គ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សារបស់កម្ពុជាចំនួន៤ រួមមាន វិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា សាកលវិទ្យាល័យជាតិបាត់ដំបង សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទកសិកម្ម និងសាកលវិទ្យាល័យស្វាយរៀង ត្រូវបានសម្រេចក្លាយជាសមាជិកផ្លូវការនៃបណ្តាញសាកលវិទ្យាល័យអាស៊ានផ្នែកធានាគុណភាព ASEAN University Network-Quality Assurance (AUN-QA)។
លោកជំទាវបណ្ឌិត ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ការចូលជាសមាជិក AUN-QA របស់សាកលវិទ្យាល័យកម្ពុជានេះ គឺពិតជាមានសារៈសំខាន់ណាស់សម្រាប់សាកលវិទ្យាល័យនៅកម្ពុជា ក៏ដូចជាកម្ពុជាផ្ទាល់ទាក់ទងនឹងការសិក្សានៅកម្រិតឧត្តមសិក្សា។ ក្នុងនោះ នឹងផ្ដល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់សាកលវិទ្យាល័យ រួមមាន ទី១. ការទទួលស្គាល់ក្នុងកម្រិតតំបន់ និងកម្រិតអន្តរជាតិនាពេលអនាគត និងទី២. ការទទួលបានឱកាសក្នុងការវាយតម្លៃកម្រិតតំបន់ដើម្បីពិនិត្យមើលទាំងកម្មវិធីកម្រិតឧត្តមសិក្សា និងគិតជាស្ថាប័នទាំងមូល។
ជាមួយគ្នាការចូលជាសមាជិកបណ្តាញសាកលវិទ្យាល័យអាស៊ាននេះ នឹងឈានទៅដល់ការដាក់ឱ្យវាយតម្លៃនូវកម្មវិធីអប់រំនៅក្នុងសាកលវិទ្យាល័យ ក៏ដូចជាការវាយតម្លៃជារួមក្នុងកម្រិតស្ថាប័ននាពេលអនាគត។ ដូច្នេះ ការចូលរួមនេះ ក្រៅពីការចូលរួមលើកកម្ពស់គុណភាពនៃការអប់រំនៅកម្រិតបឋមសិក្សា ក៏ជាការចូលរួមដើម្បីឱ្យមានការទទួលស្គាល់កម្រិតតំបន់ និងអន្តរជាតិទៅលើសាកលវិទ្យាល័យ ឬកម្រិតឧត្តមសិក្សានៅកម្ពុជា ក្រៅពីនេះ ក៏ជាឱកាសសម្រាប់និស្សិត និងគ្រូបង្រៀននៅតាមសាកលវិទ្យាល័យផងដែរ។
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ បន្ថែមថា សម្រាប់និសិ្សត គឺអាចទទួលបានផលប្រយោជន៍តាមរយៈការផ្លាស់ប្ដូរនិស្សិត និងឱកាសសិក្សាផ្សេងៗទៀតនៅក្នុងតំបន់ និងនៅក្នុងពិភពលោកនាពេលអនាគត។ ហើយសម្រាប់គ្រូបង្រៀនវិញ ក៏មានឱកាសផ្លាស់ប្ដូរចំណេះដឹង ក៏ដូចជាបទពិសោធន៍ និងការសហការក្នុងការស្រាវជ្រាវទាក់ទងនឹងប្រធានបទនានាដែលមាននៅក្នុងសាកលវិទ្យាល័យនានាជាសមាជិករបស់បណ្តាញសាកលវិទ្យាល័យអាស៊ានផងដែរ។
ការចូលរួមនេះ ក៏ជាផ្នែកមួយក្នុងការពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការកម្រិតជាតិ ជាពិសេសក្នុងតំបន់អាស៊ាន ដោយសារតែ AUN ស្ថិតក្នុងក្របខ័ណ្ឌនៃអាស៊ាន ហើយក្រៅពីការពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការតាមរយៈវិស័យអប់រំនៅកម្រិតឧត្តមសិក្សានេះ យើងក៏ជឿថា ក៏នឹងបង្កើនភាពទុកចិត្តសម្រាប់អន្តរជាតិ នៅក្នុងការសិក្សានៅកម្ពុជា ក៏ដូចជាដើម្បីលើកកម្ពស់ការសិក្សារបស់យើងក្នុងកម្រិតតំបន់ និងពិភពលោក។
បើតាម លោកជំទាវបណ្ឌិត ឃួន វិច្ឆិកា ជាជំហានបន្ទាប់ ក្រៅពីការចូលរួមជាសមាជិក AUN-QA ក្រសួងអប់រំ ក៏នឹងជំរុញបន្តទៀតសម្រាប់សាកលវិទ្យាល័យផ្សេងៗ ក៏ដូចជាវិទ្យាស្ថានបណ្ដុះបណ្ដាលគ្រូដែលមានតួនាទីជាកម្រិតឧត្តមសិក្សា នៅក្នុងការចូលរួមជាបន្តបន្ទាប់ក្លាយជាសមាជិក AUN-QA ហើយយន្តការបន្ត គឺការដាក់ឱ្យមានការវាយតម្លៃទៅលើកម្មវិធី ក៏ដូចជាគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា ដើម្បីឱ្យមានការទទួលស្គាល់កម្រិតតំបន់នេះ៕