ភ្នំពេញ – លើកឡើងនៅក្នុងពិធីចែកសញ្ញាបត្រដល់និស្សិតសាកលវិទ្យាល័យភ្នំពេញអន្តរជាតិ (PPIU) នៅព្រឹកថ្ងៃទី១១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២២ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានស្នើដល់ក្រសួងអប់រំ ក៏ដូចជាក្រសួងការងារ សិក្សារកដំណោះស្រាយ ដើម្បីឱ្យកុមារ ក៏ដូចជាយុវជនចំណាកស្រុកមានឱកាសបានសិក្សា ដោយសម្តេចបានបញ្ជាក់ថា «យើងត្រូវគិតឱ្យគ្រប់ កុំទុកឱ្យនរណាម្នាក់នៅក្រៅចរន្ត នៃការអប់រំ»។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានមានប្រសាសន៍ថា យោងទៅតាមទិន្នន័យ កម្មករសំណង់មួយចំនួនដែលមកធ្វើការងារនៅទីក្រុង ពួកគេបាននាំទាំងប្រពន្ធទាំងកូនមកជាមួយ ដែលធ្វើឱ្យកូនចៅរបស់ពួកគេមិនទទួលបានការសិក្សាឡើយ ដូច្នេះសម្តេចស្នើឱ្យមានការសិក្សារកដំណោះស្រាយ ដើម្បីឱ្យកុមារទាំងនោះបានចូលរៀន។
“កម្មករដែលមករកការងារធ្វើតាមទីក្រុង ឬនៅតាមការដ្ឋាន… នាំកូនមកជាមួយ ដល់កូនមកជាមួយ កូនអត់ទទួលបានការសិក្សាទេ អញ្ចឹងត្រូវរកវិធីដោះស្រាយបញ្ហានោះយ៉ាងម៉េច? យើងត្រូវសហការជាមួយបណ្តារការដ្ឋានសំណង់ទាំងឡាយ និងជាមួយសាលាដែលនៅជិតហ្នឹង ដើម្បីឱ្យបានចូលរៀន ឬក៏ត្រូវបង្កើតថ្នាក់ចល័តយ៉ាងម៉េច? ដើម្បីឱ្យកុមារនេះបានចូលរៀន”
ជាមួយគ្នានេះ សម្រាប់កម្មករចំណាកស្រុកទៅក្រៅប្រទេស ជាពិសេសប្រទេសថៃ សម្តេចតេជោ ក៏បានស្នើដល់ក្រសួងការងារ និងក្រសួងអប់រំ យកចិត្តទុកដាក់ដូចគ្នានឹងកម្មករចំណាកស្រុកក្នុងស្រុក ដោយក្នុងនោះមានដូចជាកុមារដែលត្រូវឪពុកម្តាយផ្ញើនៅជាមួយជីដូនជីតា ឬបងប្អូនក៏សាច់ញាតិ ។ ដោយឡែកកុមារដែលទៅដល់ប្រទេសថៃ ក្រសួងត្រូវសិក្សារកដំណោះស្រាយ ដើម្បីឱ្យកុមារទាំងនោះបានរៀន ដោយមិនអាចបណ្តែតបណ្តោយឱ្យកុមារមិនចេះអក្សរ ឬក៏ភ្លេចអក្សរនោះទេ។
“បានរៀនហើយ តែមិនបានមើល មិនបានអាន ភ្លេចទាំងអក្សរហ្នឹងទៅទៀត។ អាហ្នឹងជាចំណុចដែលខ្ញុំគ្រាន់តែជាលើក ដើម្បីការគិតគូរបន្ថែមទៀត ទៅលើកម្មករចំណាកស្រុក ធ្វើយ៉ាងម៉េចឱ្យមានការតភ្ជាប់ ចេញពីភូមិមកដល់កន្លែងការដ្ឋានសំណង់មានកូនក្មេងប៉ុន្មាននាក់ចូលរៀន បើមានសាលានៅក្បែរហ្នឹង គឺភ្ជាប់ជាមួយសាលា…”
បើយោងតាមរបាយការណ៍អង្កេតកម្លាំងពលកម្មកម្ពុជា របស់ក្រសួងផែនការ បានប៉ាន់ប្រមាណថា កម្ពុជាមានប្រជាជនដល់វ័យបំពេញការងារចំនួនជាង៧លាននាក់ ក្នុងនោះការងារក្រៅប្រព័ន្ធមានប្រមាណ ៨៨,៣ភាគរយ។ របាយការណ៍ក៏បានបញ្ជាក់ដែរថា ភាគច្រើននៃអ្នកធ្វើការងារក្រៅប្រព័ន្ធមានសមាមាត្រធំជាងគេ គឺកសិកម្ម និងសំណង់។
ដោយឡែកបើយោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងការងារវិញ បច្ចុប្បន្នកម្ពុជាមានពលករយ៉ាងហោចណាស់១លាន៣សែននាក់ កំពុងរស់នៅនិងបំពេញការងារនៅបរទេស ក្នុងនោះ ១លាន២សែននាក់ធ្វើការនៅប្រទេសថៃ ៕