ស្រុកបន្ទាយមាស ត្រូវ​ប្រកាស​ជាស្រុកគ្មានផ្សែងដំបូងគេនៅកម្ពុជា
បន្ទាប់ពី​ត្រូវ​បានប្រកាស​ជា​ស្រុក​គ្មាន​ការ​បន្ទោបង់ពាសវាលពាសកាល ទី១ ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា កាលពីឆ្នាំ២០១៦, នៅដើមឆ្នាំ២០២៥នេះ ស្រុក​បន្ទាយមាស នៃខេត្តកំពត ត្រូវ​បានប្រកាសជាស្រុក​គ្មានផ្សែងដំបូងគេ ដែលប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​ក្នុងស្រុកនេះ លែង​ប្រើប្រាស់​អុស​ក្នុងការ​ដុតចម្អិនអាហារ​ដែលប៉ះពាល់ដល់បរិស្ថាន និងសុខភាពទៀតហើយ។
លោក នូរ ច័ន្ទដា អភិបាលស្រុកបន្ទាយមាស មានប្រសាសន៍ថា ការ​ចម្អិន​អាហារ​ដោយ​ការ​ដុតអុស គឺជា​មូលហេតុ​មួយ​ក្នុង​ចំណោម​មូលហេតុ​ដ៏​ចម្បងនានា នៃការ​ស្លាប់​មុនអាយុ​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា ពោលគឺប្រហែល​១៦ពាន់នាក់​ក្នុងមួយឆ្នាំៗ។ តាមរយៈការ​សហការរវាងអាជ្ញាធរស្រុក និងអង្គការ​អភិវឌ្ឍន៍​ហូឡង់ (SNV) គម្រោង​ភូមិ​គ្មានផ្សែង ត្រូវ​បានដាក់​ឱ្យ​សាកល្បង​នៅ​ឃុំទូកមាស​ខាងលិច នៅឆ្នាំ២០២១ ហើយ​ក៏​ពង្រីក​ដល់គ្រប់ឃុំ​ទាំង​១៥ នៅឆ្នាំ​២០២២។
បើតាម​អភិបាលស្រុកបន្ទាយមាស គម្រោងភូមិ​គ្មានផ្សែង មានបំណង​ជួយ​គ្រួសារ​ក្នុង​ភូមិ​គោលដៅ​ឱ្យផ្លាស់ប្តូរ​ទាំងស្រុង​នូវ​ការ​ប្រើប្រាស់​ថាមពលអុស ដើម្បីចម្អិន​អាហារ​មក​ប្រើប្រាស់​ប្រភព​ថាមពល​ស្អាត ដូចជា អគ្គិសនី ហ្គាស (LPG) ឬចង្រ្កានបរិស្ថាន ប្រូប៉ែន ឬជីវឧស្ម័ន។ ក្នុងកិច្ចសហការ អាជ្ញាធរ និង​អង្គការ បាន​អនុវត្ត​សកម្មភាព​ក្រោម​វិធីសាស្រ្ត “ភូមិគ្មានផ្សែង” ដូចជា​សកម្មភាពទំនាក់ទំនង ដើម្បីផ្លាស់ប្តូរ​ឥរិយាបទ​ដែល​នឹង​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រជាជនយល់​ដឹងពីគ្រោះថ្នាក់នៃផ្សែង និង​ដើម្បីជំរុញ​ការផ្លាស់ប្តូរ​ការ​ចម្អិន​ពីការ​ដុត​អុស​ ទៅជា​ការ​ចម្អិនស្អាត (ដោយប្រើចង្រ្កានគ្មានផ្សែង) ដោយទាំងនេះគឺបានរួមចំណែក​ក្នុងគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា​ក្នុងការ​កាត់បន្ថយ​ភាពក្រីក្រ បរិស្ថាន និង សុខមាលភាព​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​តំបន់។
លោកស្រី អាឡេចសូនត្រា មេនឌឺប៉ាម នាយកអង្គការ SNV ប្រចាំ​ប្រទេស​កម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា តាមរយៈកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នារវាងអង្គការអភិវឌ្ឍន៍ហូឡង់ (SNV) អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន និងសហគមន៍ គ្រួសារជាង ៨៥% នៅក្នុងស្រុកបន្ទាយមាសបច្ចុប្បន្ននេះចម្អិនអាហារដោយប្រើប្រាស់ឥន្ធនៈស្អាត បើប្រៀបធៀបទៅនឹងពេលចាប់ផ្តើមកម្មវិធីដែលមាន ៤១%។ ការផ្លាស់ប្តូរនេះបានជះឥទ្ធិពលវិជ្ជមានដល់ជីវិតប្រជាជនចំនួន ៩២,០០០នាក់ ដោយកាត់បន្ថយការប៉ះពាល់នឹងផ្សែង ខណៈពេលដែលធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវសុខភាព ភាពងាយស្រួល និងជីវភាពរស់នៅ។
“ការសម្រេចបាននូវសមិទ្ធផលនេះ ឆ្លុះបញ្ចាំងពីថាមពលនៃការផ្លាស់ប្តូរដែលជំរុញដោយសហគមន៍ និងបង្ហាញពីភាពជាអ្នកដឹកនាំរបស់កម្ពុជាក្នុងការដោះស្រាយថាមពលប្រកបដោយចីរភាព។ ខ្ញុំមានបំណងជំរុញកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងស្រដៀងគ្នានេះនៅទូទាំងពិភពលោក ដោយបង្ហាញពីឥទ្ធិពលនៃគំនិតផ្តួចផ្តើមចម្អិនអាហារស្អាត”
សូម​បញ្ជាក់ថា កម្មវិធីភូមិ​គ្មានផ្សែង ទទួលបាន​ការគាំទ្រពីភ្នាក់ងារអភិវឌ្ឍន៍ថាមពល (EnDev), Lien Aid និង FRANKE ដោយ​កំពុង​អនុវត្ត​នៅ​ក្នុងភូមិ​ចំនួន ៤៨៧ ក្នុង​ខេត្ត​ចំនួនបួន គឺខេត្តកំពត កំពង់ស្ពឺ សៀមរាប និងបាត់ដំបង៕