លោក ឌុច គីមលុច លើក​ទឹកចិត្ត​សិស្សស្រី​ចាប់​យក​ជំនាញ​បច្ចេកវិទ្យា​ដែល​កំពុង​មាន​តម្រូវការ​ទីផ្សារ​ខ្ពស់
បច្ចុប្បន្ន​ប្រទេស​កម្ពុជា​កំពុង​រីកចម្រើន​ទៅមុខ ហើយ​បច្ចេកវិទ្យា​ក៏​កំពុង​ដើរ​តួនាទី​សំខាន់​ក្នុង​ទីផ្សារ​ការងារ​សព្វថ្ងៃ ដែល​ត្រូវ​ការ​អ្នក​ជំនាញ​បច្ចេកវិទ្យា​ច្រើន ខណៈ​​ដែល​គេ​ក៏​មើល​ឃើញ​ថា សិស្ស​ស្រី​ដែល​រៀន​ជំនាញ​នេះ​នៅ​តិច​នៅ​ឡើយ ដែល​ទាមទារ​ឱ្យ​មានការ​ចូលរួម​បន្ថែម។
លោក ឌុច គីមលុច អ្នក​សម្របសម្រួល​កម្មវិធី Insight Tech Festival លើក​ឡើង​ថា ខណៈ​ទីផ្សារ​ការងារ​កំពុង​មាន​តម្រូវ​ការ​អ្នក​ជំនាញ​បច្ចេកវិទ្យា តែ​បើ​ងាក​មក​មើល​ចំនួន​សិស្ស​ស្រី​ដែល​រៀន​ជំនាញ​ព័ត៌មានវិទ្យា គឺ​នៅ​មិន​ទាន់​មាន​ច្រើន​នៅ​ឡើយ ដូច្នេះ​លោក​លើក​ទឹកចិត្ត​ដល់​សិស្ស​ស្រី​ដែល​មាន​ចំណាប់អារម្មណ៍​ចង់​រៀន​បច្ចេកវិទ្យា​ក្តី ព័ត៌មាន​វិទ្យាក្តី សូម​ស្វែង​យល់​ពី​ជំនាញ​ទាំង​នេះ​បន្ថែម ដើម្បី​ចាប់​យក​ជា​អាជីព​នា​ពេល​អនាគត។
លោក ឌុច គីមលុច អ្នកសម្របសម្រួលកម្មវិធី Insight Tech Festival 2024
កាលពីថ្ងៃទី១០ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤ កន្លងទៅនេះ យុវជន​មួយ​ក្រុម នៃ​ក្រុមប្រឹក្សា​យុវជន​ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​សហរដ្ឋអាមេរិក (AYC) បាន​រៀប​ចំ​កម្មវិធី Insight Tech Festival ក្នុង​បំណង​បំផុស​ស្មារតី​យុវជន ជាពិសេស យុវតី​កម្ពុជា ឱ្យ​ចាប់​យក​ជំនាញ​ក្នុង​វិស័យ​បច្ចេកវិទ្យា ខណៈ​ជំនាញ​នេះ​កំពុងតែ​មាន​តម្រូវការ​ខ្ពស់​ក្នុង​ទីផ្សារ​ការងារ។ កម្មវិធី​ដែល​ធ្វើ​ឡើង​ពេញ​មួយ​ថ្ងៃ​​នៅ Factory Phnom Penh ​ មាន​ជា​ការ​រៀបចំ​សិក្ខាសាលា​ចែក​រំលែក​ចំណេះដឹង​ពី​អ្នក​ជំនាញ​ធ្វើ​ការងារ​នៅ​លើ​វិស័យ​បច្ចេកវិទ្យា, ឱកាស​អាហារូបករណ៍​ទៅ​សិក្សា​នៅ​សហរដ្ឋអាមេរិក និង​មាន​ជាស្តង់ពិព័រណ៍ ដើម្បី​យុវជន​បាន​ស្វែង​យល់​អំពី​ជំនាញ​សិក្សា​ជា​ដើម។
