១៣. លុចលំបួ – ៩៩,៩៧ ពិន្ទុ
១៤. ម៉ាកាវ – ៩៩,៨២ ពិន្ទុ
១៥. កម្ពុជា – ៩៩,៧៥ ពិន្ទុ
សូម​បញ្ជាក់ថា IQ (Intelligence quotient)  គឺជារង្វាស់បញ្ញារបស់មនុស្ស ដែល​ត្រូវការវាយ៉ាងចាំបាច់បំផុត ដើម្បីដោះស្រាយលំហាត់គណិតវិទ្យា ទន្ទិញមេរៀន និងរំលឹកមេរៀនជាដើម។ បុគ្គលដែលចង់ដឹងពីកម្រិត IQ ខ្លួនឯង ចាំបាច់ត្រូវធ្វើតេស្តដែលមានលក្ខណៈស្ដង់ដា ប្រសិនបើគេទទួលបានពិន្ទុ IQ កាន់តែខ្ពស់ មានន័យថា ជននោះក៏មានបញ្ញាខ្ពស់ផងដែរ។
ជាទូទៅពិន្ទុ IQ បានឆ្លុះបញ្ចាំងពីគុណភាពអប់រំ ធនធានមនុស្សដែលមាននៅក្នុងប្រទេសនោះតែម្ដង។ ប្រទេស ដែលមានពិន្ទុ IQ ទាប ភាគច្រើនប្រជាជននៅទីនោះ មានជីវភាពក្រីក្រ ហើយប្រទេសពុំសូវមានការអភិវឌ្ឍនោះទេ បើធៀបទៅនឹងប្រទេសដែលមានពិន្ទុ IQ ខ្ពស់។ ហេតុនេះហើយ ទើបអ្នកស្រាវជ្រាវមួយចំនួន បានប្រើពិន្ទុ IQ ដើម្បីកំណត់ថា តើប្រទេសណាសម្បូរប្រជាជនវៃឆ្លាតបំផុតក្នុងពិភពលោក។
ទន្ទឹមនេះ រឿងដែលគួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍ និងមានមោទកភាពបំផុតសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជានោះគឺ នៅក្នុងចំណោមប្រទេស ដែលមានពិន្ទុ IQ ខ្ពស់បំផុតទាំង ១៥ក្នុងលោក ក៏មានវត្តមានប្រទេសកម្ពុជាក្នុងនោះផងដែរ ដោយទទួលបានពិន្ទុ IQ រហូតដល់ ៩៩,៧៥ ពិន្ទុឯណោះ ។ ការទទួលបានពិន្ទុជាខ្ពស់ គួរជាទីមោទនកនេះ បានបង្ហាញឱ្យឃើញថា ប្រព័ន្ធអប់រំ និងកម្រិតជីវភាពរបស់ប្រជាជនកម្ពុជាមានការរីកចម្រើនគួរឱ្យកត់សម្គាល់៕