រដ្ឋមន្រ្តីសាធារណការ ៖ ខ្ញុំចង់ឃើញយុវជនខ្មែរក្លាយជាអ្នកបន្តវេនកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធមានគុណភាព
ភ្នំពេញ – ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី ស៊ុន ចាន់ថុល រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន មានប្រសាសន៍ថា យើងចង់ឃើញសិស្សានុ​សិស្ស​ទាំង​អស់​ថ្ងៃ​ក្រោ​យ​​​ក្លាយ​​ជា​អ្នកបន្តវេនកសាងប្រព័ន្ធហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធកម្ពុជាឱ្យមានគុណភាព ។ ឯកឧត្តមលើកឡើងបែបនេះ ក្នុងឱកាស​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​ជួប​សំណេះ​សំណាល និងប្រគល់រង្វាន់លើកទឹកចិត្តដល់សិស្សនិទ្ទេស A ចំនួន ២៦នាក់ នៅវិទ្យាល័យនៅក្នុងស្រុកកោះធំ ខេត្តកណ្ដាល កាល​ពីថ្ងៃ​អាទិត្យ​ម្សិល​មិញ​។
ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី ស៊ុន ចាន់ថុល បន្ថែមថា ការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់សិស្សានុសិស្ស លោកគ្រូអ្នកគ្រូ និង​មាតា​បិតា​សិស្សដែ​ល​បាន​រួមគ្នា​សម្រេច​ជោគជ័​យ​ដ៏​ត្រចះត្រចង់នេះ កើតចេញពីការខិតខំប្រឹងប្រែងរៀនសូត្ររបស់សិស្សនុសិស្ស មានសេចក្តីប៉ងប្រាថ្នាជាក់លាក់លើការសិក្សា រួមជាមួយកា​រ​លើក​ទឹក​ចិត្ត​ផ្សេង​ៗ​​ទៀត ដែលនាំឱ្យទទួលបានលទ្ធផលវិជ្ជមាន។
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន បញ្ជាក់បន្ថែមថា សិស្សានុសិស្សដែលទើបប្រឡងជាប់សញ្ញាបត្រទុតិយភូមិ ឆ្នាំ២០២១ ត្រូវជ្រើស​រើស​មុខ​ជំនាញ​នៅ​តាម​សាកលវិទ្យាល័យដែលខ្លួនចង់រៀន តាមចំណង់ចំណូលចិត្ត ជាពិសេសពិនិត្យមើលទីផ្សារការងារឱ្យបានសមស្រប។ ឯកឧត្តមបន្តថា វិទ្យាស្ថានតេជោ សែន សាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ជាគ្រឹះស្ថានសិក្សាតែមួយគត់នៅកម្ពុជា ផ្តល់ការបណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញសាងសង់ផ្លូវ ស្ពាន ដឹកជញ្ជូន និងភស្តុភារកម្ម និ​ង​ជំនា​ញជា​ច្រើនទៀតឱ្យកូនខ្មែរជំនាន់ក្រោយចេះកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ដោយខ្លួនឯងប្រកបដោយគុណភាព ។
ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី ស៊ុន ចាន់ថុល រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន
“យើងចង់ឃើញក្មួយៗសិស្សានុសិស្សទាំងអស់ថ្ងៃក្រោយក្លាយជាអ្នកបន្តវេនក្នុងការកសាងប្រព័ន្ធហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធកម្ពុជាឱ្យមានគុណភាព ស្រប​តាម​ពាក្យ​ស្លោក​រប​ស់សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រីបានលើកឡើងថា ខ្មែរធ្វើបាន។ ម្យ៉ាងវិញទៀតជី​ដូន​ជីតា​រប​ស់​យើង​អាច​កសាង​ប្រាង្គ​ប្រាសាទមា​ន​អាយុ​កាល​រាប់​រយឆ្នាំ​ល្បី​ល្បាញទូទាំងពិភពលោក ដូច្នេះកូនខ្មែរត្រូវតែធ្វើបាន”
ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី ស៊ុន ចាន់ថុល បញ្ជាក់បន្តថា វិទ្យាស្ថានតេជោ សែន សាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន មានគម្រោងសាងសង់អាគារកម្ពស់ប្រាំបួនជាន់ ដែល​អា​ច​ទទួលនិស្សិតឱ្យចូលសិក្សានៅវិទ្យាស្ថាននេះ បានចំនួនពីបីទៅបួនពាន់នាក់ និងប្រែក្លាយ​អាគារ​វិទ្យា​ស្ថាន​បច្ចុប្បន្ន​ដែល​មាន​កម្ពស់​បួន​ជាន់​ទៅ​ជា​កន្លែង​ស្នា​ក់​នៅស​ម្រាប់​និស្សិតដែលគ្មានផ្ទះសំបែងរស់នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ។
គួរជម្រាបជូនថា សិស្សដែលប្រឡងជាប់សញ្ញាបត្រទុតិយភូមិ និទ្ទេស A ចំនួន២៦នាក់ នៅស្រុកកោះធំ បានទទួល​រង្វាន់​លើកទឹ​ក​ចិត្ត​ក្នុង​មួយ​នាក់​ទទួល​បាន​ម៉ូតូ​មួយគ្រឿង និងថវិកា១០ម៉ឺនពី ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី ស៊ុន ចាន់ថុល ។ លើសពីនេះ វិទ្យាល័យចំនួនបួននៅស្រុកកោះធំ រួមមាន វិទ្យាល័យប៊ុនរ៉ានី ហ៊ុន​សែន​ព្រែកតាដួង វិទ្យាល័យហ៊ុនសែនកំពង់កុង វិទ្យាល័យហ៊ុនសែន កោះធំ និងវិទ្យាល័យហ៊ុនសែនសំពៅពូន ដោយមួយវិទ្យាល័យទទួលបានថវិកា ១លាន៥សែនរៀល និងប្រគល់រង្វាន់លើកទឹកចិត្តដល់សិស្សប្រឡងជាប់បាក់ឌុបទាំងអស់ចំនួន ៤៦៨នាក់ ក្នុងមួយនាក់ទទួលបានថវិកាចំនួន ១០ម៉ឺនរៀល ៕