សម្តេចតេជោអំពាវនាវដល់ប្រជាពលរដ្ឋ​ចូលរួមទទួលភ្ញៀវ សម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍​ស៊ីហ្គេមលើកទី៣២
ភ្នំពេញ – នៅសល់ប្រមាណ​២សប្តាហ៍​ទៀតប៉ុណ្ណោះ ព្រឹត្តិការណ៍ នៃការ​ប្រកួត​កីឡាអាស៊ីអាគ្នេយ៍​លើកទី៣២ ដែលកម្ពុជាធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះនឹង​ឈានមកដល់ ក្នុងនោះសម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានធ្វើ​ការអំពាវនាវ​ដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ ជាពិសេសអ្នក​រស់​នៅ​រាជធានីភ្នំពេញ ចូលរួមទទួលភ្ញៀវសម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍​ប្រវត្តិសាស្រ្តមួយនេះ។
សម្តេចតេជោមានប្រសាសន៍ថា នៅសល់តែ​១៥ថ្ងៃទៀត​ប៉ុណ្ណោះ ស៊ីហ្គេម នឹង​ចូលមកដល់ ដូច្នេះ សូមបងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ចូលរួមទាំងអស់គ្នា​ដើម្បីទទួលភ្ញៀវរបស់យើង។ សម្តេចបន្តថា ភ្ញៀវរបស់យើង​នៅ​ឆ្នាំនេះ យើងធ្វើខុសប្លែកពីគេ ដោយ​កីឡាករដែលចូលរួមប្រកួតស៊ីហ្គេមទាំងអស់​នឹង​មិន​តម្រូវ​ឱ្យ​បង់ថ្លៃដូចប្រទេសដទៃធ្លាប់យកនោះទេ ។ សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តីបញ្ជាក់ថា ទោះបី​លក្ខន្តិកៈ​តម្រូវ ក៏​ប៉ុន្តែកម្ពុជា​ជា​ប្រទេស​តូច ប៉ុន្តែបេះដូងធំ។
” ឥឡូវកម្ពុជាទទួលកីឡាករដែលចូលរួមប្រកួតស៊ីហ្គេមដោយ​មិន​មានការ​បង់ថ្លៃដូចប្រទេសដទៃធ្លាប់យកនោះទេ… “
ឯកឧត្តម វ៉ាត់ ចំរើន អគ្គលេខាធិការ គណៈកម្មាធិការជាតិ CAMSOC-CAMAPGOC មានប្រសាសន៍ថា ការសម្រេចដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់​របស់​សម្តេចតេជោ​នាយករដ្ឋមន្រ្តី ហ៊ុន សែន ថា ប្រតិភូកីឡាមក​ពីបណ្តា​ប្រទេស​អាស៊ីអាគ្នេយ៍ទាំងអស់ នឹងមិនបង់ថ្លៃ​ចំនួន ៥០ដុល្លារ​ក្នុង​ម្នាក់ៗ ក្នុង​១ថ្ងៃៗ ដល់ម្ចាស់ផ្ទះកម្ពុជា​នោះ ជាការសម្រេចចិត្ត​ដ៏វិសេសវិសាលមួយ​មិន​ធ្លាប់​មាន​ក្នុង​ប្រវត្តិស៊ីហ្គេម ហើយ​ក្នុង​នាម​ជាម្ចាស់ផ្ទះ នឹងគោរពនូវ​ការ​សម្រេចចិត្ត​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​របស់​ថ្នាក់ដឹកនាំ​រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។
គួរបញ្ជាក់ថា នៅឆ្នាំ​២០២៣នេះ កម្ពុជា​នឹងធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះ​នៃព្រឹត្តិការណ៍កីឡាធំៗចំនួន២ គឺព្រឹត្តិការណ៍​កីឡាស៊ីហ្គេមលើកទី៣២ និងព្រឹត្តិការណ៍​កីឡាអាស៊ានប៉ារ៉ាហ្គេម លើកទី១២ ។ ក្នុងនោះ ព្រឹត្តិការណ៍​កីឡាស៊ីហ្គេមលើក​ទី​៣២ នឹង​មាន​ប្រទេស​ចំនួន​១១​ចូលរួមប្រកួតប្រជែងលើ​ប្រភេទ​​កីឡា​ចំនួន​៣៧ ស្មើនឹង ៥៨១​វិញ្ញាសា ដែលត្រូវ​បាន​អនុម័ត​ដោយ​ក្រុម​ប្រឹក្សា​​សហព័ន្ធ​​កីឡា​អាស៊ីអាគ្នេយ៍ ហើយ​ព្រឹត្តិការណ៍ស៊ីហ្គេម​នេះ នឹង​ដំណើរ​ការជាផ្លូវការ ពីថ្ងៃទី០៥ ដល់ថ្ងៃទី១៧ ខែ​ឧសភា ឆ្នាំ២០២៣។
ចំណែក​ព្រឹត្តិការណ៍កីឡាអាស៊ានប៉ារ៉ាហ្គេម លើកទី១២ សម្រាប់​ក្រុម​អត្តពលិកជនពិការ នឹង​​ដំណើរ​​ការ​ជា​ផ្លូវការ​ពី​ថ្ងៃទី​០៣ ដល់ថ្ងៃទី០៩ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៣ ដោយមាន១៣ប្រភេទកីឡាស្មើនឹង ៤៣១វិញ្ញាសា។
យោង​តាម​របាយការណ៍របស់ គណៈកម្មាធិការជាតិ CAMSOC-CAMAPGOC បានឱ្យដឹងថា ​ប្រតិភូកីឡា​ទាំង​១១ប្រទេសរួមទាំងម្ចាស់ផ្ទះកម្ពុជា ដែល​ត្រៀម​ចូលរួម​ប្រកួត​ប្រជែងយក​មេដាយ​ស៊ីហ្គេម និងអាស៊ានប៉ារ៉ាហ្គេម ដែលជាប្រវត្តិសាស្ត្រលើក​ដំបូងនៅកម្ពុជានេះ មានចំនួនសរុប​១២៤០៤​នាក់៕