្សទី២១។ ក្នុងនោះ រួមមាន វិជ្ជាសម្បទា (ចំណេះដឹង)​ បំណិនសម្បទា (ជំនាញ) ចរិយាសម្បទា (ឥរិយាបទ និងអត្តចរិត) កាយសម្បទា (សុខភាពមាំមួន) ដើម្បីអាចក្លាយជាពលរដ្ឋល្អបាន។
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំបន្ថែមថា វិធីសាស្ត្របង្រៀនតាមបែបថ្នាក់រៀនត្រឡប់ (Flipped Classroom) ជាវិធីសាស្រ្តឱ្យសិស្សានុសិស្សប្រើប្រាស់ធនធានសិក្សាដែលមា​ន ហើយរៀន ឬធ្វើកិច្ចការសលានៅផ្ទះបន្ថែមទៀត ដើម្បីឱ្យពេលចូលរៀននៅក្នុងថ្នាក់សិស្សអាចចូលរួមក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហា ឬរៀនមេរៀនចំពោះមុខ ជាមួយមិត្តភក្ដិបានដោយជោគជ័យ។
លោកស្រីបណ្ឌិត បន្តថា វិធីសាស្ត្របង្រៀនតាមបែបថ្នាក់រៀនត្រឡប់ (Flipped Classroom) ជាវិធីសាស្រ្តបង្រៀនមួយដែលមានគោលដៅ បង្កើនការចូលរួមជាមួយសិស្សនៅក្នុងដំណើរការរៀន និងបង្រៀន។ ចំណែក វិធីសាស្ត្របង្រៀនតាមទ្រឹះស្ដី ស្ថាបនានិយម (Constructivism) ជាការសិក្សាមួយទូលំទូលាយ ដែលពាក់ព័ន្ធជាមួយទស្សនៈទានផ្សេៗទៀត។ ក្នុងនោះ សិស្សមានសមត្ថភាពនៅក្នុងការបង្កើតបញ្ញត្តិ ជំរុញសិស្សឱ្យ​មានការគិតបែបស៊ីជម្រៅ ដោះស្រាយបញ្ហាបានល្អ សិក្សាបែបសហការ និងអាច​​​​ធ្វើឱ្យសិស្សមានបំណិនសតវត្សទី២១ ជាពិសេសចេះស្រាវជ្រាវ ដែលអាចឱ្យគាត់ក្លាយជាពលរដ្ឋពេញលេញ។
ជាមួយគ្នានេះ កាលពីថ្ងៃទី ២០ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២៤កន្លងទៅ ក្រុមការងារនៃយុទ្ធនាការមជ្ឈមណ្ឌលសម្រាប់ការអប់រំឌីជីថល និងការអប់រំពីចម្ងាយ នៃ​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និងកីឡា បានចុះទៅ​ធ្វើ​ការ​បណ្ដុះ​បណ្ដាល​ដល់​សិស្ស និងគ្រូបង្រៀនដោយផ្ទាល់ទៅតាមគ្រឹះស្ថានមធ្យមសិក្សា ពីវិធីសាស្ត្របង្រៀនតាមបែបថ្នាក់រៀនត្រឡប់ (Flipped Classroom) និងវិធីសាស្ត្របង្រៀនតាមទ្រឹះស្ដី ស្ថាបនានិយម (Constructivism) ដើម្បី​លើក​កម្ពស់​ស្តង់ដា​សាលា​រៀន​គំរូ តាមរយៈការអប់រំឌីជីថល។ ដំណាក់កាលដំបូងនេះ គឺធ្វើឡើងនៅ​តាម​វិទ្យាល័យ​​គោលដៅមួយចំនួននៅរាជធានីភ្នំពេញជាមុនសិន មុន​នឹង​ឈាន​ចុះ​ទៅ​វិទ្យាល័យ​តាម​បណ្ដា​ខេត្ត​។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត អ៊ុម រម្យណី រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ​លើក​ឡើង​ថា ការប្រើប្រាស់វិធីសាស្ត្របង្រៀនថ្មីនេះ គឺមានភាពចាំបាច់ក្នុងសង្គមពេលបច្ចុប្បន្ន។ សិស្ស​ត្រូវសិក្សាស្វែងយល់មេរៀនពីផ្ទះជាមុនសិន ត្រៀមសំណួរនូវចំណុចដែលខ្លួនមិនយល់ ដើម្បី​សួរ​ទៅគ្រូបង្រៀន និងពិភាក្សាគ្នា នៅពេលដល់ម៉ោងសិក្សា។
គួរជម្រាបជូនថា ក្នុងការបណ្ដុះបណ្ដាលនេះ ក្រុមការងារនៃយុទ្ធនាការ ក៏បាន​ណែនាំ​ទៅ​សិស្ស​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​កម្ម​វិធី​ទូរ​ស័ព្ទ App ទូរសិក្សា សម្រាប់ការសិក្សាដោយខ្លួនឯងនៅផ្ទះ ដើម្បីមានជាចំណេះដឹង ឬ​សំណួរ​សម្រាប់​ការ​ពិភាក្សា​​នៅក្នុងថ្នាក់រៀន។ កម្មវិធីទូរសិក្សានេះ ជាកម្មវិធីសិក្សាដោយមិនគិតថ្លៃ បង្កើត​ឡើង​ដោយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដែលមានការបង្រៀនគ្រប់មុខវិជ្ជា គ្រប់​កម្រិត​ថ្នាក់​៕