នៅអំឡុងពេលមានភាពតានតឹងជម្លោះព្រំដែន កុមារភៀសសឹកជាង ៦,៦០០នាក់បានទទួលអារម្មណ៍កក់ក្តៅ និងសុវត្ថិភាពពីជំរំអំណាន ឬហៅថា “ទីកន្លែងកុមារមេត្រី” ដែលជាកម្មវិធីរៀបចំដោយអង្គការទស្សនៈពិភពលោក នៅមណ្ឌលសុវត្ថិភាពកំណត់ដោយរាជរដ្ឋាភិបាល។
លោក ឈន តុលា ប្រធានប្រចាំតំបន់ប្រតិបត្តិ នៃអង្គការទស្សនៈពិភពលោកអន្តរជាតិ ប្រចាំនៅខេត្តសៀមរាប មានប្រសាសន៍ថា “ទីកន្លែងកុមារមេត្រី” ជាទីកន្លែងដែលមានសុវត្ថិភាព មានភាពរីករាយ និងមេត្រីភាពសម្រាប់កុមារបានមកប្រាស្រ័យទាក់ទងគ្នា និងចូលរួមក្នុងសកម្មភាពអាន ឬនិទានរឿងនិងធ្វើសកម្មភាពផ្សេងដែលមានលក្ខណៈលេងកំសាន្តផង និងរៀនដើម្បីជំរុញការអានរបស់កុមារ។
លោក ឈន តុលា បញ្ជាក់ថា ក្រោយមានការដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ “ទីកន្លែងកុមារមេត្រី” នេះ កុមារទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ដូចជា ទី១. កុមារមានអារម្មណ៍ធូរស្រាល សុវត្ថិភាព និងកក់ក្តៅ, ទី២. កុមារអាចបន្តការសិក្សា ដូចកុមារដទៃ និងទី៣. កុមារអាចលេងកម្សាន្ត តាមរយៈសម្ភារៈអប់រំ និងកីឡា ការកម្សាន្តនានា។ លោក តុលា ថា អាទិភាពរបស់អង្គការទស្សនៈពិភពលោក គឺធានាថាកុមារគ្រប់រូបទទួលបានការគាំទ្រ ការការពារ និងគ្មានកុមារណាម្នាក់ត្រូវបានទុកចោលឡើយ។
ប្រធានប្រចាំតំបន់ប្រតិបត្តិ នៃអង្គការទស្សនៈពិភពលោកអន្តរជាតិ ប្រចាំនៅខេត្តសៀមរាប បន្ថែមទៀតថា អន្តរាគមន៍របស់អង្គការទស្សនៈពិភពលោក គឺឆ្លើយតបទៅនឹងសិទ្ធិជាមូលដ្ឋានដែលកុមារត្រូវទទួលបាន រួមមាន ការទទួលបានសេវាចាំបាច់ដូចជា សុខាភិបាល ការអប់រំ ព្រមទាំងការគាំទ្រផ្លូវចិត្ត។ តាមរយៈការបង្កើតទីកន្លែងកុមារមេត្រីជាបណ្តោះអាសន្នសម្រាប់កុមារដែលត្រូវបានផ្លាស់ទីដោយសារជម្លោះព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃនេះ អាចជួយឱ្យកុមារស្តារនូវផ្លូវចិត្តឡើងវិញ មានអារម្មណ៍កក់ក្តៅ សុវត្ថិភាព និងអាចបន្តការសិក្សារបស់ពួកគេដូចកុមារផ្សេងទៀតដែរ។
គួរបញ្ជាក់ថា អង្គការទស្សនៈពិភពពលោក បានរៀបចំឱ្យមាន “ទីកន្លែងកុមារមេត្រី” សរុបចំនួន ២៤ គឺខេត្តព្រះវិហារចំនួន៣, ខេត្តសៀមរាបចំនួន ១៣ និងខេត្តបន្ទាយមានជ័យចំនួន៨ សម្រាប់កុមារដែលត្រូវបានផ្លាស់ទីដោយសារជម្លោះព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ នៅតាមមណ្ឌលសុវត្ថិភាពដែលអាជ្ញាធរបានកំណត់ជូន៕