ក្នុងពិធីបើកកម្មវិធីប្រកួតសរសេរតាមអាន “សំណេរអង្គរ” លើកទី២ នៅស្ពានហាល ប្រាសាទអង្គរវត្ត កាលពីចុងសប្តាហ៍កន្លងទៅនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ប្រកួតសរសេរតាមអាន “សំណេរអង្គរ” ជាការឆ្លុះបញ្ចាំងពីការយកចិត្តទុកដាក់របស់ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល ក៏ដូចជាក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា សំដៅលើកកម្ពស់សមត្ថភាពការសរសេរឱ្យបានត្រឹមត្រូវតាមអក្ខរាវិរុទ្ធ ក្បួនខ្នាតវេយ្យាករណ៍ និងចេះពីរបៀបសរសេរអត្ថបទឱ្យបានច្បាស់លាស់ ដែលទាំងអស់នេះជាបំណិនដ៏សំខាន់ក្នុងការសិក្សាភាសាខ្មែរ និងអក្សរសាស្ត្រខ្មែរ។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ក៏បានចាត់ទុកការប្រកួតសរសេរតាមអាន “សំណេរអង្គរ” លើកទី២ នេះ ជាព្រឹត្តិការណ៍ដ៏មានសារៈសំខាន់ និងទទួលបានក្តីសាទរនិងចូលរួមពីគ្រប់មជ្ឈដ្ឋាន ក្នុងបុព្វហេតុលើកតម្កើងអក្សរសាស្ត្រខ្មែរ ជាពិសេសបានជួយដាស់ស្មារតីឱ្យប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់រូបយកចិត្តទុកដាក់កែប្រែទម្លាប់នៃការសរសេរអក្ខរាវិរុទ្ធ និងអានពាក្យខ្មែរឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង។
បន្ថែមពីនេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីក៏បានលើកទឹកចិត្តដល់គ្រប់ក្រសួង ស្ថាប័ន រដ្ឋបាលគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ ជាពិសេសគណៈគ្រប់គ្រងសាលា លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ឱ្យរៀបចំការប្រឡងប្រណាំងអំណាន និងសំណេរ ឬបង្កើតព្រឹត្តិការណ៍អប់រំនានា ដើម្បីជំរុញដល់ការរៀនសូត្ររបស់សិស្សានុសិស្ស និងអ្នកចូលចិត្តអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ អាចបញ្ចេញសមត្ថភាពប្រកបដោយភាពក្លាហាន ទំនុកចិត្ត និងទទួលយកការពិតអំពីសមត្ថភាពពិតប្រាកដដែលខ្លួនមាន ព្រមទាំងខិតខំប្រឹងប្រែងសិក្សារៀនសូត្រ និងពង្រឹងការអាន សរសេរ និងនិពន្ធបន្ថែមទៀត សម្រាប់ត្រៀមខ្លួនក្នុងការប្រឡងប្រណាំងនានាក្នុងពេលខាងមុខ។
សូមបញ្ជាក់ថា ការប្រកួតសរសេរតាមអាន “សំណេរអង្គរ” លើកទី២ បានប្រព្រឹត្តទៅកាលពីថ្ងៃទី១៩ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥ ដោយមានបេក្ខជនចូលរួមសរុបចំនួន ១ ២២០អង្គ/នាក់ ក្នុងនោះបេក្ខជនចាស់ជាងគេមានអាយុ ៨១ឆ្នាំ និងបេក្ខជនក្មេងជាងគេអាយុ ៦ឆ្នាំ។
ក្រោយដំណើរការប្រកួតអស់រយៈពេលពេញមួយថ្ងៃ គេបានរកឃើញម្ចាស់ជ័យលាភីសរុបចំនួន ៦រូប ក្នុងនោះ បេក្ខជនអាយុ១៩ឆ្នាំឡើង មាន ៖ ជ័យលាភីលេខ១ បានទៅលើបេក្ខជន ជា សារី មកពីខេត្តសៀមរាប, ជ័យលាភីលេខ ២ បានទៅលើព្រះអង្គ យ៉ុន បញ្ញា មកពីខេត្តបាត់ដំបង និង ជ័យលាភីលេខ ៣ បានទៅលើបេក្ខនារី យ៉ុយ ស្រីណុច មកពីខេត្តបន្ទាយមានជ័យ។ បេក្ខជនអាយុ១៨ឆ្នាំចុះក្រោម ជ័យលាភីលេខ១ បានទៅលើ បេក្ខនារី រ៉េន វត្ថនា មកពីខេត្តកណ្ដាល, ជ័យលាភីលេខ ២ បានទៅលើបេក្ខជន គឿន ពុទ្ធារ័ត្ន មកពីខេត្តព្រៃវែង និងជ័យលាភីលេខ ៣ បានទៅលើបេក្ខជន តែន ស៊ីដា មកពីខេត្តសៀមរាប។
ដោយឡែកបេក្ខជនអាយុក្រោម១៨ឆ្នាំ ដែលបានសរសេរអក្សរស្អាតជាងគេ មានឈ្មោះ រ៉េន វត្ថនា មកពីខេត្តកណ្ដាល និងបេក្ខជនអាយុលើស១៩ឆ្នាំ ឈ្មោះ អូន ប៉ី នៅខេត្តសៀមរាប៕