ក្រសួងអប់រំ ៖ ទិវានៃក្តីស្រឡាញ់ ពុំ​មែនជា​ប្រពៃណី​របស់ជនជាតិខ្មែរ​យើងទេ
ភ្នំពេញ – ថ្ងៃទី១៤ កុម្ភៈ ឬទិវានៃក្តីស្រឡាញ់ ត្រូវ​បាន​សិស្សានុសិស្ស​មួយ​ចំនួន​តូច​យល់ច្រឡំថា គឺជាថ្ងៃបុណ្យសង្សារ ឬជា​ថ្ងៃណាត់ជួបគ្នា​រវាង​គូរស្នេហ៍ ហើយយុវជន​មួយ​ចំនួន​តូច​បាន​ប្រព្រឹត្ត​សកម្មភាព​ភ្លើតភ្លើន, ភ្លេច​ការ​សិក្សា, បាត់បង់សេចក្តីថ្លៃថ្នូរបុគ្គល និង​ក្រុមគ្រួសារ, ប្រាស​ចាក​វប្បធម៌ និង​ប្រពៃណីជាតិរបស់ខ្មែរ ។ បើតាម​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា ទិវានេះ​ពុំ​មែន​ជា​ប្រពៃណី​របស់ជនជាតិខ្មែរ​យើង​ទេ។
ដូច្នេះ ដើម្បីជា​វិធានការ​ទប់ស្កាត់​សកម្មភាព​មិន​ប្រក្រតី និងទប់ស្កាត់​ការ​រីករាលដាល នៃជំងឺកូវីដ១៩ ក្នុងទិវា​នៃក្តីស្រឡាញ់ ១៤ កុម្ភៈ នេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា បានធ្វើការ​ណែនាំ​ដល់គ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធត្រូវផ្សព្វផ្សាយ​ដល់​សិស្សានុសិស្ស​តាមគ្រប់មធ្យោបាយ ដើម្បី​កុំ​ឱ្យ​យល់ខុស​អំពីអត្ថបន័យ នៃទិវា​នៃក្តីស្រឡាញ់ ។ ជាមួយ​គ្នា​នេះ ​គ្រប់គ្រឹះស្ថាន​សិក្សា និង​ថ្នាក់រៀន ត្រូវ​ពង្រឹងការ​អនុវត្ត​វិន័យ​ឱ្យ​បាន​ម៉ឺងម៉ាត់ ជាពិសេស​លើ​ការ​គ្រប់គ្រង​សីលធម៌ ដោយ​ត្រូវ​តាមដាន​អវត្ត​មានរបស់សិស្សានុសិស្ស​ជា​ប្រចាំ។
ក្រសួងអប់រំ ក៏​បានណែនាំ​ដល់គ្រឹះស្ថានសិក្សា ត្រូវ​ជំរុញ​ដំណើរការ របស់ក្រុមប្រឹក្សា​យុវជន ក្រុមប្រឹក្សា​កុមារ​ប្រចាំសាលា ដោយ​អនុវត្ត​សកម្មភាព «មិត្តអប់រំមិត្ត» និង​ក៏​ត្រូវ​ធ្វើ​ទំនាក់ទំនង​ជិត​ស្និទ្ធ​ជាមួយ​មាតាបិតា អ្នក​អាណាព្យាបាល និង​សហគមន៍​ដើម្បីផ្តល់ និង​ទទួលព័ត៌មាន​នានា ពាក់ព័ន្ធនឹង​សកម្មភាព​មិន​ប្រក្រតី ដែលប្រព្រឹត្ត​ដោយ​សិស្សានុសិស្ស ដើម្បី​សហការ​ទប់ស្កាត់ អប់រំណែនាំ និង​កែលម្អ​សិស្សានុសិស្ស​បានទាន់ពេលវេលា។
ឯកឧត្តម រស់ សុវាចា អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា បានមានប្រសាសន៍ថា គោល​បំណង នៃសេចក្តីណែនាំរបស់ក្រសួងអប់រំ គឺក្រើន​រំលឹក​ដល់សិស្សានុសិស្ស និង​គ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់​ឱ្យ​អនុវត្ត​ឱ្យបានខ្ជាប់ខ្ជួន នូវវិធានការ ៣ការពារ ៣កុំ ។ ឯកឧត្តម​បញ្ជាក់ថា យុវជន​មានតួនាទីសំខាន់នៅ​ក្នុង​ការ​ចូលរួមលើកកម្ពស់​សុខភាព​បុគ្គល និង​សុខភាពគ្រួសារ ដោយ​អ​នុវត្ត​នូវ​វិធានការសុខាភិបាល ដែលស្របទៅនឹងគោលការណ៍​នានារបស់​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និ​ងកីឡា។
ជាមួយ​គ្នានេះដែរ លោក​ជំទាវ​វេជ្ជបណ្ឌិត ឱ វណ្ណឌីន រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​សុខាភិបាល ក៏​បាន​មានប្រសាសន៍ដែរថា ថ្ងៃទិវានៃក្តីស្រឡាញ់ ១៤ កុម្ភៈ គឺមិន​មែនជា​ទំនៀមទម្លាប់របស់ខ្មែរ​យើង​នោះទេ ។ តែបើតាមការ​សង្កេត​ មានប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ ក៏​ដូចជា​យុវវ័យ​របស់យើងមួយ​ចំនួនបានយកថ្ងៃនេះធ្វើជាការជួបជុំគ្នា ពិសារអាហារជាមួយ​គ្នា​ដើម្បីបង្ហាញពីក្តីស្រឡាញ់របស់ខ្លួនជូនទៅដល់បុគ្គលណាម្នាក់ ឬច្រើននាក់ដែលខ្លួនស្រឡាញ់។
