ភ្នំពេញ – ដោយសារការរីកចម្រើនផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា មនុស្សស្ទើរតែគ្រប់រូប សុទ្ធសឹងតែមានទូរស័ព្ទដៃប្រើប្រាស់ ដោយករណីនេះ បានធ្វើឱ្យសិស្សលែងផ្តោតលើការអានសៀវភៅ ដែលនាំឱ្យការអានមានការធ្លាក់ចុះ ។ យ៉ាងណាក៏ដោយសម្រាប់កម្ពុជា ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានដាក់ចេញនូវគោលការណ៍ពង្រឹងអំណានដំបូង ដើម្បីទប់ទល់នឹងបញ្ហាខាងលើនេះ។
ក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មានស្តីពីការរៀបចំទិវាជាតិអំណានលើកទី៨ ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានមានប្រសាសន៍ថា កាលពីមុនសិស្សផ្តោតតែទៅលើការអានសៀវភៅ ប៉ុន្តែនៅពេលមានការរីកចម្រើនផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា មានទូរស័ព្ទដៃច្រើន ការអានមានការធ្លាក់ចុះ ដោយនិន្នាការនេះ មិនមែនមានតែនៅកម្ពុជានោះទេ គឺមានទូទាំងពិភពលោក។ តាមការបញ្ជាក់របស់ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ទោះជាពេលខ្លះគេអាចអានបាននៅលើទូរស័ព្ទក៏ដោយ ប៉ុន្តែឯកឧត្តមយល់ឃើញថា ការអានដែលភាគច្រើននៅលើបណ្តាញសង្គម គឺមានសរសេរខុស មិនត្រឹមត្រូវតាមក្បួនវេយ្យាករណ៍ជាដើម។
ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន បានបន្ថែមថា ក្នុងន័យនេះ ដើម្បីលើកកម្ពស់ការអាន ក្រសួងអប់រំយុវជន និងកីឡា បានដាក់ចេញនូវគោលការណ៍មួយដើម្បីពង្រឹងការអានពីដំបូង ឬហៅថា អំណានដំបូង ដោយបង្រៀនចាប់ពីថ្នាក់ទី១ ដល់ទី៣។
តើអំណានដំបូងយ៉ាងដូចម្តេច?
បើតាមប្រសាសន៍បញ្ជាក់របស់ ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន ភាសាខ្មែរ គឺជាភាសាមួយដែលរៀនចាំបាច់ត្រូវឆ្លងកាត់ការប្រកប ខុសពីភាសាដទៃខ្លះ, ដូច្នេះគ្រូត្រូវចេះវិធីសាស្រ្តបង្រៀនឱ្យសិស្សចេះស្គាល់តួរអក្សរ ចេះស្គាល់សូរ ចេះយកមកប្រកបគ្នារវាងស្រះ និងព្យញ្ជនៈ ហើយឱ្យសិស្សចេះតែងឃ្លាល្បះដោយខ្លួនឯង រៀនសរសេរដោយខ្លួនឯង។