នាយករដ្ឋមន្រ្តីអំពាវនាវ​ដល់​អ្នក​ប្រើប្រាស់​ប្រព័ន្ធបណ្តាញសង្គម សូម​ប្រើប្រាស់​ដោយមានការ​ទទួល​ខុសត្រូវ
ឆ្លៀត​ក្នុង​ឱកាស​ចូលរួមជាអធិបតីពិធីបញ្ចុះបឋមសិលាសាងសង់សារមន្ទីរ សម្ដេចព្រះព្រហ្មរតនមុនី ពិន សែម រាជបូណ៌ ក្នុងបរិវេណវត្តរាជបូណ៌ នាព្រឹកថ្ងៃទី១៨ កក្កដា សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានធ្វើអំពាវនាវទៅ​ដល់អ្នក​ប្រើប្រាស់​ប្រព័ន្ធបណ្តាញ​សង្គមទាំងអស់ សូម​ប្រើប្រាស់​ឱ្យ​មាន​ការ​ទទួល​ខុសត្រូវ ដោយ​មិន​ត្រូវបង្កើតព័ត៌មានក្លែង​ក្លាយ​​ធ្វើការ​បំពុលសង្គម​នោះឡើយ។
សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត មានប្រសាសន៍ថា ព័ត៌មានក្លែងក្លាយកំពុងបង្កើតបញ្ហា និងវាយលុកយ៉ាងខ្លាំង បង្ករផលប៉ះពាល់យ៉ាងធ្ងន់ធរដល់ប្រជាពលរដ្ឋ និងសង្គមជាតិ។ ហើយ​ជាមួយគ្នានេះ មានបណ្ដាប្រទេសមួយចំនួននៅអ៊ឺរ៉ុប កាណាដា អាមេរិក ក៏កំពុងគិតអំពីបញ្ហាព័ត៌មានក្លែងក្លាយនេះផងដែរ។
“សូម្បីតែនាយករដ្ឋមន្រ្តីអេស្បាញ ក៏​និយាយអំពី Fake News ដែលវាធ្វើ​ឱ្យ​រញ៉េរញ៉ៃ, ប្រទេស​ច្រើនណាស់នៅអឺរ៉ុប កាណាដា អាមេរិក គិតច្រើនណាស់រឿង Fake News ព្រោះពេលខ្លះវាបង្កើតបញ្ហា…”
ជាមួយគ្នានេះ សម្ដេចធិបតី ក៏​បាន​អំពាវនាវឱ្យអ្នកព័ត៌មានទាំងអស់ប្រកាន់ភ្ជាប់នូវក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈឱ្យបានខ្ជាប់ខ្ជួន ដើម្បីលើកកម្ពស់សិទ្ធិសេរីភាពរបស់អ្នកសារព័ត៌មានឱ្យបានខ្លាំងក្លាបន្ថែមទៀត។ ម៉្យាដើម្បីលុបបំបាត់ព័ត៌មានក្លែងក្លាយ និងផ្ដល់ព័ត៌មានពិតដល់សាធារណជនឱ្យមានការយល់ដឹង និងច្បាស់លាស់៕