ភ្នំពេញ – ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន អគ្គនាយករង នៃអគ្គនាយកដ្ឋានអប់រំ បណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ នៃក្រសួងការងារ បានលើកឡើងថា បច្ចុប្បន្នប្រទេសកម្ពុជាកំពុងតែខ្វះខាតអ្នកជំនាញបច្ចេកទេស ។ កង្វះខាតនេះក៏ព្រោះតែប្រទេសកម្ពុជា ជាប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍទាំងវិស័យឧស្សាហកម្ម ទាំងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនានា និងសេវាកម្មផ្សេងៗទៀត ។ ការអភិវឌ្ឍទាំងនេះ គឺចាំបាច់ត្រូវការអ្នកជំនាញបច្ចេកទេសដើម្បីជួយគាំទ្រ ។
បើតាមលោកអគ្គនាយករង បច្ចុប្បន្នតម្រូវការទីផ្សារការងារសម្រាប់អ្នកជំនាញបច្ចេកទេសនៅកម្ពុជាមានប្រមាណ ៣១ម៉ឺននាក់ ខណៈការបណ្តុះបណ្តាលអ្នកជំនាញបច្ចេកទេសបានប្រមាណជាង ៦ម៉ឺននាក់ប៉ុណ្ណោះនៅក្នុងមួយឆ្នាំ ។
“…ដូច្នេះធៀបមើលទៅ គឺខ្វះខាត… ធម្មតាប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍ប្រាកដណាស់ត្រូវការអ្នកបច្ចេកទេសឱ្យបានច្រើន ដើម្បីជួយគាំទ្រដល់ការអភិវឌ្ឍ ទាំងឧស្សាហកម្ម និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ទាំងការសាងសង់ ទាំងការបម្រើសេវាកម្មផ្សេងៗ”
ដូចគ្នានេះដែរ បើតាមការលើកឡើងរបស់ លោក ស៊ុន សុម៉ារ៉ា នាយកវិទ្យាស្ថាន The Guru បានមានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្នសិស្សនិស្សិតភាគច្រើនឱ្យតម្លៃទាបទៅលើសាលាបច្ចេកទេស និងជំនាញវិជ្ជាជីវៈ ខណៈការងារជំនាញនេះមានតម្រូវការខ្ពស់ ហើយកម្ពុជាកំពុងខ្វះកម្លាំងពលកម្មជំនាញ ។
– លោក ស៊ុន សុម៉ារ៉ា
“ដើម្បីជំរុញសេដ្ឋកិច្ចយើងដើរ លុះត្រាណាតែយើងមានកម្មករជំនាញគ្រប់គ្រាន់ដែរ ទើបយើងអាចទទួលបានលទ្ធផលហ្នឹង។ … បើយើងចង់ឱ្យសេដ្ឋកិច្ចប្រទេសយើងលូតលាស់ល្អ ជំនាញវិជ្ជាជីវៈជាផ្នែកមួយ ដែលយើងគួរពិចារណា“
យោងតាមគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការប្រែក្លាយកម្ពុជា ទៅជាប្រទេសមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់នាឆ្នាំ២០៣០ និងជាប្រទេសមានចំណូលខ្ពស់នាឆ្នាំ២០៥០ រាជរដ្ឋាភិបាលបានដាក់ចេញនូវយុទ្ធសាស្រ្តគន្លឹះ៤ គឺទី១ កៀរគរ និងទាក់ទាញវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេស និងវិនិយោគឯកជនក្នុងស្រុក ដោយផ្តោតលើឧស្សាហកម្មធំៗ ការអភិវឌ្ឍ និងការពង្រីកទីផ្សារ និងការអភិវឌ្ឍ ការផ្ទេរបច្ចេកវិទ្យា, ទី២ អភិវឌ្ឍ និងធ្វើទំនើបកម្មសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម, ទី៣ កែលម្អបរិស្ថាននិយតកម្មដើម្បីពង្រឹងភាពប្រកួតប្រជែង និងទី៤ អភិវឌ្ឍន៍ធនធានមនុស្ស បណ្តុះបណ្តាលជំនាញ ការកែលម្អទំនាក់ទំនងវិជ្ជាជីវៈ ការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធគាំទ្រដូចជា ប្រព័ន្ធដឹកជញ្ជូន ឡូជីស្ទីក និងប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន និងគមនាគមន៍ ការផ្គត់ផ្គង់អគ្គិសនី ទឹកស្អាត សេវាសាធារណៈ សេវាសង្គមកិច្ច និងសេវាហិរញ្ញវត្ថុ។
បើយើងពិនិត្យមើលទៅលើយុទ្ធសាស្រ្តគន្លឹះទាំង៤ ដែលរាជរដ្ឋាភិបាលបានដាក់ចេញឃើញថា អ្នកជំនាញបច្ចេកទេស គឺជាធាតុផ្សំដែលមិនអាចខ្វះបាន ចូលរួមអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ដើម្បីឈានទៅសម្រេចបានគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលដែលបានដាក់ចេញ ។ ជាមួយគ្នានេះ បើតាមការលើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន បច្ចុប្បន្នទីផ្សារការងារសម្រាប់អ្នកជំនាញបច្ចេកទេស ឬ TVET នៅកម្ពុជា គឺនៅទូលាយច្រើន ជាងទីផ្សារការងារបែបធុរកិច្ច ព្រោះតម្រូវការអ្នកបច្ចេកទេសនៅមានច្រើន ៕