ក្រសួងការងារដាក់ឱ្យដំណើរ​ការ​ប្រព័ន្ធជាតិវាយតម្លៃទទួលស្គាល់​ការ​សិក្សា​ពីមុន ពីចម្ងាយ
ភ្នំពេញ – អគ្គនាយកដ្ឋានអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ នៃក្រសួងការងារ នៅព្រឹកថ្ងៃទី២៦ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០២៣ បានប្រកាសដាក់​ឱ្យដំណើរការជាផ្លូវការ ប្រព័ន្ធជាតិវាយតម្លៃទទួលស្គាល់ការសិក្សា​ពីមុន ពីចម្ងាយ សម្រាប់ការ​វាយ​តម្លៃ​ផ្អែក​លើសមត្ថភាព និង​ផ្តល់គុណវុឌ្ឍិជាតិកម្ពុជា (National E-RPL Platform) ដើម្បីបង្កភាពងាយស្រួលទៅលើប្រព័ន្ធដែលមានស្រាប់ តាមរយៈការពង្រីកដំណើរការវាយតម្លៃឱ្យកាន់តែកៀកទៅនឹងកម្មករ និងពលករដែលមានជំនាញ។
ពិធីប្រកាសដាក់​ឱ្យដំណើរការប្រព័ន្ធជាតិវាយតម្លៃនេះ ធ្វើ​ឡើង​ក្រោមវត្តមាន ឯកឧត្តម ឡៅ ហ៊ីម រដ្ឋលេខាធិការ​ប្រចាំការ​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ និង​លោកស្រី GWYNETH WONG នាយិកាប្រចាំប្រទេស អង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជា។
គួរ​ជំរាបជូនថា គិតក្នុងរយៈពេលជាង ២ឆ្នាំ កន្លងមកនេះ ក្រសួងការងារ បានដាក់ឱ្យ​ប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការ ប្រព័ន្ធជាតិធំៗចំនួន២ តាមបែបឌីជីថល ទី១.គឺប្រព័ន្ធជាតិអប់រំ បណ្តុះបណ្តាលបចេ្ចសទេស និងវិជ្ជាជីវៈពីចម្ងាយ ឬតាមអនឡាញ និងទី២.គឺប្រព័ន្ធជាតិវាយតម្លៃទទួលស្គាល់ ការសិក្សាពីមុនពីចម្ងាយ សម្រាប់ការវាយតម្លៃ ផ្អែកលើសមត្ថភាព និងផ្តល់គុណវឌ្ឍិជាតិកម្ពុជា នាពេលនេះ៕