រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ ៖ ការបណ្ដុះបណ្ដាលគ្រូ ជាគន្លឹះសំខាន់ដើម្បីជួយឱ្យសិស្សចេះអាន និងចេះសរសេរ
ភ្នំពេញ – បច្ចុប្បន្ន​នេះ ទូទាំងពិភពលោកមានបញ្ហាមួយគឺ សិស្សមួយចំនួនទៅសាលារៀន ប៉ុន្តែអត់ចេះអាន អត់ចេះសរសេរភាសាចាតិ​របស់ខ្លួនឯងច្បាស់ ដោយសារបច្ចេកវិទ្យាផង ហ្វេសប៊ុកផង ហ្គេមផង ដែលវាធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់ការ​សិក្សា​នៅ​កម្រិតមធ្យមសិក្សា ។ ដើម្បីឆ្លើយតបបញ្ហានេះ ការបណ្ដុះបណ្ដាលគ្រូ ជាគន្លឹះសំខាន់ដើម្បីជួយឱ្យសិស្សចេះអាន និងចេះសរសេរ។ នេះបើតាមប្រសាសន៍លើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។
បើតាម​ឯកឧត្តម​រដ្ឋមន្រ្តី ការបណ្ដុះបណ្ដាលគ្រូ សំខាន់ណាស់ដើម្បីជួយឱ្យសិស្សចេះអាន និងចេះសរសេរ ក្នុងនោះ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា បានរៀបចំវិធីសាស្រ្តបង្រៀនមួយដែលថ្មី ហៅថា គរុកោសល្យរចនាសម្ព័ន្ធ (Structure pedagogy) មានន័យថា នៅក្នុងការបង្រៀនសិស្ស ប្រសិនបើចង់ក្លាយជាគ្រូល្អ គ្រូចាំបាច់ត្រូវអានកញ្ចប់អំណានដំបូង។ កញ្ចប់អំណានដំបូងដើម្បីបង្រៀនសិស្សមានចំនួន៧ជំហាន គឺត្រូវដឹងថា តើមានជំហានប៉ុន្មានឱ្យសិស្សស្គាល់សូរ? ស្គាល់តួអក្សរ? ចេះប្រកប? រួចហើយឱ្យសិស្សចេះបង្កើតល្បះដោយខ្លួនឯង សរសេរដោយខ្លួនឯង ចេះអានល្បះ និងចេះសរសេររឿងខ្លីៗ ។
តាមប្រសាសន៍​លើក​ឡើង​របស់​ឯកឧត្តម​រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ ការរៀនតែក្នុងថ្នាក់ និងរៀនតែក្នុងសៀវភៅគោល ក៏សិស្សអត់ចេះច្បាស់ដែរ ។ ដូច្នេះ​នៅពេលដែលរៀនតាមសៀវភៅគោលហើយ ត្រូវអានសៀវភៅផ្សេងទៀត ដើម្បីលើកកម្ពស់ឱ្យសិស្សចេះ សិស្សចង់អាន ហើយត្រូវមានមួយម៉ោងក្នុងមួយសប្ដាហ៍អានក្នុងបណ្ណាល័យ ដែលជាវិធីសាស្រ្តបង្រៀនបែបប្រកប។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យបន្តថា នៅពេល ចប់ជំហានទី៧ ហៅថា វិទ្យាសាស្រ្តសរុប មានន័យថា សិស្សស្គាល់ពាក្យ ចេះអាន ដោយ​ឃើញរូបភាពស្គាល់តែម្ដង ។ នេះជាវិធីមួយដែលរៀនពេញលេញ ហើយអាចយកទៅរៀនភាសាអ្វីក៏បាន។
យ៉ាងណាក៏ដោយ​បើតាម​ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន នៅពេលដែល​យើង​អាច​បណ្ដុះបណ្ដាលឱ្យមានគ្រូល្អហើយ នោះ​កម្ពុជា​នឹង​អាច​ផ្ដល់ការអប់រំមួយដែលមានគុណភាព ដោយ​សិស្សចេះទាំងអស់ មិនថាចេះអាន ចេះសរសេរ ហើយអាចរៀនចប់ទៅកម្រិតខ្ពស់ ។ ជាមួយ​គ្នា​នេះ ក៏​ជួយឱ្យប្រព័ន្ធអប់រំមានប្រសិទ្ធភាពកាត់បន្ថយអត្រាត្រួតថ្នាក់ពី៧ភាគរយទៅ០ភាគរយ និងអត្រាបោះបង់ការសិក្សាពី៧ភាគរយទៅ០ភាគរយ៕