សម្តេចតេជោ ៖ យើង​ត្រូវ​គិត​ឱ្យ​គ្រប់ កុំទុក​ឱ្យ​នរណាម្នាក់​នៅ​ក្រៅចរន្ត​ នៃការ​អប់រំ
ភ្នំពេញ – លើក​ឡើង​នៅ​ក្នុង​ពិធី​ចែក​សញ្ញាបត្រ​ដល់​និស្សិត​សាកលវិទ្យាល័យ​ភ្នំពេញអន្តរជាតិ (PPIU) នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃទី១១ ខែតុលា ឆ្នាំ​២០២២ សម្តេច​អគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បាន​ស្នើ​ដល់​ក្រសួងអប់រំ ក៏​ដូចជា​ក្រសួងការងារ សិក្សារកដំណោះស្រាយ ដើម្បី​ឱ្យ​កុមារ ក៏​ដូចជា​យុវជន​ចំណាកស្រុកមាន​ឱកាស​បាន​សិក្សា ដោយ​សម្តេច​បានបញ្ជាក់ថា «យើង​ត្រូវ​គិត​ឱ្យ​គ្រប់ កុំ​ទុក​ឱ្យ​នរណាម្នាក់​នៅ​ក្រៅ​ចរន្ត នៃការ​អប់រំ»។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បាន​មានប្រសាសន៍ថា យោង​ទៅ​តាមទិន្នន័យ កម្មករ​សំណង់​មួយ​ចំនួន​ដែល​មក​ធ្វើ​ការងារ​នៅទីក្រុង ពួកគេបាន​នាំទាំងប្រពន្ធទាំង​កូន​មក​ជាមួយ ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​កូនចៅ​របស់ពួក​គេ​មិន​ទទួលបាន​ការសិក្សា​​ឡើយ ដូច្នេះ​សម្តេច​ស្នើ​ឱ្យ​មានការ​សិក្សា​រក​ដំណោះ​ស្រាយ​ ដើម្បី​ឱ្យ​កុមារ​ទាំងនោះបាន​ចូលរៀន។
“កម្មករដែលមករក​ការងារធ្វើ​តាមទីក្រុង ឬនៅ​តាមការដ្ឋាន… នាំកូន​មក​ជាមួយ ដល់កូនមកជាមួយ កូនអត់ទទួលបានការ​សិក្សា​ទេ អញ្ចឹង​ត្រូវ​រកវិធីដោះស្រាយ​បញ្ហា​នោះយ៉ាងម៉េច? យើង​ត្រូវ​សហការជាមួយ​បណ្តា​រការដ្ឋានសំណង់ទាំង​ឡាយ និង​ជាមួយ​សាលាដែលនៅជិតហ្នឹង ដើម្បី​ឱ្យ​បានចូលរៀន​ ឬក៏​ត្រូវបង្កើតថ្នាក់ចល័តយ៉ាងម៉េច? ដើម្បី​ឱ្យ​កុមារនេះបានចូលរៀន”
ជាមួយ​គ្នា​នេះ សម្រាប់កម្មករ​ចំណាក​ស្រុក​ទៅ​ក្រៅប្រទេស ជាពិសេស​ប្រទេស​ថៃ សម្តេច​តេជោ ក៏បាន​ស្នើ​ដល់ក្រសួងការងារ និង​ក្រសួងអប់រំ យក​ចិត្ត​ទុកដាក់ដូចគ្នា​នឹង​កម្មករចំណាកស្រុក​ក្នុងស្រុក ដោយ​ក្នុង​នោះមានដូចជា​​កុមារ​ដែល​ត្រូវ​ឪពុកម្តាយ​ផ្ញើ​នៅ​ជាមួយ​ជីដូនជីតា ឬ​បងប្អូន​ក៏​សាច់ញាតិ ។ ដោយ​ឡែក​កុមា​រដែល​ទៅ​ដល់ប្រទេសថៃ ក្រសួង​ត្រូវ​សិក្សា​រកដំណោះ​ស្រាយ ដើម្បី​ឱ្យ​កុមារ​ទាំងនោះបានរៀន ដោយ​មិន​អាច​បណ្តែតបណ្តោយ​ឱ្យ​កុមារមិន​ចេះ​អក្សរ ឬក៏​ភ្លេច​អក្សរ​នោះទេ។
“បានរៀន​ហើយ តែមិន​បានមើល មិន​បានអាន ភ្លេចទាំងអក្សរ​ហ្នឹង​ទៅទៀត។ អាហ្នឹងជាចំណុច​ដែលខ្ញុំ​គ្រាន់តែជាលើក ដើម្បីការ​គិតគូរបន្ថែម​ទៀត ទៅលើ​កម្មករចំណាកស្រុក ធ្វើ​យ៉ាងម៉េច​ឱ្យ​មាន​ការ​តភ្ជាប់ ចេញពីភូមិ​មកដល់កន្លែង​ការដ្ឋានសំណង់មានកូនក្មេងប៉ុន្មាននាក់ចូលរៀន បើ​មាន​សាលានៅក្បែរហ្នឹង គឺភ្ជាប់ជាមួយ​សាលា…”
បើយោង​តាម​របាយការណ៍​អង្កេត​កម្លាំង​ពលកម្ម​កម្ពុជា របស់​ក្រសួងផែនការ​ បានប៉ាន់ប្រមាណថា កម្ពុជា​មាន​ប្រជាជន​ដល់វ័យ​បំពេញ​ការងារ​ចំនួន​ជាង​៧លាននាក់ ក្នុងនោះ​ការងារ​ក្រៅប្រព័ន្ធមានប្រមាណ ៨៨,៣ភាគរយ។ របាយការណ៍​ក៏​បានបញ្ជាក់ដែរថា ភាគច្រើន​នៃអ្នកធ្វើ​ការងារ​ក្រៅប្រព័ន្ធ​មាន​សមាមាត្រធំជាងគេ គឺកសិកម្ម និងសំណង់។
ដោយឡែកបើយោង​តាម​របាយការណ៍​របស់ក្រសួងការងារវិញ បច្ចុប្បន្ន​កម្ពុជា​មានពលករយ៉ាង​ហោច​ណាស់​១លាន​៣​សែន​នាក់ កំពុង​រស់​នៅ​និង​បំពេញ​ការងារ​នៅ​បរទេស ​ក្នុង​នោះ ១​លាន​២​សែន​នាក់ធ្វើ​ការ​នៅ​ប្រទេស​ថៃ ៕