“វិជ្ជា” មនុស្សយន្តជំនាន់ថ្មី អាចនិយាយ​បាន ៦ភាសា អភិវឌ្ឍដោយសិស្ស TVET កម្ពុជា
មិនចាញ់បរទេសនោះឡើយ ពេលនេះ​យុវជន​មួយ​ក្រុម​ដែល​ជា​សិស្ស​កំពុងសិក្សា​ជំនាញ​បច្ចេកទេស​ នៅ​វិទ្យាស្ថាន​ពហុបច្ចេកទេស​ព្រះកុសមៈ កំពុង​តែតម្លើង និង​អភិវឌ្ឍម​នុស្ស​យន្ត ដែលអាច​និយាយឆ្លងឆ្លើយ​ជាមួយ​មនុស្ស​បាន​រហូត​ដល់ទៅ ៦ភាសា ដោយ​ប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា AI​ ។ មនុស្ស​យន្ត​ដ៏ឆ្លាតវៃនេះ គ្រោងនឹង​បង្ហាញ​ខ្លួន ក៏​ដូចជា​សមត្ថភាព​ នៅក្នុង​ វាជាតិអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ លើកទី៧ ដែលនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅ​ថ្ងៃទី១៥ និង​ថ្ងៃទី១៦ ខែមិថុនា ខាងមុខ។
លោក ជ្រិន ជីវ៉ា គ្រូបច្ចេកទេស ដែលដឹកនាំ​ការ​​អភិវឌ្ឍមនុស្ស​យន្ត​នេះ លើកឡើងថា តាមពិតទៅ​កាលពីឆ្នាំ២០១៩ វិទ្យាស្ថាន​ពហុបច្ចេកទេស​ព្រះកុសមៈ ធ្លាប់បានដឹកនាំសិស្ស​ក្នុង​ការ​បង្កើតមនុស្ស​យន្ត​ជំនាន់ទី១ រួចហើយ តែនៅក្នុងឆ្នាំ​២០២៤នេះ យើង​ក៏​ចាប់ផ្តើម​បង្កើតមនុស្សយន្តជំនាន់ទី២ ដោយផ្តើម​តាំងពីដើមឆ្នាំ​មក​ម្ល៉េះ ហើយ​បច្ចុប្បន្ន​កំពុងធ្វើតេស្តសាកល្បង។ លោក ជីវ៉ា បញ្ជាក់ថា មនុស្សយន្តជំនាន់ថ្មីនេះ ត្រូវបានដាក់ឈ្មោះ​ឱ្យថា “វិជ្ជា”។
ចំពោះបច្ចេកវិទ្យា នៃការផលិត និង​អភិវឌ្ឍ​ បើតាមលោក ជ្រិន ជីវ៉ា មនុស្ស​យន្ត​ជំនាន់ថ្មីនេះ មាន​រូបរាងខាងក្រៅ​ប្រែប្រួល​ទៅ​លើផ្នែក​ស្រោម​មុខ ពោល​គឺត្រូវ​អភិវឌ្ឍជាមនុស្ស​យន្តទាំងស្រុង, មនុស្ស​យន្ត​នេះ​អាចបំផ្លាស់​ទីដោយ​ប្រើប្រាស់​កង់ ហើយ​ការ​ផ្លាស់ទី អាច​ប្រែប្រួល និង​អាច​គេច​ឧបស័គ្គដែល​ជួប​ដោយ​ចៃដន្យ​ថែមទៀត។ លោក ជីវ៉ា បន្ថែម​ថា បច្ចេកវិទ្យាខាងក្នុង​ដែលប្រើប្រាស់នៅ​ក្នុង​មនុស្សយន្តនេះ គឺ AI (បញ្ញាសិប្បនិម្មិត)​ ដោយ​វាអាច​ស្គាល់​នូវ​មុខមនុស្ស ហើយ​អាច​ចងចាំ​នូវ​ទិន្នន័យដែលមនុស្ស​យន្ត​នេះ​បានជួបថែមទៀត។
អ្វីដែលពិសេស​ថែមទៀតនោះ មនុស្ស​យន្តជំនាន់ថ្មី​ដែលអភិវឌ្ឍ​ដោយ​សិស្សនិស្សិត​នៃវិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេស​ព្រះកុសមៈនេះ គឺអាចឆ្លើយឆ្លង​ជាមួយ​មនុស្ស​បាន ក្នុងភាសារហូត​ដល់ទៅ៦ មានដូចជា ភាសាខ្មែរ, អង់គ្លេស, ជប៉ុន, ចិន, វៀតណាម ហើយ​និង​ភាសាថៃ។ បើតាម​ការ​រៀបរាប់របស់លោក ជីវ៉ា ពាក់ព័ន្ធនឹង​ប្រព័ន្ធនៃការឆ្លើយឆ្លង មនុស្ស​យន្តនេះ ធ្វើការ​ស្រូបសំឡេង និងស្តាប់​មានភាព​សុក្រឹត្យ ពិសេស​គឺអាច​ឆ្លើយ​នូវ​គ្រប់សំណួរ និង​បញ្ហា​ដែលយើងឆ្ងល់​ទាក់ទងទៅនឹង​វិទ្យាសាស្រ្ត ប្រវត្តិសាស្រ្ត ឬ​ការ​គណនា​គណិតវិទ្យាកម្រិតល្មមៗបាន។