មន្ត្រីការងារ ៖ កម្ពុជានៅខ្វះខាតធនធានមនុស្សជំនាញបច្ចេកទេស ខណៈមានតម្រូវការខ្ពស់
ភ្នំពេញ – ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន អគ្គនាយករង នៃអគ្គនាយកដ្ឋាន​អប់រំ បណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ នៃក្រសួងការងារ បានលើក​ឡើងថា បច្ចុប្បន្ន​ប្រទេស​កម្ពុជា​កំពុង​តែ​ខ្វះខាតអ្នកជំនាញបច្ចេកទេស ។ កង្វះខាតនេះ​ក៏​ព្រោះតែ​ប្រទេស​កម្ពុជា ជា​ប្រទេស​កំពុង​អភិវឌ្ឍទាំងវិស័យ​ឧស្សាហកម្ម ទាំងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនានា និង​សេវាកម្មផ្សេងៗទៀត ។ ការ​អភិវឌ្ឍទាំងនេះ គឺ​ចាំបាច់ត្រូវ​ការ​អ្នកជំនាញបច្ចេកទេស​ដើម្បី​ជួយ​គាំទ្រ ។
បើតាម​លោកអគ្គនាយករង បច្ចុប្បន្ន​តម្រូវ​ការ​ទីផ្សារ​ការងារសម្រាប់អ្នកជំនាញ​បច្ចេកទេស​នៅ​កម្ពុជាមាន​ប្រមាណ ៣១ម៉ឺននាក់​​ ខណៈការ​បណ្តុះបណ្តាល​អ្នក​ជំនាញ​បច្ចេកទេសបាន​​ប្រមាណជាង ៦ម៉ឺននាក់​ប៉ុណ្ណោះ​នៅ​ក្នុងមួយឆ្នាំ ។
– ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន
“…ដូច្នេះធៀបមើលទៅ គឺ​ខ្វះខាត… ធម្មតាប្រទេស​កំពុងអភិវឌ្ឍន៍ប្រាកដណាស់ត្រូវការអ្នកបច្ចេកទេសឱ្យបានច្រើន ដើម្បីជួយគាំទ្រដល់ការអភិវឌ្ឍ ទាំងឧស្សាហកម្ម និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ទាំងការសាងសង់ ទាំងការបម្រើសេវាកម្មផ្សេងៗ”
ដូចគ្នានេះដែរ បើតាមការ​លើក​ឡើង​របស់ លោក ស៊ុន សុម៉ារ៉ា នាយកវិទ្យាស្ថាន The Guru បានមានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្នសិស្សនិស្សិតភាគច្រើន​ឱ្យតម្លៃទាប​ទៅលើសាលាបច្ចេកទេស និងជំនាញវិជ្ជាជីវៈ ខណៈការងារជំនាញ​នេះមានតម្រូវការខ្ពស់​ ហើយ​កម្ពុជាកំពុង​ខ្វះកម្លាំងពលកម្មជំនាញ ។
– លោក ស៊ុន សុម៉ារ៉ា
“ដើម្បីជំរុញសេដ្ឋកិច្ចយើងដើរ លុះត្រាណាតែយើងមានកម្មករជំនាញគ្រប់គ្រាន់ដែរ ទើបយើងអាចទទួលបានលទ្ធផលហ្នឹង។ … បើយើងចង់ឱ្យសេដ្ឋកិច្ចប្រទេសយើងលូតលាស់ល្អ ជំនាញវិជ្ជាជីវៈជាផ្នែកមួយ ដែលយើងគួរពិចារណា
យោង​តាម​គោល​នយោបាយ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុង​ការ​ប្រែក្លាយ​កម្ពុជា​ ទៅ​ជា​ប្រទេស​មាន​ចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់​នាឆ្នាំ​២០៣០ និងជា​ប្រទេស​មាន​ចំណូល​ខ្ពស់​នា​ឆ្នាំ​២០៥០ រាជរដ្ឋាភិបាល​បានដាក់ចេញ​នូវ​យុទ្ធសាស្រ្ត​គន្លឹះ៤ គឺទី១ កៀរគរ និងទាក់ទាញ​វិនិយោគ​ផ្ទាល់​ពី​បរទេស និង​វិនិយោគ​ឯកជនក្នុងស្រុក ដោយផ្តោតលើឧស្សាហកម្មធំៗ ការ​អភិវឌ្ឍ និង​ការ​ពង្រីកទីផ្សារ និង​ការ​អភិវឌ្ឍ ការ​ផ្ទេរ​បច្ចេកវិទ្យា, ទី២ អភិវឌ្ឍ និង​ធ្វើ​ទំនើបកម្ម​សហគ្រាស​ធុនតូច និង​មធ្យម, ទី៣ កែលម្អបរិស្ថាននិយតកម្មដើម្បីពង្រឹងភាពប្រកួតប្រជែង និងទី៤ អភិវឌ្ឍន៍​ធនធានមនុស្ស បណ្តុះបណ្តាលជំនាញ ការ​កែលម្អ​ទំនាក់ទំនង​វិជ្ជាជីវៈ ការ​អភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធគាំទ្រដូចជា ប្រព័ន្ធដឹកជញ្ជូន ឡូជី​ស្ទីក និង​ប្រព័ន្ធ​បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន និង​គមនាគមន៍ ការផ្គត់ផ្គង់អគ្គិសនី ទឹកស្អាត សេវាសាធារណៈ សេវាសង្គម​កិច្ច និង​សេវាហិរញ្ញវត្ថុ។
បើយើង​ពិនិត្យ​មើលទៅ​លើយុទ្ធសាស្រ្តគន្លឹះទាំង៤ ដែល​រាជរដ្ឋាភិបាលបានដាក់ចេញ​ឃើញថា អ្នកជំនាញបច្ចេកទេស គឺជា​ធាតុផ្សំដែលមិនអាច​ខ្វះបាន ចូលរួមអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច​​កម្ពុជា ដើម្បីឈានទៅសម្រេចបានគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលដែលបានដាក់ចេញ ។ ជាមួយ​គ្នានេះ បើតាមការលើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន បច្ចុប្បន្ន​ទីផ្សារ​ការងារ​សម្រាប់អ្នកជំនាញបច្ចេកទេស ឬ TVET នៅកម្ពុជា គឺនៅទូលាយច្រើន ជាងទីផ្សារការងារបែបធុរកិច្ច ព្រោះតម្រូវការអ្នកបច្ចេកទេសនៅ​មានច្រើន ៕