កម្ពុជានៅមានចំនួនអ្នកជំនាញវិស្វកម្មទិន្នន័យតិច ខណៈទីផ្សារការងារកាន់តែត្រូវការ
ភ្នំពេញ – វិស្វកម្មទិន្នន័យ ជាភាសាអង់គ្លេស Data Engineering ជាជំនាញ​មួយមាន​តម្រូវ​ការខ្ពស់នាពេល​បច្ចុប្បន្ននិងអនាគត​ដ៏​ខ្លីខាងមុខ​ ខណៈ​អ្នកជំនា​ញ​​នេះ មិ​ន​​សូវ​សម្បូរ​ទេ​នៅ​ប្រទេ​សកម្ពុជា ។ មូលហេតុកម្ពុជាត្រូវការជំនាញវិស្វកម្មទិន្នន័យ ដោយសារកម្ពុជាជាប្រទេស​កំពុងរីកចម្រើន​វិស័យ​បច្ចេកវិទ្យា ពិសេសវិស័យពា​ណិជ្ជកម្មអេឡិកត្រូនិក (E-Commerce) ដែល​ក្រុមហ៊ុន​ជា​ច្រើន​​កំពុង​ធនធានជំនាញ​ ។
លោក ព្រំ ម៉ាឡា ជាវិស្វករទិន្នន័យនៅ​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន​មួយ​ក្នុង​រាជធានីភ្នំពេញ បានឱ្យដឹងថា ការងារវិស្វករទិន្នន័យ គឺផ្តោតសំខាន់លើការរៀបចំទិន្នន័យសម្រាប់ឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការរបស់អាជីវកម្ម ។
លោក ព្រំ ម៉ាឡា បានបញ្ជាក់ថា ៖
“ជាក់ស្តែងក្រុមហ៊ុនលក់ផលិតផលមួយដែលមានសាខាទូទាំងប្រទេស គេចង់ដឹងថា តើខេត្តណាដែលមានអ្នកទិញផលិតផលរបស់ពួកគេច្រើនជាង និងផលិតផលអ្វីដែលមានអតិថិជនបញ្ជាទិញច្រើនជាងគេ ។ ដូច្នេះ​ដើម្បីឆ្លើយតមសំណួរខាងលើវិស្វករទិន្នន័យនឹងរៀបចំប្រមូលទិន្នន័យពីគ្រប់ផ្នែកដែលពាក់ព័ន្ធទាំងអស់បញ្ចូ​ល​ក្នុង​ប្រព័ន្ធទិន្នន័យ (Database) សម្រាប់ចេញជារបាយការណ៍ ឬបង្កើតជាប្រព័ន្ធបង្ហាញទិន្នន័យមួយ (Dashboards)”
បើតាម​លោក ព្រំ ម៉ាឡា ជំនាញមួយ​នេះនៅ​តាម​មហាវិទ្យាល័យ​នាពេលបច្ចុប្បន្ន ​មិន​បានផ្តោតច្រើនឡើយ ប៉ុន្តែ​ដើម្បីចេះជំនាញ​មួយ​នេះត្រូវមានចំណេះ​ដឹង ផ្នែ​ក​សរសេរកម្មវិធីទិន្នន័យ (Database), ចេះប្រព័ន្ធបណ្តាញ (Networking) , ចេះប្រើប្រាស់ពាក្យ​បញ្ជា (Command) នៅលើ​ប្រព័ន្ធដំណើរទាំង Windows និង Linux ជាដើម ។
អ្នកទិន្នន័យរូបនេះ បានលើកទឹកចិត្តដល់សិស្សានុសិស្ស​ដែល​កំពុង​រៀន​នៅ​វិទ្យាល័យ ដែលមានបំណង​​ចង់​ចាប់យកជំនាញមួយ​នេះ គួរ​ខិតខំរៀន​មុខវិជ្ជាផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្ត ព្រមទាំង​ការ​ស្រាវជ្រាវ ព្រោះថាជំនាញ​មួយ​នេះទាមទារ​ឱ្យ​មានការ​គិត ការ​គណនា និង​ការ​វិភាគ​ខ្លាំង ។
បើយោង​តាម​ការ​វាយតម្លៃមួយ​របស់អង្គការ USAID បានឱ្យដឹងថា ក្នុងរយៈពេល​ ៥ឆ្នាំទៅមុខ នៅជុំវិញ​ពិភពលោក​ត្រូវ​ការ​អ្នកជំនាញ​ផ្នែកទិន្នន័យ​រហូត​ដល់ទៅ ១១,៤លាននាក់ ព្រោះកំណើនតម្រូវ​ការ​លើជំនាញ​វិស្វករទិន្នន័យកើន​ឡើង​ប្រមាណ ២៥% ជារៀងរាល់ឆ្នាំ ។
តាមគេហទំព័រជ្រើសរើស​បុគ្គលិក​ដ៏ពេញនិយមជាច្រើន​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា ដូចជា CamHR, Pelprek, Topjobcambodia ជា​ដើម បានបញ្ជាក់ថា ការងារផ្នែកទិន្នន័យនេះ អាចមានប្រាក់បៀវត្សរ៍ជាមធ្យមចន្លោះពី ៥០០ ទៅ ១៥០០ដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក​ទៅ​តាមបទពិសោធន៍ជាក់ស្តែង ៕