ភ្នំពេញ – វិស្វកម្មទិន្នន័យ ជាភាសាអង់គ្លេស Data Engineering ជាជំនាញមួយមានតម្រូវការខ្ពស់នាពេលបច្ចុប្បន្ននិងអនាគតដ៏ខ្លីខាងមុខ ខណៈអ្នកជំនាញនេះ មិនសូវសម្បូរទេនៅប្រទេសកម្ពុជា ។ មូលហេតុកម្ពុជាត្រូវការជំនាញវិស្វកម្មទិន្នន័យ ដោយសារកម្ពុជាជាប្រទេសកំពុងរីកចម្រើនវិស័យបច្ចេកវិទ្យា ពិសេសវិស័យពាណិជ្ជកម្មអេឡិកត្រូនិក (E-Commerce) ដែលក្រុមហ៊ុនជាច្រើនកំពុងធនធានជំនាញ ។
លោក ព្រំ ម៉ាឡា ជាវិស្វករទិន្នន័យនៅក្រុមហ៊ុនឯកជនមួយក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ បានឱ្យដឹងថា ការងារវិស្វករទិន្នន័យ គឺផ្តោតសំខាន់លើការរៀបចំទិន្នន័យសម្រាប់ឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការរបស់អាជីវកម្ម ។
លោក ព្រំ ម៉ាឡា បានបញ្ជាក់ថា ៖
“ជាក់ស្តែងក្រុមហ៊ុនលក់ផលិតផលមួយដែលមានសាខាទូទាំងប្រទេស គេចង់ដឹងថា តើខេត្តណាដែលមានអ្នកទិញផលិតផលរបស់ពួកគេច្រើនជាង និងផលិតផលអ្វីដែលមានអតិថិជនបញ្ជាទិញច្រើនជាងគេ ។ ដូច្នេះដើម្បីឆ្លើយតមសំណួរខាងលើវិស្វករទិន្នន័យនឹងរៀបចំប្រមូលទិន្នន័យពីគ្រប់ផ្នែកដែលពាក់ព័ន្ធទាំងអស់បញ្ចូលក្នុងប្រព័ន្ធទិន្នន័យ (Database) សម្រាប់ចេញជារបាយការណ៍ ឬបង្កើតជាប្រព័ន្ធបង្ហាញទិន្នន័យមួយ (Dashboards)”
បើតាមលោក ព្រំ ម៉ាឡា ជំនាញមួយនេះនៅតាមមហាវិទ្យាល័យនាពេលបច្ចុប្បន្ន មិនបានផ្តោតច្រើនឡើយ ប៉ុន្តែដើម្បីចេះជំនាញមួយនេះត្រូវមានចំណេះដឹង ផ្នែកសរសេរកម្មវិធីទិន្នន័យ (Database), ចេះប្រព័ន្ធបណ្តាញ (Networking) , ចេះប្រើប្រាស់ពាក្យបញ្ជា (Command) នៅលើប្រព័ន្ធដំណើរទាំង Windows និង Linux ជាដើម ។
អ្នកទិន្នន័យរូបនេះ បានលើកទឹកចិត្តដល់សិស្សានុសិស្សដែលកំពុងរៀននៅវិទ្យាល័យ ដែលមានបំណងចង់ចាប់យកជំនាញមួយនេះ គួរខិតខំរៀនមុខវិជ្ជាផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្ត ព្រមទាំងការស្រាវជ្រាវ ព្រោះថាជំនាញមួយនេះទាមទារឱ្យមានការគិត ការគណនា និងការវិភាគខ្លាំង ។
បើយោងតាមការវាយតម្លៃមួយរបស់អង្គការ USAID បានឱ្យដឹងថា ក្នុងរយៈពេល ៥ឆ្នាំទៅមុខ នៅជុំវិញពិភពលោកត្រូវការអ្នកជំនាញផ្នែកទិន្នន័យរហូតដល់ទៅ ១១,៤លាននាក់ ព្រោះកំណើនតម្រូវការលើជំនាញវិស្វករទិន្នន័យកើនឡើងប្រមាណ ២៥% ជារៀងរាល់ឆ្នាំ ។
តាមគេហទំព័រជ្រើសរើសបុគ្គលិកដ៏ពេញនិយមជាច្រើននៅប្រទេសកម្ពុជា ដូចជា CamHR, Pelprek, Topjobcambodia ជាដើម បានបញ្ជាក់ថា ការងារផ្នែកទិន្នន័យនេះ អាចមានប្រាក់បៀវត្សរ៍ជាមធ្យមចន្លោះពី ៥០០ ទៅ ១៥០០ដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិកទៅតាមបទពិសោធន៍ជាក់ស្តែង ៕