រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ លើកទឹកចិត្ត​សិស្សានុសិស្ស​ចាប់យកជំនាញ​បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ដើម្បី​ឱកាស​ការងារល្អ និង​ចូលរួម​អភិវឌ្ឍប្រទេស
ភ្នំពេញ -​ ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និង​ទូរគមនាគមន៍ កាលពីថ្ងៃអង្គារ (១៨ តុលា) បានធ្វើការ​អំពាវនាវ និង​​​លើកទឹកចិត្ត​ទៅ​ដល់​សិស្សានុសិស្ស​ដែលត្រៀម​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ​ឱ្យ​ខំរៀន​ដើម្បី​ប្រឡង​បាននិទ្ទេស​ល្អ ហើយ​សូម​ចាប់យក​ជំនាញ​បច្ចេកវិទ្យា​ឌីជីថល។
បើតាម​កា​រលើក​ឡើង​របស់ ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត នៅ​ក្នុង​យុគសម័យ​ឌីជីថល បច្ចេកវិទ្យា​បាន​ដើរ​តួនាទី​យ៉ាងសំខាន់​ក្នុង​ជីវភាព​រស់​នៅ​ប្រចាំថ្ងៃ ការធ្វើធុរកិច្ច និង​ការ​ផ្តល់​សេវាសាធារណៈ និង​សេវាផ្សេងៗ ប្រកប​ដោយ​ប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់។
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និង​ទូរគមនាគមន៍ បានបញ្ជាក់ថា ការ​ចាប់យក​ការ​សិក្សា​ជំនាញ​ផ្នែក​បច្ចេកវិទ្យា​ឌីជីថល និង​ជំនាញពាក់ព័ន្ធ គឺដើម្បីជា​ការ​ពង្រឹង​សមត្ថភាព​ទទួល​បាន​ឱកាស​ការងារល្អ មានប្រាក់​ចំណូល​ខ្ពស់​សម្រាប់លើក​កម្ពស់​ជីវភាពគ្រួសារ និង​ចូលរួម​ចំណែក​សម្រេច​បាន​នូវ​ចក្ខុវិស័យ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុង​ការ​កសាង​រដ្ឋាភិបាល សេដ្ឋកិច្ច និង​សង្គម​ឌីជីថល​ដ៏​រស់រវើក។
ជាមួយ​គ្នានេះ ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត ក៏​បានជូនពរ​ដល់​សិស្សានុសិស្ស​ថ្នាក់ទី១២ សូម​ទទួល​បានជោគជ័យ និង​និទ្ទេស​ល្អ​ក្នុង​សម័យ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិឆ្នាំសិក្សា ២០២១-២០២២ ដែលនឹង​ខិតជិតមកដល់​ក្នុង​ពេល​ដ៏​ខ្លីខាងមុខ និង​សង្ឃឹមថា បន្ទាប់​ពីបញ្ចប់​ការ​សិក្សា​កម្រិតជំនាញ ឬ​សាកលវិទ្យាល័យ ក្មួយ​ៗ​នឹង​ចូលរួម​ចំណែក​អភិវឌ្ឍ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ឆ្ពោះទៅ​សម្រេច​បាន​ចក្ខុវិស័យរយៈពេលវែង និង​ប្រែក្លាយ​ជា​ប្រទេស​អភិវឌ្ឍន៍​នាពេលអនាគត។
សូម​បញ្ជាក់ដែរថា បើ​យោង​តាម​របាយការណ៍​សន្និបាតបូកសរុបការងារ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និ​ងកីឡាឆ្នាំសិក្សា​២០២០-២០២១ និង​លើកទិសដៅ​ឆ្នាំសិក្សា​២០២១-២០២២ បានបង្ហាញថា បច្ចុប្បន្ន​និស្សិត​ដែល​កំពុង​សិក្សា​ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ​មានចំនួន ១៧០ ២៤៦នាក់ ក្នុងនោះ​និស្សិតដែលចាប់យកជំនាញ​បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន គឺមាន​តែ​ចំនួន១០ភាគរយប៉ុណ្ណោះ ខណៈនិស្សិតចាប់យក​ជំនាញ​ធុរកិច្ច​ ដូចជា​គណនេយ្យ សេដ្ឋកិច្ច ធនាគារ ហិរញ្ញវត្ថុ គ្រប់គ្រង មាន​រហូត​ដល់ ៤២ភាគរយ៕