ពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែរ ជាពិធីបុណ្យប្រពៃណីជាតិដ៏ធំមួយ ដែលប្រជាជនខ្មែរទូទាំងប្រទេសតែងតែប្រារព្ធធ្វើជារៀងរាល់ឆ្នាំ។ អ្នកជំនាញវប្បធម៌បញ្ជាក់ថា ជាកំណត់សម្គាល់ទូទៅ ការប្រារព្ធពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែរ គឺជារឿងដំណើរផ្ដាច់ឆ្នាំចាស់ផ្លាស់ប្ដូរឆ្នាំថ្មី ដែលជនជាតិខ្មែរធ្វើឡើងដើម្បីឆ្លងពីពេលមួយទៅពេលមួយ ប៉ុន្តែពិធីបុណ្យនេះ បានបង្កប់លក្ខណៈពិសេសមួយចំនួនទៀត ដែលក្នុងនាមជាជនជាតិខ្មែរ ត្រូវស្វែងយល់ និងបន្តថែរក្សា។
ទំនៀមពិធីចូលឆ្នាំ តែប្រព្រឹត្តទៅចំនួន ៣ ថ្ងៃ ដោយថ្ងៃដំបូងជាថ្ងៃមហាសង្ក្រាន្ត, ថ្ងៃទី២ ជាថ្ងៃវនបត, ថ្ងៃទី៣ ជាថ្ងៃឡើងស័ក។ រីឯការកំណត់ខែ ថ្ងៃ ម៉ោង នាទីដែលឆ្នាំចាស់ត្រូវផុតកំណត់ ហើយទេព្តាឆ្នាំថ្មីត្រូវចុះមកទទួលតំណែងពីទេព្តាឆ្នាំចាស់នោះ គេអាចដឹងបានដោយប្រើក្បួនហោរាសាស្ត្របុរាណ គឺក្បួនមហាសង្ក្រាន្ត។
យោងតាមឯកសាររបស់ក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ ចាប់ពីត្រឹមសម័យក្រុងនគរធំឡើងទៅ ខ្មែរយើងប្រើចន្ទគតិ (វិធីដើរនៃព្រះចន្ទ) ទើបកំណត់យកខែមិគសិរជាខែចូលឆ្នាំ ហើយជាខែទី១ ខណៈខែកក្តិក ជាខែទី១២។ លុះក្រោយមកទើបគេនិយមប្រើសុរិយគតិ (វិធីដើរនៃព្រះអាទិត្យ) ជាសំខាន់វិញ ហើយកំណត់ចូលឆ្នាំក្នុងខែចែត្រ (ខែទី៥) ដែលជាឆ្នាំកំណត់ព្រះអាទិត្យចូលកាន់មេរាសី ហើយថ្ងៃចូលឆ្នាំរមែងត្រូវលើថ្ងៃទី១៣ នៃខែមេសា (ចែត្រ) រៀងរាល់ឆ្នាំ ប៉ុន្តែយូរៗទៅមានភ្លាត់ម្តងៗ ចូលឆ្នាំក្នុងថ្ងៃទី១៤ ក៏មានខ្លះដែរ។ មហាសង្ក្រាន្តដែលប្រើរបៀបគន់គូរតាមសុរិយគតិមានឈ្មោះថា «សាមញ្ញសង្ក្រាន្ត» (ព្រះអាទិត្យដើរត្រង់ពីលើក្បាលជាសង្ក្រាន្ត)។
ថ្ងៃទី ១ ៖ គេយកចង្ហាន់ទៅប្រគេនព្រះសង្ឃនៅវត្ត ។ ពេលល្ងាចគេនាំគ្នាជញ្ជូនខ្សាច់សាង វាលុកចេតិយ នៅជុំវិញព្រះវិហារ ឬនៅជុំវិញដើមពោធិណាមួយនៅក្នុងវត្តនោះ ។ នៅពេលព្រលប់ គេប្រគេនភេសជ្ជៈដល់ព្រះសង្ឃ និមន្តព្រះសង្ឃចម្រើនព្រះបរិត្ត និងសម្តែងធម្មទេសនា ។
ថ្ងៃទី ២ ៖ កូនចៅជូនសំលៀកបំពាក់ នំចំណី លុយកាក់ ដល់អ្នកមានគុណ មានឪពុកម្តាយ ជីដូនជីតា ជាដើម។ ជួនកាលគេធ្វើទាន ដល់មនុស្សបម្រើ ឬអ្នកក្រីក្រទៀតផង។ ពេលរសៀល គេនាំគ្នាទៅពូនភ្នំខ្សាច់ទៀត ហើយសូត្រធម៌អធិដ្ឋានភ្នំខ្សាច់ដែលគេសន្មត់ទុកដូចចូឡាមនីចេតិយ ហើយនិមន្តព្រះសង្ឃបង្សុកូលចេតិយបញ្ជូនមគ្គផលដល់វិញ្ញាណក្ខន្ធបងប្អូន ដែលបានស្លាប់ទៅ។ បើតាមការបញ្ជាក់របស់លោក ជី រដ្ឋា ការពូនភ្នំខ្សាច់នេះ គឺមាន ២ធំៗ ៖ ទី១ ពូននៅវត្ត ដែលជាការពូនភ្នំខ្សាច់ធំ ហើយត្រូវបានគេពូនរួមគ្នា, ទី២ នៅតំបន់ខ្លះ គេពូននៅតាមផ្ទះ ជាភ្នំខ្សាច់តូចៗ។
តាមរយៈការចុះសិក្សាស្រាវជ្រាវ អំពីពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែររបស់ក្រសួងវប្បធម៌ គេបានរកឃើញថា នៅតាមទីកន្លែង ឬតំបន់ខ្លះ ក្រោយពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំជាប្រពៃណីរយៈពេល៣ថ្ងៃនោះ គឺនៅមិនទាន់ចប់ទេ គឺគេនៅបន្តជួបជុំ និងលេងល្បែងរបាំ ធម្មតា។
ជាការកត់សម្គាល់គេសង្កេតឃើញថា មានប្រទេសជាច្រើននៅតំបន់អាស៊ី ដូចជាភូមា ថៃ នេប៉ាល់ ឥណ្ឌាភាគខាងត្បូង និងតំបន់មួយចំនួនទៀត បានប្រារព្ធពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំរបស់ខ្លួននៅក្នុងខែនេះជាមួយប្រទេសកម្ពុជាដែរ បើតាមប្រសាសន៍របស់លោក ជី រដ្ឋា ការជ្រើសរើសខែឆ្នាំដើម្បីប្រារព្ធពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំនេះ គឺទទួលឥទ្ធិពលពីឥណ្ឌា ហេតុនេះហើយ មិនមានប្រទេសណាមួយ ក្នុងចំណោមប្រទេសដែលទទួលឥទ្ធិពលនេះ មានវប្បធម៌ដាច់ដោយឡែកទាំងស្រុង ១០០ភាគរយនោះទេ។