សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ៖ ជំនាញបច្ចេកទេស គឺជាជំនាញ​ដែលមានតម្រូវការ​ចាំបាច់ នៃសង្គម​បច្ចុប្បន្ន
ភ្នំពេញ – បច្ចុប្បន្ននេះ កម្ពុជា​កំពុង​តែមានតម្រូវការ​ធនធាន​មនុស្ស​ផ្នែក​បច្ចេកទេសកាន់តែខ្លាំងឡើងៗ ទាំងតម្រូវការក្នុងស្រុក និង​បំពេញ​តម្រូវការ​សម្រាប់អ្នក​វិនិយោគ ។ នេះជា​ប្រសាសន៍​លើក​ឡើងរបស់សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ក្នុងពិធីប្រគល់សញ្ញាបត្រ​ដល់និស្សិតបច្ចេកទេស នៃវិទ្យាស្ថានជាតិបណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស (NTTI) ប្រមាណជាង​៥ពាន់​នៅ​មជ្ឈមណ្ឌលសន្និបាត និងពិព័រណ៍អន្តរជាតិ​ជ្រោយចង្វា នាព្រឹក​ថ្ងៃទី២៧ ខែកុម្ភៈ។
សម្តេចតេជោលើក​ឡើងថា កម្ពុជាបច្ចុប្បន្ន​មាន​តម្រូវការ​ នៃអ្នក​បច្ចេកទេស​កាន់តែធំ ទាំងតម្រូការ​ក្នុងស្រុកដែលមានស្រាប់ និង​មួយ​ផ្នែកទៀត​គឺដើម្បីបំពេញ​សេចក្តីត្រូវការ​របស់អ្នកវិនិយោគ ដែលចង់មកធ្វើការវិនិយោគ​នៅកម្ពុជា ដែល​​គេ​ត្រូវ​ការ​ធនធាន​មនុស្ស​ខាងបច្ចេកទេស។
“ដូចនេះ វាជួយទាក់ទាញវិនិយោគឱ្យមកកាន់កម្ពុជាផងដែរ ។ ប្រសិនបើកម្ពុជា​គ្មានធន​ធាន​មនុស្សគ្រប់គ្រាន់ទេគឺកម្ពុជាមិនទទួលបានជោគជ័យនៅក្នុងការទាក់ទាញ​វិនិយោគិន​បានទេ”
បើតាមប្រសាសន៍របស់សម្តេចតេជោ បច្ចុប្បន្ន​កម្ពុជាបានចុះហត្ថលេខាលើ​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ពាណិជ្ជកម្ម​ជាមួយ​ប្រទេស​ជាច្រើន​ទាំងក្នុងតំបន់ ក៏​ដូចជា​ពិភពលោក ដូច្នេះមិន​មែន​គ្រាន់តែជាបញ្ហា​ដាច់​ដោយ​ឡែក​របស់ទីផ្សារកម្ពុជាដែលមាន​មនុស្ស​១៧លាននាក់​នោះទេ តែយើង​ត្រូវ​ប្រកួត​ប្រជែង និង​ចូល​ទៅ​កាន់ទីផ្សារ នៃមនុស្ស​រាប់ពាន់​លាននាក់ ។ ដូច្នេះ​សម្តេចមើលឃើញថា ការ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ គឺកាន់តែមានតម្រូវ​ការ​ធំ។
សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្រ្តីក៏បានបញ្ជាក់ដែរថា ដោយ​សារមើលឃើញ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈមានតម្រូវការ​កាន់តែធំ ដូច្នេះ​ហើយ​ទើបសម្តេច​បានដាក់ចេញ​ផែនការគោលនយោបាយ​ឱ្យ​ក្រសួងការងារ និងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធធ្វើការ​បណ្តុះបណ្តាល​លើជំនាញវិជ្ជាជីវៈ​ដល់យុវជន​កម្ពុជា​ប្រមាណ ១,៥លាននាក់​ក្នុងមួយឆ្នាំ ដោយ​ចាប់ផ្តើម​ពីឆ្នាំក្រោយទៅ។
គួរ​បញ្ជាក់ថា ក្នុង​បរិបទ​សកលភាវូបនីយកម្ម ការ​រីក​ចម្រើន​លូតលាស់ឥតឈប់ឈរ និង​ការ​ប្រកួតប្រជែង គឺទាមទារ​ឱ្យ​ប្រទេស​ជាតិមួយ​ខិតខំ​បង្កើន​គុណភាពផលិតផល និង​សេវាកម្ម​ខ្លួន​ឱ្យ​មាន​កម្រិត​អតិបរមា ។ ក្នុងនោះ ការ​អប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ គឺជា​កត្តា​មិន​អាច​ខ្វះ​បាន​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឋ​សេដ្ឋកិច្ចសង្គម និង​ជំរុញ​ឱ្យ​អ្នក​សិក្សា​ទទួលបាន​នូវ​ចំណេះដឹង ជំនាញ​បច្ចេក​ទេស​ជាមួយ​សមត្ថភាព​ពិតប្រកាដ ដើម្បីក្លាយ​ខ្លួន​ជាពលករជំនាញ អ្នក​បច្ចេកទេស ព្រមទាំង​ចូលរួម​ចំណែក​យ៉ាងសំខាន់​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​សង្គម និង​សេដ្ឋកិច្ចជាតិ៕