ភ្នំពេញ – ជាមួយនឹងការថ្លែងអបអរដល់សិស្សប្រឡងជាប់សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ក៏បានថ្លែងលើកទឹកចិត្តដល់បេក្ខជនដែលប្រឡងធ្លាក់សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិផងដែរ។ ក្នុងជំនួបជាមួយសិស្សទទួលបាននិទ្ទេស A ជាង១ពាន់នាក់នៅមជ្ឈមណ្ឌលពាណិជ្ជកម្មជ្រោយចង្វារ នាព្រឹកថ្ងៃទី២ ខែកុម្ភៈ សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្រ្តីលើកឡើងថា នៅសម័យបច្ចុប្បន្ននេះ គឺមានជម្រើសជាច្រើនដែលជាឱកាសសម្រាប់អ្នកដែលប្រឡងធ្លាក់សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ។
បើតាមសម្តេចតេជោ សិស្សដែលប្រឡងធ្លាក់អាចជ្រើសរើសបន្តរៀនត្រួតថ្នាក់ ហើយបន្តប្រឡងនៅឆ្នាំក្រោយ, ជម្រើសទី២ គឺអាចចូលទៅរៀនយកបរិញ្ញាបត្ររង ហើយនៅពេលប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ អាចវិលមកប្រឡងម្តងទៀត និងជម្រើសមួយទៀត គឺទៅរៀនសាលាបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ដែលនឹងផ្តល់ឱកាសឱ្យយុវជនយើងទទួលបាននូវជំនាញវិជ្ជាជីវៈសម្រាប់បម្រើឱ្យការអភិវឌ្ឍប្រទេស ក៏ដូចជាមុខរបរខ្លួនឯង។
“តាសូមចូលរួមជាមួយនឹងការសោកស្តាយ ក៏ប៉ុន្តែសង្ឃឹមថា ចៅៗមិនបោះបង់ចោលការខិតខំទាំងឡាយដែលខ្លួនត្រូវបន្ត”
សម្តេចតេជោបន្តថា សិស្សានុសិស្សដែលប្រឡងធ្លាក់បាក់ឌុបមិនត្រូវបោះបង់ចោលការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ខ្លួនឡើយ ។ សម្តេចថា បើប្រៀបធៀបទៅសម័យប្រឡង ក៏មានអ្នកគ្រូម្នាក់នៅខេត្តឧត្តរមានជ័យ ដែលគាត់អាយុ៥៦ឆ្នាំ តែគាត់ប្រឡងធ្លាក់ ហើយគាត់នៅតែប្តូរផ្តាច់ដើម្បីប្រឡងនៅឆ្នាំក្រោយទៀត ដើម្បីបំពេញបំណងប្រាថ្នារបស់គាត់ ដែលនេះសម្តេចតេជោបានធ្វើការកោតសរសើរ និងហៅថា វាជាការរៀនពេញមួយជីវិត។
គួរបញ្ជាក់ថា ការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប សម័យប្រឡង ៥ ធ្នូ ២០២២ មានបេក្ខជនដាក់ពាក្យប្រឡងសរុបចំនួន ១២៨ ១៣៥នាក់ ក្នុងនោះបេក្ខជនដែលប្រឡងជាប់មានចំនួន ៩០៩៥០នាក់ ដោយបេក្ខជនដែលបានប្រឡងធ្លាក់មានចំនួន ៧៧១៨៥នាក់។ ក្នុងនោះដែរ បេក្ខជនដែលទទួលបាននិទ្ទេស A មានចំនួន ១០៤៩នាក់, និទ្ទេស B ចំនួន ៧២៣២នាក់, និទ្ទេស C ចំនួន ១៩០៥៣នាក់, និទ្ទេស D ចំនួន ៣១១៦៦នាក់ និង និទ្ទេស E ចំនយន ៣២៤៥០នាក់៕