ភាព សុភ័ក ៖ ៤ចំណុច ក្នុងការជ្រើសរើសជំនាញសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យឱ្យត្រឹមត្រូវ
ភ្នំពេញ – ក្រោយលទ្ធផល​ប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ (បាក់ឌុប) បានប្រកាស មាន​សិស្សានុសិស្សមួយចំនួនធំដែល​បានប្រឡងជាប់ ប្រហែលជា​កំពុងតែ​ពិបាក​សម្រេច​ចិត្ត និង​បារម្ភថា តើខ្លួន​ត្រូវ​ជ្រើសរើស​ជំនាញអ្វីដើម្បីរៀន​នៅថ្នាក់ឧត្តមសិក្សា ? ចំពោះក្តីបារម្ភនេះ លោក ភាព សុភ័ក បច្ចុប្បន្ន​ជា​និស្សិត​ឆ្នាំទី៣ ផ្នែកអក្សរ​សាស្រ្ត​អង់គ្លេស​នៅ​សាកលវិទ្យាល័យ​កម្ពុជា និង​កំពុងសិក្សា​ជំនាញ​ពាណិជ្ជកម្ម​នៅ​វិទ្យាស្ថាន​ស៊ីអ៊ីអូ បានផ្តល់ដំបូន្មាន​ថា សិស្សានុសិស្ស​គួរ​តែ​ចាប់យកជំនាញតាមតម្រូវការទីផ្សារការងារនាពេលបច្ចុប្បន្ន និង​ពេលអនាគត។
ដើម្បីសម្រេចចិត្តជ្រើសរើសជំនាញ​សិក្សា​ឱ្យបានត្រឹមត្រូវ បើតាម​បទពិសោធន៍របស់លោក ភាព សុភ័ក សិស្សានុសិស្សគួរតែ​គិត​ទៅ​លើ ៤ចំណុច ​រួមមាន៖
ទី១. តើអ្នកចង់ក្លាយជាអ្វី? ត្រូវជ្រើសរើសជំនាញដែលជាក្តីស្រមៃរបស់ខ្លួនមានតាំងពីតូច ឬជាការរំពឹងទុកកាលនៅវិទ្យាល័យ។ សិស្សានុសិស្សមិនគួរចាំរៀនដល់មហាវិទ្យាល័យទើបគិត ឬចាំចប់ឆ្នាំទី១ចាំរើសជំនាញនោះឡើយ ព្រោះអាចនាំឱ្យអ្នកសម្រេចចិត្តខុសដោយចេះតែរើសមុខជំនាញឱ្យតែបាន ឬជ្រើសរើសតាមមិត្តភក្តិដែលជាជំនាញមិនសក្ដិសមនឹងអ្នក ឬជាអ្វីដែលអ្នកចង់បាន។ ការធ្វើបែបនេះ លទ្ធផលដែលទទួលបានវិញនោះមានភាគរយតិចណាស់ដែលជាផលវិជ្ជមាន ។
ទី២. តើអ្នកចូលចិត្តជំនាញអ្វី? ការសិក្សានៅមហាវិទ្យាល័យ មិនមែនត្រឹមតែទៅរៀនឱ្យបានគ្រប់តែរយៈពេលបួនឆ្នាំដើម្បីបានសញ្ញាប័ត្រនោះទេ តែវាក៏​ត្រូវផ្សារភ្ជាប់ជាមួយចំណូលចិត្តរបស់យើងផងដែរ ។ ការជ្រើសរើសនូវមុខជំនាញដែលយើងស្រឡាញ់ជារឿងសំខាន់ ព្រោះវាជាផ្នែកមួយនៃកម្លាំងចិត្តដែលរុញឱ្យយើងក្រោកពីព្រលឹមទៅសាលា ហើយ​ចំណាយពេលវេលាសិក្សាបន្ថែម ទោះបីត្រូវបន្តធ្វើកិច្ចការដល់យប់ជ្រៅក៏ដោយ។
៣. រៀនជំនាញណាដែលពូកែស្រាប់៖ សិស្សានុសិស្ស អាចធ្វើការប្រៀបធៀបលទ្ធផលកាលពីរៀននៅវិទ្យាល័យថា តើមុខវិជ្ជាអ្វីដែលខ្លួនចូលចិត្ត ឬរៀនពូកែជាងមុខវិជ្ជាដទៃទៀត? ប្រសិនបើ គិតថាមុខវិជ្ជាដែលបានរៀននៅវិទ្យាល័យសុទ្ធតែមានភាពប្រហាក់ប្រហែលគ្នា ពិបាករកមុខវិជ្ជាណាមួយដែលលេចធ្លោឃើញ  អ្នកអាចងាកមកមើលពីអ្វីដែលអ្នកមានទេពកោសល្យជំនួសវិញក៏បាន។  ជាឧទាហរណ៍ បើយើងពូកែខាងភាសា ពូកែនិយាយ មានសមត្ថភាពដោះស្រាយបញ្ហាឱ្យអ្នកនៅជុំវិញខ្លួន នោះយើងអាចសម្លឹងមើលទៅលើជំនាញមួយចំនួនដូចជា មេធាវី អ្នកគ្រប់គ្រង គ្រូភាសា ឬផ្នែកទេសចរជាដើម។
៤. ទុកជំនាញមិនសូវសំខាន់ចោល៖ ចំពោះមុខ ជំនាញណាដែលមិនសូវសំខាន់ ឬមិនសូវមានទីផ្សារ យើងគួរលុបវាចោល ដោយជ្រើសយកតែជំនាញណាដែលត្រូវនឹងស្ថានភាពទីផ្សារការងារនៅក្នុងស្រុក ។ សិស្សានុសិស្សទាំងអស់គ្នាត្រូវដឹងថា មនុស្សម្នាក់បើធ្វើរឿងច្រើនយ៉ាងក្នុងពេលតែមួយ លទ្ធផលដែលទទួលបានមិនសូវជាល្អប៉ុន្មានទេ ហើយកាលដែលយើងចេះដប់ក៏មិនប្រាកដថាល្អដូចប្រសព្វមួយដែរ។ ដូចនេះ បើសិនជាអាច គប្បីចាប់យកអ្វីដែលសំខាន់ ឬចាំបាច់ឱ្យបានជាមុនសិន ៕