ជាការចូលរួមចំណែកក្នុងការអនុវត្តកម្មវិធីកំណែទម្រង់ឧត្តមសិក្សា ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានផ្តល់អនុសាសន៍ ដោយណែនាំដល់គ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាទាំងអស់ គួរសិក្សាឱ្យបានច្បាស់ពីតម្រូវការទីផ្សារការងារបច្ចុប្បន្ន និងអនាគត ដើម្បីធានាថា និស្សិតដែលបញ្ចប់ការសិក្សា ទទួលបានការងារធ្វើសមស្របទៅតាមជំនាញ។
ក្នុងសិក្សាសាលាស្តីពី “ការចែករំលែកបទពិសោធនៃការអនុវត្តកម្មវិធីកំណែទម្រង់ឧត្តមសិក្សា” ធ្វើឡើងនៅវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា កាលពីថ្ងៃចន្ទ ដោយមានការចូលរួមពីសាកលវិទ្យាល័យធំៗនៅកម្ពុជា ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន មានប្រសាសន៍ថា ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បាននិងកំពុងយកចិត្តទុកដាក់ធ្វើទំនើបកម្មវិស័យអប់រំកម្រិតឧត្តមសិក្សាតាមរយៈការជំរុញការស្រាវជ្រាវនិងអភិវឌ្ឍន៍ ការបោះពុម្ពផ្សាយ និងការដាក់បញ្ចូលបច្ចេកវិទ្យាបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) ក្នុងប្រព័ន្ធការងារ ការរៀននិងបង្រៀន។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីបន្តថា តាមរយៈការសិក្សារៀនសូត្រពីបណ្តាប្រទេសជឿនលឿន កម្ពុជាត្រូវកំណត់ទិសដៅអាទិភាពឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ជាពិសេសនៅពេលដែលធនធានយើងមានកម្រិត យើងត្រូវពង្រឹងការសហការគ្នាឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាពដើម្បីប្រើប្រាស់ធនធានឱ្យអស់សក្ដានុពល និងបង្កើតយន្តការលើកទឹកចិត្តដល់សាស្ត្រាចារ្យនិងអ្នកស្រាវជ្រាវដែលមានស្នាដៃ ទាក់ទាញអ្នកមានសមត្ថភាព បង្កើនកិច្ចសហការជាមួយវិស័យឯកជនដើម្បីធានាថា ការបណ្តុះបណ្តាលកម្រិតឧត្តមសិក្សាពិតជាឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការទីផ្សារការងារជាក់ស្តែងតាមរយៈការរៀបចំប្រព័ន្ធវាយតម្លៃគុណភាពនិងសមត្ថភាពរបស់និស្សិតជារៀងរាល់ឆ្នាំ។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ក៏បានផ្តល់អនុសាសន៍មួយចំនួនទៀត ដោយជំរុញឱ្យ រៀបចំសិក្ខាសាលាកម្រិតបច្ចេកទេសដើម្បីពិភាក្សាចែករំលែកបទពិសោធ វិធីសាស្ត្របង្រៀនថ្មីៗ ជំរុញឱ្យបាននូវការចាប់ផ្តើមសកម្មភាពកែលម្អតែម្តងជាជាងការពិភាក្សាតែលើទ្រឹស្តី, ត្រូវបញ្ចូលកម្មវិធីសហគ្រិនភាព នវានុវត្តន៍ និងរៀបចំកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងផ្សេងៗ។
គ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សានានា ត្រូវលើកកម្ពស់ស្តង់ដាកម្មវិធីសិក្សា រៀបចំកម្មវិធីសិក្សាអន្តរជាតិ បង្កើត Dual degree ឬ Sandwich Program និងការផ្លាស់ប្តូរនិស្សិត ក៏ដូចជា ធ្វើទំនើបកម្មអភិបាលកិច្ចឧត្តមសិក្សា ឬគ្រឹះស្ថានឧត្ដមសិក្សាឈរលើមូលដ្ឋាន AUN ដោយបន្ស៊ីគ្នារវាងស្តង់ដាគ្រប់គ្រងថ្នាក់ជាតិនិងថ្នាក់តំបន់៕