យុវតី ហុន នីហ្សា ជា​សិស្ស​ទើប​ប្រឡង​បាក់ឌុប​រួច និង​ដែល​បាន​ចូលរួម​ក្នុង​កម្មវិធី​នោះ​និយាយ​ថា ការ​ចូលរួម​កម្មវិធី​នេះ គឺ​ព្រោះ​តែ​នាង​ចាប់​អារម្មណ៍​អំពី​ឱកាស​ការងារ​ស្ម័គ្រចិត្ត និង​ការ​ដាក់​ពាក្យ​អាហារូបករណ៍​ទៅ​សិក្សា​នៅ​សហរដ្ឋ​អាមេរិក។ នីហ្សា បន្ត​ថា ក្នុង​កម្មវិធី​នេះ នាង​ទទួល​បាន​ចំណេះដឹង​ថ្មីៗ​ដែល​មិន​ធ្លាប់​ជួប​ពី​មុន​មក ដោយ​នៅ​តាម​ស្តង់​ជាច្រើន​មាន​សិស្ស​ច្បង​ចាំ​ឆ្លើយ​សំណួរ​អំពី​ការ​ជ្រើសរើស​ជំនាញ​, ឱកាស​ការងារ​ស្ម័គ្រចិត្ត, ឱកាស​ហាត់​ការងារ និង​ឱកាស​អាហារូបករណ៍​ផ្សេងៗ​ជាច្រើន។
យុវតី ហុន នីហ្សា ជាសិស្សទើបប្រឡងបាក់ឌុបរួច
ជាមួយ​គ្នា​នេះ នីហ្សា ​ក៏​បាន​បង្ហាញ​ចំណាប់​អារម្មណ៍​ក្នុង​ការ​បន្តការ​សិក្សា​ជំនាញ​វិស្វកម្ម​សុវែរ (Software Engineering) ព្រោះ​តែ​នាង​ស្រឡាញ់​ផ្នែក​បច្ចេកវិទ្យា​តាំង​ពី​រៀន​នៅ​វិទ្យាល័យ ហើយ​គិត​ថា បច្ចុប្បន្ន​ប្រទេស​កម្ពុជា​កំពុង​ត្រូវ​ការ​អ្នក​ជំនាញ​ផ្នែក​នេះ​ច្រើន ខណៈ​ទីផ្សារ​ការងារ​ផ្នែក​នេះ ក៏​មាន​តម្រូវ​ការ​ច្រើន​ទាំង​ក្នុង​ប្រទេស និង​ក្រៅ​ប្រទេស។
យុវសិស្ស ដន មករា ជាសិស្សថ្នាក់ទី១០ នៃសាលាដុនបូស្កូ
ដោយឡែក​យុវសិស្ស ដន មករា ជាសិស្សថ្នាក់ទី១០ មក​ពី​សាលាដុនបូស្កូ និយាយថា ការ​ចូលរួម​កម្មវិធី Insight Tech Festival នេះ រូបគេ​បាន​ទស្សនា​ស្តង់​ពិព័រណ៍ ហើយ​ចាប់​អារម្មណ៍​ទៅ​លើ​បច្ចេកវិទ្យា​បញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) ការ​សរសេរ​កូដ (Coding) និង​ការ​បង្កើត​គេហទំព័រ (Web Development)។ យុវសិស្ស ដន មករា បន្តថា Insight Tech Festival នេះ ពិតជាល្អ ដែល​បាន​ជួយ​ផ្សព្វផ្សាយ​អំពី​ព័ត៌មាន នៃ​ជ្រើសរើស​ជំនាញ​សិក្សា​ដល់​សិស្សានុសិស្ស​ឱ្យ​បាន​ដឹង​កាន់​តែ​ច្បាស់ និង​សម្រេច​ចិត្ត​ជ្រើសរើស​ជំនាញ​សិក្សា​បាន​ត្រឹមត្រូវ៕