ភ្នំពេញ – ខណៈថ្ងៃនៃក្តីស្រឡាញ់ ១៤ កុម្ភៈ កាន់តែខិតជិតមកដល់ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានចេញសេចក្តីណែនាំមួយទៅដល់គ្រប់គ្រឹះស្ថានសិក្សាសាធារណៈ និងឯកជន ចូលរួមផ្សព្វផ្សាយអប់រំដល់សិស្សានុសិស្សកុំឱ្យយល់ច្រឡំ អំពីអត្ថន័យទិវា នៃក្តីស្រឡាញ់ថា ជាថ្ងៃបុណ្យសង្សារ ឬជាថ្ងៃណាត់ជួបគ្នារវាងគូស្នេហ៍។
ក្រសួងអប់រំបានបញ្ជាក់ថា ទិវានេះ ពុំមែនជាប្រពៃណីរបស់ជនជាតិខ្មែរយើងទេ ហើយកន្លងមកមានយុវជនមួយចំនួនតូចបានភ្លើតភ្លើនភ្លេចការសិក្សា បាត់បង់សេចក្តីថ្លៃថ្នូរបុគ្គល និងក្រុមគ្រួសារ ប្រាសចាកវប្បធម៌ និងប្រពៃណីជាតិរបស់ខ្មែរ។
ដើម្បីពង្រឹងការអនុវត្តបទបញ្ជាផ្ទៃក្នុងសម្រាប់គ្រប់គ្រឹះស្ថានសិក្សា ក្រសួងអប់រំបានណែនាំដល់គ្រឹះស្ថានសិក្សាទាំងអស់ ត្រូវផ្សព្វផ្សាយដល់សិស្សានុសិស្សតាមគ្រប់មធ្យោបាយ ដូចជាតាមរយៈការប្រជុំនៅពេលគោរពទង់ជាតិ កុំឱ្យមានការយល់ខុសពីអត្ថន័យ ទិវានៃក្តីស្រឡាញ់, ត្រូវពង្រឹងការអនុវត្តវិន័យឱ្យបានម៉ឺងម៉ាត់ ជាពិសេសលើការអប់រំសីលធម៌ ដោយតាមដានអវត្តមានរបស់សិស្សានុសិស្សជាប្រចាំ។
ជាមួយគ្នាក៏ត្រូវជំរុញដំណើរការរបស់ក្រុមប្រឹក្សាយុវជន ក្រុមប្រឹក្សាកុមារប្រចាំសាលា ដោយអនុវត្តសកម្មភាព «មិត្តអប់រំមិត្ត» , ត្រូវទំនាក់ទំនងជិតស្និទ្ធជាមួយមាតាបិតា ឬអ្នកអាណាព្យាបាលសិស្ស និងសហគមន៍ ដើម្បីផ្តល់ និងទទួលព័ត៌មាននានាដែលពាក់ព័ន្ធនឹងសកម្មភាពមិនប្រក្រតី ដែលប្រព្រឹត្តដោយសិស្សានុសិស្ស សំដៅរួមសហការគ្នាទប់ស្កាត់ អប់រំណែនាំ និងកែលម្អឱ្យបានទាន់ពេលវេលា។
ក្រសួងក៏បានប្រាប់ឱ្យគ្រឹះស្ថានសិក្សាទាំងអស់ បន្តពង្រឹងការអនុវត្តប្រកាសលេខ១២៥៨ អយក.ប្រក ចុះថ្ងៃទី២៧ ខែមីនា ឆ្នាំ២០០៩ ស្តីពីបទបញ្ជាផ្ទៃក្នុងសម្រាប់គ្រឹះស្ថានបឋមសិក្សា និងប្រកាសលេខ២៧៨៦ អយក.ប្រក ចុះថ្ងៃទី២២ ខែតុលា ឆ្នាំ២០០៩ ស្តីពីបទបញ្ជាផ្ទៃក្នុងសម្រាប់គ្រឹះស្ថានមធ្យមសិក្សាចំណេះទូទៅសាធារណៈផងដែរ។
គួរបញ្ជាក់ថា ទិវានៃក្តីស្រឡាញ់ ឬ Valentine’s Day គឺជាទិវាមួយរបស់ជនជាតិនៅប៉ែកអឺរ៉ុប ដែលគេតែងប្រារព្ធធ្វើនៅថ្ងៃទី១៤ ខែកុម្ភៈ ។ ជារៀងរាល់ឆ្នាំមនុស្សជាច្រើនបានយកថ្ងៃនេះ បង្ហាញពីទឹកចិត្តរបស់ខ្លួនចំពោះអ្នកដែលគេស្រឡាញ់ តាមរយៈការទិញកាដូ, បាច់ផ្កា ឬចំណាយពេលទៅខាងក្រៅដើម្បីញ៉ាំអាហារជាមួយគ្នា។ យ៉ាងណាមិញនៅកម្ពុជា មានយុវវ័យមួយចំនួនបានយល់ច្រឡំនឹងវប្បធម៌បែបបច្ចឹមប្រទេសមួយនេះ ដោយអ្នកខ្លះថែមទាំងបានប្រព្រឹត្តទង្វើខុសឆ្គងទៅនឹងប្រពៃណីខ្មែរ ដោយសំអាងទៅលើថ្ងៃនៃក្តីស្រឡាញ់ ឬ Valentine’s Day នេះ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ អ្វីដែលគួរតែត្រូវធ្វើសម្រាប់យុវវ័យ ក៏ដូចជាមនុស្សទូទៅនៅក្នុងថ្ងៃនៃក្តីស្រឡាញ់នោះ គឺគួរតែបង្ហាញក្តីស្រឡាញ់ដល់គ្នាទៅវិញទៅមក រវាងកូននិងឪពុកម្តាយ រវាងបងប្អូន រវាងមិត្តភក្តិ រវាងមិត្តរួមការងារ ឬរវាងមនុស្សជាតិ ក្នុងអត្ថន័យ នៃក្តីស្រឡាញ់ដ៏បរិសុទ្ធចំពោះគ្នា និងគ្នា ខណៈក្តីស្រឡាញ់ ពុំមានតែមួយថ្ងៃនេះទេ៕