នៅក្នុងបរិបទនៃការរាតត្បាតជំងឺកូវីដ១៩ ជាពិសេសអូមីក្រុង លោកជំទាវធ្វើការអំពាវនាវ​ដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ ក៏ដូចជាយុវវ័យទាំងអស់ សូមកុំភ្លេចខ្លួនថា វីរុសកូវីដ១៩ ប្រភេទអូមីក្រុង​កំពុងតែចរាចរណ៍​យ៉ាងសកម្មនៅក្នុងសហគមន៍​របស់យើង ហើយ​យើងទាំងអស់គ្នា​ក៏​មិន​ត្រូវព្រងើយកន្តើយ មិនអើពើនឹងការចូលរួមទប់ស្កាត់ការឆ្លងរាលដាល នៃជំងឺដ៏កាចសាហាវនេះដែរ។
បើតាម​លោកជំទាវ យើង​ត្រូវ​បង្កើន​នូវ​សកម្មភាព៣ការពារ ពាក់ម៉ាស់ លាងដៃ គម្លាតសុវត្ថិភាពបុគ្គល ៣កុំ កុំទៅកន្លែងដែលមានមនុស្សច្រើន កុំទៅកន្លែងដែលបិទជិត កុំចាប់ដៃគ្នា ឬកៀកគ្នា។
ជាមួយគ្នានេះ លោកជំទាវ​វេជ្ជបណ្ឌិត​ក៏​បាន​អំពាវនាវដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ​ទាំងអស់ គួរយកថ្ងៃទី១៤ កុម្ភៈនេះ ជាថ្ងៃត្រូវនាំគ្នា​ទៅចាក់វ៉ាក់សាំង​បង្ការ​ជំងឺកូវីដ១៩។
“ថ្ងៃនេះគួរនាំមនុស្សជាទីស្រឡាញ់របស់ខ្លួនទៅចាក់វ៉ាក់សាំងកូវីដ១៩ ជាពិសេសដូសទី៣ ឬដូសជំរុញឱ្យបានគ្រប់ៗគ្នា​ជា​ចាំបាច់ ដើម្បីផ្តល់នូវសេចក្តីស្រឡាញ់ជូនដល់ពួកគាត់នៅពេលនេះ ព្រោះវ៉ាក់សាំងកូវីដ១៩ រួមជាមួយ​នឹងការនាំគ្នាអនុវត្តឱ្យ​បានត្រឹមត្រូវ នូវវិធានការ៣ការពារ និង៣កុំ គឺពិតជាជួយសង្រ្គោះអាយុជីវិតមនុស្សជាទីស្រឡាញ់របស់លោកអ្នក”
ក្នុងនោះដែរ ដើម្បីទប់ស្កាត់ការឆ្លង​រាលដាល នៃជំងឺកូវីដ១៩ និងទប់ស្កាត់​សកម្មភាព​មិន​ប្រក្រតីក្នុងទិវា នៃក្តីស្រឡាញ់ ១៤ កុម្ភៈ រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ ក៏បានចេញសេចក្តីណែនាំ ដោយ​ហាមធ្វើ​សកម្មភាពជួបជុំ​ប្រមូលផ្តុំ​ក្នុង​ចំណោម​សិស្ស-និស្សិត និង​យុវជន-យុវនារី​តាមគ្រប់រូបភាព នៅ​តាម​គ្រឹះស្ថានសិក្សា​សាធារណៈ និង​គ្រឹះស្ថានសិក្សា​ឯកជន ព្រមទាំង​ទីតាំង​សាធារណៈនានា​ក្នុង​ភូមិ​សាស្រ្ត​រាជធានីភ្នំពេញ ដែលអាច​បង្ក​ហានិភ័យ​ខ្ពស់ នៃការឆ្លង​រាលដាលជំងឺកូវីដ១៩ បំប្លែងថ្មី ប្រភេទ «អូមីក្រុង» ចូល​ក្នុងសហគមន៍ជាទ្រង់ទ្រាយធំ។
ជាមួយគ្នានេះ គណៈគ្រប់គ្រងគ្រឹះស្ថាន​សិក្សា លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ មាតាបិតា និងអាណាព្យាបាលទាំងអស់ ត្រូវខិតខំធ្វើការអប់រំ ណែនាំដល់សិស្ស-និស្សិត និងបុត្រធីតាគ្រប់រូប ឱ្យ​គោរព​នូវទំនៀមទម្លាប់ វប្បធម៌ និងប្រពៃណីដ៏ល្អផូរផង់​របស់ជាតិខ្មែរ ដើម្បី​កុំឱ្យពួកគេ​មានការយល់ច្រឡំថា «ទិវានៃក្តីស្រឡាញ់ ថ្ងៃទី១៤ ខែកុម្ភៈ» ជាថ្ងៃបុណ្យសង្សារ ឬជាថ្ងៃណាត់ជួបរវាងគូសង្សារ និង​ដើម្បី​ចៀសវាង​ការ​ប្រព្រឹត្ត​សកម្មភាពខុសសិលធម៌ផ្សេងៗ ដែលធ្វើ​ឱ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់​សេចក្តីថ្លៃថ្នូរ របស់ខ្លួនឯង គ្រួសារ-សាច់ញាតិ និង​សង្គមជាតិទាំងមូល៕