រដ្ឋមន្រ្តី ៖ ក្រសួងអប់រំ ជំរុញការដាក់បញ្ជូល AI នៅតាមគ្រឹះស្ថានបណ្ដុះបណ្ដាលគ្រូ ដើម្បីលើកកម្ពស់ការធ្វើកំណែទម្រង់គ្រូបង្រៀន និងកំណែទម្រង់វិស័យអប់រំ
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ មានប្រសាសន៍ថា​ បញ្ញាសប្បនិម្មិត (AI) ដើរតួនាទីដ៏សំខាន់ ហើយបច្ចុប្បន្នបញ្ញារបស់ម៉ាស៊ីនក្នុងករណីខ្លះលើសពីបញ្ញារបស់មនុស្សរួចទៅហើយ, ប្រការនេះនឹងជះឥទ្ធិពលលើគ្រប់ទិដ្ឋភាពទាំងអស់លើវិស័យអប់រំ ដូច្នេះ តើកម្ពុជាត្រូវត្រៀមយ៉ាងណាដើម្បីចាប់យកបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) នេះ?
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន បញ្ជាក់ថា បន្ទាប់ពីដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ AI ក្នុងគ្រឹះស្ថានបណ្ដុះបណ្ដាលគ្រូ គឺអាចជួយដល់គ្រូក្នុងការរៀបចំមេរៀន កិច្ចតែងការបង្រៀន បង្កើតផែនការបង្រៀន និងមេរៀន និងសកម្មភាពបង្រៀន បង្កើតសំណួរវាយតម្លៃ និងលំហាត់អនុវត្ត រៀបចំឯកសារបង្រៀន។ មានន័យថា​ គ្រូមានភាពងាយស្រួលក្នុងការរៀបចំផែនការមេរៀន ដោយគ្រាន់តែសួរ ឬឱ្យ AI ធ្វើឱ្យ, នោះ AI នឹងរៀបចំផែនការបង្រៀនឱ្យបានយ៉ាងលឿន។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ បន្តថា បើទោះជាគ្រូបង្រៀនចាប់យកបានលឿន ក៏ប៉ុន្តែ AI ទាមទារការចំណាយយ៉ាងច្រើនទៅលើអ៊ីនធឺណិត បើប្រៀបធៀបជាមួយបច្ចេកវិទ្យាផ្សេងទៀត។ AI អាចប្រើក្នុងទូរស័ព្ទដៃបាន ដោយសារនៅកម្ពុជាប្រជាជនប្រមាណ ៩០ភាគរយប្រើទូរស័ព្ទដៃ ដូច្នេះមានលក្ខណៈអំណោយផល។ ប្រសិនបើប្រើប្រាស់តាមរយៈកុំព្យូទ័រអាចមានការលំបាក ដោយទាមទារនូវចំណាយមួយចំនួនផងដែរ។
លោកស្រី Esther McFarlane ប្រធានផ្នែកអប់រំ និងមន្ត្រីទទួលបន្ទុកអង្គការយូណេស្កូ មានប្រសាសន៍ថា​ អង្គការយូណេស្កូ គឺជាដៃគូរយៈពេលវែង ដែលមានវត្តមានក្នងប្រទេសកម្ពុជា និងបានចូលរួមកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងកំណែទម្រង់វិស័យអប់រំនៅប្រទេសកម្ពជា។ ជាមួយគ្នា តាមរយៈកម្មវិធីពង្រឹងការអប់រំគ្រុបង្រៀននៅកម្ពុជា (STEPCam) ដែលមានទឹកប្រាក់សរុបជាង ២៧លានដុល្លារ ដែលផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានដោយភាពជាដៃគូសកលសម្រាប់ការអប់រំ យើងបាននិងកំពុងគាំទ្រក្រសួងដើម្បីកែលម្អលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្សតាមរយៈការពង្រឹងគុណភាពនៃការអប់រំ។ ជាពិសេស អង្គការយូណេស្កូបានប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការកសាងសមត្ថភាពវិជ្ជាជីវៈ និងសមត្ថភាពឌីជីថលរបស់គ្រូបង្រៀននៅកម្ពុជា តាមរយៈការវិនិយោគលើការអប់រំគ្រូបង្រៀនប្រកបដោយគុណភាព ការអភិវឌ្ឍវិជ្ជាជីវៈគ្រូបង្រៀន ប្រឹក្សាគរុកោសល្យ និងការលើកកម្ពស់សមត្ថភាពឌីជីថលរបស់គ្រូបង្រៀនសម្រាប់ការបង្រៀននិងររៀន និងការគ្រប់គ្រងការអប់រំឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង។
លោកស្រី Esther McFarlane ប្រធានផ្នែកអប់រំ និងមន្ត្រីទទួលបន្ទុកអង្គការយូណេស្កូ
សូមជំរាបជូនថា សន្និសីទគ្រូបង្រៀនថ្នាក់ជាតិឆ្នាំ២០២៥នេះ នឹង​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​រយៈពេល​២ថ្ងៃ ដោយ​ចាប់ផ្តើមពីថ្ងៃទី១៧ ខែវិច្ឆិកា រហូត​ដល់ថ្ងៃទី១៨ ខែវិច្ឆិកា ​ក្រោមប្រធានបទ “គ្រូបង្រៀនជាបេះដូងនៃកំណែទម្រង់វិស័យអប់រំ៖ ការស្រាវជ្រាវ គោលនយោបាយ និងការអនុវត្តសម្រាប់ការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាទំនើប និងបញ្ញាសិប្បនិម្មិតប្រកបដោយក្រមសីលធម៌”។
បើតាម​ក្រសួងអប់រំ សន្និសីទនេះរៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណង៖ ១) លើកកម្ពស់ឧត្តមានុវត្តន៍ តាមរយៈការចែករំលែក និងពិភាក្សាអំពីឧត្តមានុវត្តន៍នៃយុទ្ធសាស្រ្ត និងវិធីសាស្រ្តបង្រៀន ដែលមានប្រសិទ្ធភាពក្នុងការលើកកម្ពស់ការសិក្សារបស់សិស្ស ២) ផ្សារភ្ជាប់ ការស្រាវជ្រាវទៅនឹងការអនុវត្ត ដោយមានការធ្វើបទបង្ហាញអំពីការសិក្សាថ្មីៗ និងផលជះ ជាក់ស្តែង ៣) ការអប់រំឌីជីថល រួមមានបង្ហាញការរួមបញ្ចូលឧបករណ៍ និងធនធានឌីជីថល ទៅក្នុងការបង្រៀននិងរៀន ដើម្បីបង្កើនការចូលរួម និងលើកកម្ពស់លទ្ធផលសិក្សាសិស្ស, ៤) គំនិតផ្តួចផ្តើមសហការរួមគ្នា តាមរយៈការផ្តល់នូវវេទិកាសម្រាប់ការចែករំលែកលទ្ធផលស្រាវជ្រាវរួមគ្នា ដំណើរការរៀបចំគោលនយោបាយ ទស្សនៈវិស័យសាលារៀន និងការបង្រៀនក្នុងការកែទម្រង់សាលារៀន និង ៥) ស្ថានភាពនិងវិជ្ជាជីវៈគ្រូបង្រៀន តាមរយៈការ ស្វែងរកយុទ្ធសាស្ត្រកែលម្អ គុណវុឌ្ឍិគ្រូបង្រៀន ការគាំទ្រជាប្រព័ន្ធ ការពង្រាយគ្រូបង្រៀន និងលក្ខខណ្ឌការងាររបស់គ្រូបង្រៀន៕