ទិវាជាតិអំណានលើកទី៧ ប្រារព្វក្រោម​ប្រធានបទ “អំណានជួយលើក​កម្ពស់​គុណ​ភាព​ជីវិត​ក្នុងសង្គមឌីជីថល”
ភ្នំពេញ- ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា នឹងប្រារព្ធទិវាជាតិអំណានលើកទី៧ ប្រធានបទ “អំណានជួយលើកកម្ពស់គុណភាពជីវិតក្នុងសង្គមឌីជីថល” នាថ្ងៃទី១១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២ខាងមុខ ។ ទិវាជាតិអំណានលើកទី៧នេះ បង្កើតឡើងក្នុងគោលបំណងបណ្ដុះទម្លាប់អាន ជំរុញវប្បធម៌អាន លើកកម្ពស់សមត្ថភាពអាន ស្មូតកំណាព្យ និងការតែងនិពន្ធ ។ នេះបើតាមការបញ្ចាក់របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត រស់ សុវាចា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត រស់ សុវាចា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍បន្ថែមថា ទិវាជាតិអំណានលើកទី៧ ប្រធានបទ “អំណានជួយលើកកម្ពស់គុណភាពជីវិតក្នុងសង្គមឌីជីថល” រួមចំណែកការពារ និងពង្រឹងវប្បធម៌ អរិយធម៌ខ្មែរ ដល់សិស្ស និស្សិត មន្ត្រីរាជការ ប្រជាជនគ្រប់រូបក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ព្រមទាំងលើកកម្ពស់រក្សាគុណតម្លៃកេរដំណែលរបស់មនុស្សជាតិ ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត រស់ សុវាចា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា
“ទិវាជាតិអំណានលើកទី៧ នឹងចូលរួមចំណែកសម្រេចគោលដៅអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព ធានាគុណភាពអប់រំប្រកបដោយសមធម៌ បរិយាបន្ន និងលើកកម្ពស់ការសិក្សាពេញមួយជីវិតសម្រាប់ទាំងអស់គ្នា”
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត រស់ សុវាចា បញ្ជាក់បន្ថែមថា សកម្មភាពនានាក្នុងការប្រារព្ធទិវាជាតិអំណាន រួមមាន ទី១. ប្រឡងប្រណាំង អាន ស្មូតកំណាព្យ និងតែងនិពន្ធ “ពានរង្វាន់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន” ទី២. បាឋកថាស្រាវជ្រាវស្តីពី «ការអភិវឌ្ឍភាសា និងទ្រឹស្តីនៃការអភិវឌ្ឍកុមារ» និងទី៣. កិច្ចពិភាក្សាលើប្រធានបទ «អំណានជួយលើកម្ពស់គុណភាពនៃការអប់រំ» ។
តាមការបញ្ជាក់របស់អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ ប្រធានបទដែលត្រូវពិភាក្សាក្នុងទិវាជាតិអំណាន រួមមាន ទី១. វិធីសាស្ត្រដឹកនាំសកម្មភាពអំណានក្នុងបណ្ណាល័យបឋមសិក្សា ទី២. អំណានដើម្បីលើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំនៅកម្ពុជា និងទី៣. អំណានដើម្បីលើកកម្ពស់ស្តង់ដាវីជ្ជាជីវៈគ្រូបង្រៀន។
គួរជម្រាបជូនថា ទិវាជាតិអំណានលើកទី៧ ប្រធានបទ “អំណានជួយលើកកម្ពស់គុណភាពជីវិតក្នុងសង្គមឌីជីថល” នឹងប្រារព្ធឡើងនៅថ្ងៃទី១១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២ នៅវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ និងតាមរយៈប្រព័ន្ធអនឡាញ ZOOM ដោយផ្សាយផ្ទាល់តាមគេហទំព័រហ្វេសប៊ុកផ្លូវការរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា(MoEYS Cambodia)៕