ភ្នំពេញ – រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានកំណត់យកចក្ខុវិស័យកសាងសេដ្ឋកិច្ចនិងសង្គមឌីជីថលរស់រវើក ដើម្បីជំរុញសន្ទុះកំណើនសេដ្ឋកិច្ចថ្មី និងលើកកម្ពស់សុខុមាលភាពសង្គមផ្អែកលើប្រក្រតីភាពតាមគន្លងថ្មី ។ ដើម្បីអនុវត្តចក្ខុវិស័យនេះបាន កម្ពុជាចាំបាច់ត្រូវការសរសរស្តម្ភចំនួនបីរួមមាន ពលរដ្ឋឌីជីថល រដ្ឋាភិបាលឌីជីថល និងធុរកិច្ចឌីជីថល ហើយក្នុងនោះសរសរស្តម្ភដែលចាំបាច់ត្រូវដាំមុនគេ គឺពលរដ្ឋឌីជីថល ។ នេះបើតាមប្រសាសន៍ឯកឧត្តម នាង ម៉ៅ អគ្គនាយកបច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ និងព័ត៌មាន នៃក្រសួងប្រៃសនីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ។
ឯកឧត្តម នាង ម៉ៅ អគ្គនាយកបច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ និងព័ត៌មាន នៃក្រសួងប្រៃសនីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ បានមានប្រសាសន៍ថា ទោះបីជារាជរដ្ឋាភិបាលខំ បំពាក់បច្ចេកវិទ្យាទំនើបយ៉ាងណាក៏ដោយ ប៉ុន្តែបើប្រជាពលរដ្ឋពុំទាន់ចេះប្រើបច្ចេកទេសឌីជីថល អ្វីៗគ្រប់យ៉ាងក៏មិនអាចទៅរួចដែរ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ រដ្ឋាភិបាលឌីជីថលអាចដំណើរការទៅបានទាល់តែមានហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ច្បាប់គតិយុត្តិ និងប្រជាពលរដ្ឋឌីជីថល ។
បើតាមឯកឧត្តម នាង ម៉ៅ ពលរដ្ឋឌីជីថល សំដៅលើពលរដ្ឋដែលមានចំណេះដឹងនិងមានជំនាញបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល សម្រាប់ទំនាក់ទំនងនិងដោះស្រាយបញ្ហា ដែលអាចប្រើប្រាស់ផ្តល់ ឬបង្កើតព័ត៌មាន ។ លើសពីនេះ ពលរដ្ឋឌីជីថលត្រូវយល់ដឹងជាមូលដ្ឋានពាក់ព័ន្ធសន្តិសុខសាយប័រ ឬក៏សន្តិសុខឌីជីថល ។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់ឧត្តមក្រុមប្រឹក្សាសេដ្ឋកិច្ចជាតិ បានបង្ហាញថា បច្ចុប្បន្នអត្រាអក្ខរកម្មមូលដ្ឋានរបស់ប្រជាជនកម្ពុជាមានអាយុច្រើនជាង ១៥ឆ្នាំ មានប្រមាណ ៨០,៥% អត្រានេះបានវាស់វែងសមត្ថភាពអាន សរសេរ និងគណនាលេខនព្វន្តសាមញ្ញ ដែលនេះជាមូលដ្ឋានក្នុងការអភិវឌ្ឍពលរដ្ឋឌីជីថល ។
បើតាមរបាយការណ៍ដដែលប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាប្រមាណតែ ៣០%ប៉ុណ្ណោះមានជំនាញឌីជីថលកម្រិតមូលដ្ឋាន ហើយបើងាកមកមើលនិស្សិតកម្ពុជាវិញ បច្ចុបប្បន្នមាននិស្សិតប្រមាណតែ២៨% ប៉ុណ្ណោះ ដែលប្រើប្រាស់កុំព្យូទ័រសម្រាប់ការសិក្សាក្នុងកម្រិតថ្នាក់ឧត្តមសិក្សា។
តាមការវាយតម្លៃជាអន្តរជាតិប្រទេសកម្ពុជាឈរនៅលេខរៀងទី១០២ ក្នុងចំណោមប្រទេស១៤១ ឬលេខរៀងទី៧ ក្នុងចំណោមប្រទេសសមាជិកអាស៊ានដែល ចាត់ទុកថាជាប្រទេសក្នុងចំណោមប្រទេសល្បឿនទាបក្នុងការត្រៀមខ្លួនឌីជីថល ឬមានការត្រៀមខ្លួនឌីជីថលតិចតួច ជាពិសេសលើការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស ការចាប់យកបច្ចេកវិទ្យា ការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា និងការកែសម្រួលបរិយាកាសធុរកិច្ច ។
បើតាមឯកឧត្តម នាង ម៉ៅ ដូច្នេះដើម្បីឱ្យពលរដ្ឋកម្ពុជាក្លាយទៅជាពលរដ្ឋឌីជីថលទៅបាន ដំបូងត្រូវបណ្តុះបណ្តាលអក្ខរកម្មឌីជីថលប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់រូប ទៅតាមរូបភាពផ្សេងៗ ដូចជា តាមរយៈការផ្សព្វផ្សាយ ការបើកវគ្គបណ្តុះបណ្តាលខ្លីពីបច្ចេកវិទ្យា ការបណ្តុះបណ្តាលនៅតាមសាលារៀនដោយបញ្ចូលទៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សាដើម្បីធានាថា សិស្សដែលរៀនចប់ពីមធ្យមសិក្សា គាត់ត្រូវតែមានលទ្ធភាពប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធឌីជីថល។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ជាការកត់សម្គាល់ក្នុងរយៈពេលចុងក្រោយនេះ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា កំពុងដាក់ចេញកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងមួយចំនួន ដើម្បីសម្រួចជំនាញផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា តាមរយៈការអប់រំបណ្តុះបណ្តាល ដូចជាការបង្កើតឡើងនូវមូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ មូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍សហគ្រិនភាព មជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មី “តេជោ” និងមជ្ឈមណ្ឌល ICT ជាដើម ។ សូមជម្រាបថា មូលនិធិទាំងនេះ បានរួមចំណែកយ៉ាងច្រើនក្នុងការកសាងសមត្ថភាព និងជំនាញឌីជីថលសម្រាប់យុវជន តាមរយៈកម្មវិធីផ្តល់អាហារូបករណ៍សិក្សាផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន ការបំពាក់បរិក្ខារបច្ចេកវិទ្យានៅតាមសាលារៀន និងព្រឹត្តិការណ៍ផ្សព្វផ្សាយ ក៏ដូចជាការប្រកួតប្រជែងលើផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា ៕