ក្រសួងអប់រំ និងអាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធប្រឆាំងគ្រឿងញៀនទទួលពានសរសើរទប់ស្កាត់ការផ្សព្វផ្សាយផលិតផលថ្នាំជក់
ភ្នំពេញ – ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងអាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធប្រឆាំងគ្រឿងញៀន ទទួលបានពានកោតសរសើរពីសម្ព័ន្ធត្រួតពិនិត្យផលិតផលថ្នាំជក់អាស៊ីអាគ្នេយ៍  (SEATCA) ក្នុងនាមជាស្ថាប័នរដ្ឋាភិបាលអនុវត្តការត្រួតពិនិត្យផលិតផលថ្នាំជក់បានល្អនៅកម្ពុជា ។ កម្មវិធីនេះ រៀបចំឡើងដោយសម្ព័ន្ធត្រួតពិនិត្យផលិតផលថ្នាំជក់ ក្នុងគោលបំណងផ្ដល់ពានកោតសរសើរដល់ភ្នាក់ងារត្រួតពិនិត្យថ្នាំជក់ក្នុងតំបន់អាស៊ាន និងសមិទ្ធផលនានារបស់ប្រទេសអាស៊ានធ្វើបានក្នុងបរិបទកូវីដ-១៩ រៀបចំតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ នាព្រឹកថ្ងៃពុធនេះ ។
លោកជំទាវបណ្ឌិត សឿន សុជាតា អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា កាលពីខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២១ កន្លងទៅក្រសួងអប់រំ បានចេញនូវសេចក្ដីណែនាំមួយ​ចំពោះអង្គភាពចំណុះក្រសួង និងគ្រឹះស្ថានសិក្សាគ្រប់កម្រិតទាំងសាធារណៈ និងឯកជន ហាមឃាត់ការចាប់ដៃគូរសហការជាមួយឧស្សាហករថ្នាំជក់ ។ ស្របគ្នានេះ គ្រឹះស្ថានសិក្សាបញ្ឈប់ទទួលការឧបត្ថម្ភគាំទ្រ ឬចុះអនុស្សារណៈយោគយល់គ្នាជាមួយឧស្សាហករថ្នាំជក់ ការផ្ដល់ទីកន្លែង ឬទីធ្លាគ្រឹះស្ថានសិក្សាសាធារណៈនិងឯកជន សម្រាប់រៀបចំកម្មវិធីផ្សព្វផ្សាយ ឬពិពណ៌ដែលជាកម្មវិធីរបស់ឧស្សាហកម្មថ្នាំជក់ និងត្រូវចូលរួមលុបបំបាត់សកម្មភាពប្រើប្រាស់ផលិតផលថ្នាំជក់តាមគ្រប់រូបភាព ។
លោកជំទាវបណ្ឌិត សឿន សុជាតា អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ មានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា
“សេចក្តីណែនាំនេះបានដាក់ចេញក្រោយពេលក្រុមហ៊ុនថ្នាំជក់មួយចំនួន បានធ្វើសកម្មភាពឧបត្ថម្ភក្នុងគ្រឹះស្ថានសិក្សា ក្នុងគោលបំណងកេងចំណេញផ្សព្វផ្សាយឈ្មោះក្រុមហ៊ុន និងផលិតផលរបស់ខ្លួនដល់សិស្ស- និស្សិត”
លោកឧត្តមសេនីយ៍ទោ លឹម តុងហួត ប្រធាននាយកដ្ឋាននីតិកម្ម អប់រំ និងស្ដារនីតិសម្បទា នៃអាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធប្រឆាំងគ្រឿងញៀន មានប្រសាសន៍ថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាដោយមានអាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធប្រឆាំងគ្រឿងញៀនជាសេនាធិការ បានចេញសេចក្ដីណែនាំ ហាមឃាត់ការនាំចូលការជួញដូរ ការធ្វើអាជីវកម្ម និងការប្រើប្រាស់ផលិតផល អេចឈ៍ ធី ភី (HTPs) ក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា កាលខែមីនា ឆ្នាំ២០២១ ។ លោកឧត្តមសេនីយ៍ទោ បន្តថា សេចក្ដីណែនាំនេះ បន្ថែមលើការការហាមឃាត់ ការប្រើប្រាស់ ការធ្វើអាជីវកម្ម និងការនាំចូលផលិតផលស៊ីហ្សា (SISHA) និងបារីអេឡិចត្រូនិក (E-Cigarette) ដែលបានដាក់ចេញកាលពីខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០១៤ ។
តាមការបញ្ជាក់របស់លោកឧត្តមសេនីយ៍ទោ លឹម តុងហួត ការដាក់ចេញសេចក្តីណែនាំនេះ គឺដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងការផ្សព្វផ្សាយលក់ផលិតផល អេចឈ៍ ធី ភី និងបារីអេឡិកត្រូនិកតាមបណ្តាញព័ត៌មានសង្គម។
គួរបញ្ជាក់ថា ក្រសួងស្ថាប័ននៃប្រទេសសមាជិកអាស៊ានដូចជា ក្រសួងសុខាភិបាលថៃ សិង្ហបុរី និងហ្វីលីពីន និងក្រសួងអប់រំ វប្បធម៌ ស្រាវជ្រាវ និងបច្ចេកវិទ្យាឥណ្ឌូនេស៊ី រួមទាំងកម្ពុជាទទួលបានពានកោតសរសើរពីសម្ព័ន្ធត្រួតពិនិត្យផលិតផលថ្នាំជក់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ ។
គួររំលឹកថា ជារៀងរាល់ឆ្នាំពិភពលោកត្រូវខាតបង់សេដ្ឋកិច្ចប្រមាណជាង ១ទ្រីលានដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក និងមានមនុស្សប្រមាណ ៧លាននាក់បានស្លាប់ហើយចំនួននេះនឹងកើនឡើង ១ភាគបីដង នៅឆ្នាំ២០៣០ ប្រសិនបើមិនមានការទប់ស្កាត់ប្រកបដោយប្រសិទ្ធិភាពទេនោះ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ប្រទេសកម្ពុជា មានប្រជាជនប្រមាណមួយលានប្រាំសែននាក់ជារៀងរាល់ឆ្នាំដោយសារថ្នាំជក់ និងខាតបង់ថវិកាប្រមាណ ៦៤៩លានដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិកជារៀងរាល់ឆ្នាំ គឺស្មើនឹង ៣%នៃ GDP របស់កម្ពុជា ៕