ក្រសួងទេសចរណ៍ពង្រឹងសមត្ថភាពគ្រូបង្គោល ដើម្បីជំរុញការបណ្តុះបណ្តាលបដិសណ្ឋារកិច្ចតាមបណ្តាខេត្តភូមិភាគឦសាន្ត
ភ្នំពេញ – ក្រសួងទេសចរណ៍ សហការជាមួយ​អង្គការ Swisscontact កាលពីសប្តាហ៍​កន្លងទៅនេះ បានបើកវគ្គបណ្តុះបណ្តាលធ្វើការពង្រឹងសមត្ថភាព​ទៅ​ដល់​គ្រូបង្គោលលើ​ជំនាញ​ការិយាល័យជួរមុខ គេហកិច្ច និង​សេវាកម្ម ម្ហូបអាហារ និង​ភេសជ្ជៈ ចំនួន២៣រូបមកពីខេត្ត​ក្រចេះ ស្ទឹងត្រែង ព្រះវិហារ រតនគិរី និង​មណ្ឌលគិរី ។
ឯកឧត្តម ប៉ាក់ សុខុម រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងទេសចរណ៍ និងជាប្រធានគណៈកម្មការគ្រប់គ្រងគម្រោង ហូកា មានប្រសាសន៍ថា វគ្គបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្គោល ហូកា នេះ គឺជាវគ្គពង្រឹងសមត្ថភាពបន្ថែមដល់លោកគ្រូ អ្នកគ្រូបង្គោលតាមបណ្តាលខេត្តគោលដៅគម្រោង ដើម្បីទទួលបានជំនាញបច្ចេកបន្ថែមទៀតលើការធ្វើតេស្ត និងវាយតម្លៃសមត្ថភាពរបស់សិក្ខាកាមក្រោយវគ្គបណ្តុះបណ្តាល។ កម្មវិធីនេះ នឹងចូលរួមពង្រឹងដល់និរន្តរភាពនៃការបណ្តុះបណ្តាលទៅថ្ងៃអនាគត ដោយអាចនិយាយបានថា មន្ត្រីបង្គោលតាមខេត្តគោលដៅនឹងមានសមត្ថភាពផ្នែកបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសផង និងការធ្វើតេស្តសមត្ថភាពផង សំដៅធានាឲ្យបាននូវគុណភាព និងប្រសិទ្ធភាពនៃការបណ្តុះបណ្តាលបដិសណ្ឋារកិច្ចហូកា ឱ្យ​បានកាន់តែល្អប្រសើរបន្ថែមទៀត។
លោក Christian Volker Ide ប្រធានកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញនៃអង្គការ Swisscontact បានបង្ហាញជំហរមុតមាំរបស់អង្គការ Swisscontact ដើម្បីគាំទ្រគណៈកម្មការការគ្រប់គ្រងគម្រោង ហូកា នៃក្រសួងទេសចរណ៍ឱ្យ​មានដំណើរការបានយ៉ាងរលូនប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងគុណភាព ជាពិសេសការចូលរួមចំណែកដល់វិស័យទេសចរណ៍កម្ពុជា តាមរយៈការពង្រឹង និងលើកកម្ពស់ជំនាញវិជ្ជាជិវៈទេសចរណ៍ ដូចដែរ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ថោង ខុង រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទេសចរណ៍ តែងលើកឡើងថា “ជំនាញវិជ្ជាជីវៈទេសចរណ៍ ជាអាយុជីវិតរបស់អ្នក (Tourism Skills Is your Life)”។