រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ ផ្ដល់អនុសាសន៍បីណុច ដើម្បីជំរុញការអនុវត្តកញ្ចប់សម្ភារៈអំណានថ្នាក់ដំបូងនៅកម្ពុជា
ភ្នំពេញ- នៅក្នុងទិវាជាតិអំណានលើកទី៧ ក្រោម​ប្រធានបទ «អំណានជួយលើកកម្ពស់គុណភាពជីវិតក្នុងសង្គមឌីជីថល» នៅវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ នាព្រឹកថ្ងៃទី១១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ  យុវជន និងកីឡា បានលើកឡើងនូវ​អនុសាសន៍បីចំណុច ដើម្បីជំរុញពន្លឿន និងពង្រីកការអនុវត្តកញ្ចប់សម្ភារៈអំណានថ្នាក់ដំបូងនៅទូទាំងប្រទេស ។
បើតាម​ប្រសាសន៍​ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន អនុសាសន៍ទាំង៣ ដើម្បីជំរុញពន្លឿន និងពង្រីកការអនុវត្ត កញ្ចប់សម្ភារៈអំណានថ្នាក់ដំបូង នៅទូទាំងប្រទេស ក្នុង​ការ​ឆ្លើយតបអំណានដំបូងរបស់សិស្សានុសិស្ស គឺ ទី១. គ្រប់មន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡារាជធានី ខេត្ត, ​ការិយាល័យអប់រំ យុវជន និងកីឡានៃរដ្ឋបាលក្រុង ស្រុក ខណ្ឌ, កម្រងសាលារៀន និងគ្រឹះស្ថានបឋមសិក្សាទូទាំងប្រទេស ត្រូវចូលរួមពង្រឹង និងពង្រីកការអនុវត្តកញ្ចប់សម្ភារៈអំណានថ្នាក់ដំបូង    តាមរយៈការរៀបចំវគ្គបំប៉នដោយផ្ទាល់, ការបំប៉នតាមបែបចម្រុះ, និងតាមប្រព័ន្ធ  អនឡាញ, ព្រមទាំងផ្តល់ការគាំទ្រ តាមរូបភាពការផ្តល់ប្រឹក្សាគរុកោសល្យ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ។
«រៀបចំបង្កើតបណ្ណាល័យនៅតាមសាលារៀនដែលមិនទាន់មាន និងពង្រឹងដំណើរការបណ្ណាល័យចំពោះសាលារៀនដែលមានបណ្ណាល័យរួចហើយស្របតាមសេចក្តីណែនាំប្រតិបត្តិស្តីពី ស្តង់ដាបណ្ណាល័យបឋមសិក្សា »
ទន្ទឹមគ្នានេះ ទី២.គ្រូបង្រៀនថ្នាក់ទី១ និងទី២ ទាំងអស់ ត្រូវចូលរួមអនុវត្ត “កញ្ចប់សម្ភារៈអំណានថ្នាក់ដំបូង” តាមរយៈការចូលរួមវគ្គបំប៉ន ដែលរៀបចំឡើងដោយក្រសួង, មន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡា, គ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាលគ្រូ, អង្គការដៃគូពាក់ព័ន្ធ និងធ្វើស្វ័យសិក្សាស្វែងយល់អំពីកញ្ចប់សម្ភារៈ និងវិធីសាស្ត្របង្រៀនអំណានថ្នាក់ដំបូងតាមរយៈវីដេអូបង្រៀន ដែលក្រសួងបានផលិត និងផ្តល់ជូននាពេលកន្លងមក។ លើសពីនេះ អាចទាញយក កញ្ចប់សម្ភារៈអំណាននិងវីដេអូ នៃការបង្រៀនពីក្នុងគេហទំព័រ និង App ផ្លូវការនានារបស់ក្រសួងអប់រំ ។ ម៉្យាវិញទៀត ចូលរួមបង្កើតសហគមន៍អ្នកសិក្សាវិជ្ជាជីវៈ ដើម្បីអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពជាប្រចាំ និងសហការជាមួយទីប្រឹក្សាគរុកោសល្យ ដើម្បីកែលម្អសកម្មភាពបង្រៀននិងរៀននិងការគ្រប់គ្រងថ្នាក់រៀនឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព។
ទី៣. មាតាបិតា អ្នកអាណាព្យាបាល ក៏​ត្រូវ​ចូលរួមតាមដានលទ្ធផលសិក្សា អត្តចរិត សីលធម៌ សុជីវធម៌របស់កូននៅក្នុងគ្រួសារ សាលារៀន និងក្នុងសហគមន៍ ព្រមទាំងជួយបង្រៀនកូនបន្ថែមនៅផ្ទះ ឬបង្កលក្ខណៈឱ្យកូនបានសិក្សាបន្ថែមនៅផ្ទះ និងចូលរួមអានសៀវភៅជាមួយកូនជាដើម។ បន្ថែមពីលើនេះ មាតាបិតា អាណាព្យាបាល ក៏​ត្រូវផ្គត់ផ្គង់សម្ភារៈសិក្សា ទិញកញ្ចប់សម្ភារៈអំណានឱ្យកូនបានហ្វឹកហាត់នៅសាលារៀន និងនៅផ្ទះ។ លើសពីនេះ ចូលរួមគាំទ្រជាសម្ភារៈ ថវិកា ដល់ដំណើរការបណ្ណាល័យនៅតាមសាលារៀន ការអភិវឌ្ឍសាលារៀន និងគាំទ្រដល់គ្រូបង្រៀនជាដើម។
តាមការបញ្ជាក់របស់ឯកឧត្តម​រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ  កន្លងមក ក្រោមការគាំទ្ររបស់ដៃគូពាក់ព័ន្ធ ក្រសួងបានផលិតកញ្ចប់សម្ភារៈ អំណានថ្នាក់ដំបូង រួមមាន សៀវភៅណែនាំគ្រូ សៀវភៅជំនួយសិស្ស បណ្ណអក្សររូបភាព សៀវភៅហ្វឹកហាត់សរសេរ និងសៀវភៅរឿងខ្លីៗជាដើម។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ក្រសួងក៏​បានប្រកាសដាក់ឱ្យអនុវត្តកញ្ចប់សម្ភារៈអំណានថ្នាក់ដំបូង នៅទូទាំងប្រទេស ព្រមទាំងបានដាក់បញ្ចូលទៅក្នុងកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលគ្រូនៅតាមសាលាគរុកោសល្យទាំងតាមប្រព័ន្ធ ១២+២ និង១២+៤ ៕