ភ្នំពេញ – ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា បំណិនសតវត្សរ៍ទី២១ បានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់នៅក្នុងទីផ្សារការងារបច្ចុប្បន្នដែលយុវជនកម្ពុជាត្រូវមាន, លើសពីនេះ វាក៏ជាជំនាញដែលជួយពង្រឹង និងអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពសិស្សានុសិស្ស ដើម្បីទទួលបានជោគជ័យក្នុងអាជីពការងារនាសម័យបច្ចេកវិទ្យាទំនើបផងដែរ ។ ការលើកឡើងរបស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ បានធ្វើឡើងក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតី ក្នុងការប្រកួតផ្ដាច់ព្រ័ត្រកម្មវិធី យុវជន២១ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន មានប្រសាសន៍ថា រយៈពេល២ឆ្នាំដែលកម្ពុជាជួបវិបត្តិកូវីដ-១៩ រាជរដ្ឋាភិបាលបានយកចិត្តទុកដាក់ប្រែក្លាយវិបត្តិនេះទៅជាឱកាសនៃការអប់រំឌីជីថល ។ ក្នុងនោះ ដើម្បីអនុវត្តការអប់រំបែបឌីជីថលឱ្យបានកាន់តែប្រសើរ ក្រសួងអប់រំ បានបង្កើតជា App MoEYS E-Learning ដើម្បីជួយសម្រួលដល់ការសិក្សារបស់សិស្សានុសិស្សពីចម្ងាយ ។
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំបន្តថា ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការធនធានមនុស្សផ្នែកឌីជីថល ក្រសួងអប់រំបានបង្កើតឱ្យមានសាលាជំនាន់ថ្មីដែលបញ្ចូលនូវកម្មវិធីសិក្សាវិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម និងគណិតវិទ្យា (STEM) និងការបណ្តុះបណ្តាលការសរសេរកូដ រួមទាំងកម្មវិធីសិក្សាដែលជាជំនាញទន់ជាច្រើនទៀតដើម្បីឆ្លើយតបនឹងតម្រូវការជាក់ស្តែងក្នុងសតវត្សទី២១ ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ ក្រសួងអប់រំបានបែងចែកបំណិនសតវត្សទី២១ ជាសមាសភាគ៣ រួមមាន ទី១-បំណិនសិក្សារៀនសូត្រ៖ ផ្តោតលើ ការត្រិះរិះពិចារណា ការគិតដោយមានភាពច្នៃប្រឌិត និងនវានុវត្តន៍ ការសហការ និងការប្រាស្រ័យទាក់ទង ។ ទី២-បំណិនអក្ខរកម្ម៖ សិស្សត្រូវមានអក្ខរកម្មព័ត៌មានវិទ្យា អក្ខរកម្មផ្នែកប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ និងអក្ខរកម្មផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា និងទី៣-បំណិនជីវិត៖ ផ្តោតលើ ភាពទន់ភ្លន់និងសម្របសម្រួល ការចេះផ្តួចផ្តើមគំនិត ភាពជាអ្នកដឹកនាំ ផលិតភាពការងារ និងបំណិនសង្គម ។
តាមការបញ្ជាក់របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ក្រោយបរិបទកូវីដ-១៩ សិស្សានុសិស្សត្រូវមានបំណិនឌីជីថល ដោយត្រូវរៀនសូត្រពីបំណិនថ្មីៗ ព្រោះបច្ចេកវិទ្យានឹងមកជំនួសការងាររបស់មនុស្សក្នុងផ្នែកណាមួយ ។ ដូច្នេះ ស្របពេលបំណិនថ្មីកើតឡើងទាមទារឱ្យសិស្សានុសិស្សត្រូវត្រៀមខ្លួនដើម្បីឆ្លើយតបការអប់រំពេញមួយជីវិត ៕