លោកជំទាវ អ៊ឹង កន្ថាផាវី ៖ ស្រ្តីកាន់តែច្រើន​បានក្លាយ​ជា​ម្ចាស់​ក្រុមហ៊ុន និង​ម្ចាស់សហគ្រាស
ភ្នំពេញ – បច្ចុប្បន្ន​ស្រ្តីកម្ពុជា​កាន់តែច្រើន​ឡើងបាន​ចូល​រួម​ក្នុង​ការដឹកនាំសង្គម ក៏​ដូចជា​សេដ្ឋកិច្ច និង​បានក្លាយ​ទៅជា​កម្លាំង​ចលករដ៏សំខាន់ក្នុងការ​ចូលរួមអភិវឌ្ឍជាតិ ។ នេះ​បើតាម​ការ​លើក​ឡើង​របស់​លោកជំទាវ អ៊ឹង កន្ថាផាវី ប្រធានក្រុមប្រឹក្សា​ជាតិកម្ពុជា​ដើម្បីស្រ្តី និង​ជា​រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួង​កិច្ច​ការ​នារី ក្នុង​កិច្ច​ប្រជុំ​បូក​សរុប​លទ្ធផល​ការងារ​ឆ្នាំ​២០២២ របស់ក្រុមប្រឹក្សា​ជាតិ​កម្ពុជា​ដើម្បីស្រ្តី។
បើយោង​តាម​របាយការណ៍​ដែល​លើក​ឡើង​ដោយ​លោកជំទាវ អ៊ឹង កន្ថាផាវី នៅឆ្នាំ​២០២២ មន្ត្រីរាជការស្ត្រី មានចំនួន ៦៨២២ នាក់ នៃមន្ត្រីរាជការសរុប ២៨៥៤២នាក់ បានទទួលការពង្រឹងសមត្ថភាពលើចំណេះដឹង និងជំនាញផ្សេងៗ ទាំងនៅក្នុងប្រទេស និងក្រៅប្រទេស។
ដោយឡែកក្នុងវិស័យសេដ្ឋកិច្ចវិញ កម្លាំងពលកម្មស្រ្តីមានប្រមាណ ៨៤ % ហើយស្រ្តីប្រមាណ ៦១% ជាម្ចាស់អាជីកម្ម ឬ អ្នកធ្វើធុរកិច្ច ដែលជាអត្រាខ្ពស់ក្នុងតំបន់។ នៅឆ្នាំ២០២២ ស្ត្រីជាម្ចាស់ក្រុមហ៊ុន មានកើនឡើងចន្លោះពី ២០%ទៅ ២២% និងស្ត្រីជាម្ចាស់សហគ្រាសកើនពីចន្លោះពី ៣០% ទៅ ៣២%។
ទន្ទឹមនឹងលទ្ធផលសម្រេចបាននេះ បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់លោកជំទាវ អ៊ឹង កន្ថាផាវី ក៏​នៅមានបញ្ហាប្រឈម និងកង្វល់មួយចំនួនដែលត្រូវបន្តរួមគ្នាដោះស្រាយ តាមរយះយន្តការបញ្ជ្រាបយេនឌ័រនៅថ្នាក់ជាតិ និងក្រោមជាតិ កិច្ចការពារសិទ្ធិស្ត្រី តម្រូវឱ្យមានការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស និងការធ្វើទំនើបកម្មស្ថាប័ន ពង្រីកវិសាល ភាពការងារ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅការវិវត្តន៍ថ្មីៗ និងបញ្ហារបស់ស្ត្រី និងក្មេងស្រី មានជាអាទិ៍ បទពិសោធន៍ ចំណេះដឹង ជំនាញ ទីផ្សារការងារ និងមុខរបរ និងសុវត្ថិភាពពាក់ព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលដើម។
ជាមួយ​គ្នានេះដែរ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ដែលបានចូលរួមជាអធិបតី​ក្នុង​កិច្ច​ប្រជុំ​បូកសរុប​លទ្ធផល​ការងារ​ឆ្នាំ​២០២២ របស់ក្រុមប្រឹក្សា​ជាតិកម្ពុជា​ដើម្បីស្រ្តី បានថ្លែងកោតសរសើរ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ក្រុមប្រឹក្សាជាតិកម្ពុជាដើម្បីស្ត្រី ដែលបានរួមចំណែកយ៉ាងសកម្មក្នុងការកសាង និងអភិវឌ្ឍសង្គមជាតិ។ សម្តេចតេជោបានបន្តថា បច្ចុប្បន្ន ស្ត្រី បានចូលរួមចំណែកក្នុងកិច្ចការងារជាច្រើនវិស័យ៕