ភ្នំពេញ - ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ កាលពីថ្ងៃអង្គារ (១៨ តុលា) បានធ្វើការអំពាវនាវ និងលើកទឹកចិត្តទៅដល់សិស្សានុសិស្សដែលត្រៀមប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិឱ្យខំរៀនដើម្បីប្រឡងបាននិទ្ទេសល្អ ហើយសូមចាប់យកជំនាញបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល។
បើតាមការលើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត នៅក្នុងយុគសម័យឌីជីថល បច្ចេកវិទ្យាបានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងជីវភាពរស់នៅប្រចាំថ្ងៃ ការធ្វើធុរកិច្ច និងការផ្តល់សេវាសាធារណៈ និងសេវាផ្សេងៗ ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់។
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ បានបញ្ជាក់ថា ការចាប់យកការសិក្សាជំនាញផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល និងជំនាញពាក់ព័ន្ធ គឺដើម្បីជាការពង្រឹងសមត្ថភាពទទួលបានឱកាសការងារល្អ មានប្រាក់ចំណូលខ្ពស់សម្រាប់លើកកម្ពស់ជីវភាពគ្រួសារ និងចូលរួមចំណែកសម្រេចបាននូវចក្ខុវិស័យរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការកសាងរដ្ឋាភិបាល សេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមឌីជីថលដ៏រស់រវើក។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត ក៏បានជូនពរដល់សិស្សានុសិស្សថ្នាក់ទី១២ សូមទទួលបានជោគជ័យ និងនិទ្ទេសល្អក្នុងសម័យប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិឆ្នាំសិក្សា ២០២១-២០២២ ដែលនឹងខិតជិតមកដល់ក្នុងពេលដ៏ខ្លីខាងមុខ និងសង្ឃឹមថា បន្ទាប់ពីបញ្ចប់ការសិក្សាកម្រិតជំនាញ ឬសាកលវិទ្យាល័យ ក្មួយៗនឹងចូលរួមចំណែកអភិវឌ្ឍព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាឆ្ពោះទៅសម្រេចបានចក្ខុវិស័យរយៈពេលវែង និងប្រែក្លាយជាប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍នាពេលអនាគត។
សូមបញ្ជាក់ដែរថា បើយោងតាមរបាយការណ៍សន្និបាតបូកសរុបការងារក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាឆ្នាំសិក្សា២០២០-២០២១ និងលើកទិសដៅឆ្នាំសិក្សា២០២១-២០២២ បានបង្ហាញថា បច្ចុប្បន្ននិស្សិតដែលកំពុងសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រមានចំនួន ១៧០ ២៤៦នាក់ ក្នុងនោះនិស្សិតដែលចាប់យកជំនាញបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន គឺមានតែចំនួន១០ភាគរយប៉ុណ្ណោះ ខណៈនិស្សិតចាប់យកជំនាញធុរកិច្ច ដូចជាគណនេយ្យ សេដ្ឋកិច្ច ធនាគារ ហិរញ្ញវត្ថុ គ្រប់គ្រង មានរហូតដល់ ៤២ភាគរយ៕