វិទ្យាល័យជំនាន់ថ្មី នៃវិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ ត្រូវក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដាក់ឱ្យដំណើរការកាលពីឆ្នាំ២០១៦ រហូតមកដល់ពេលនេះ សាលារៀនជំនាន់ថ្មីមួយនេះ មានអាយុ៨ឆ្នាំហើយ ។ ជាការកត់សម្គាល់ ក្នុងរយៈពេលប្រមាណ៤ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ សិស្ស នៃសាលារៀនជំនាន់ថ្មី វិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ មានសមត្ថភាពរហូតចូលរួមក្នុងការប្រកួតអន្តរជាតិជាច្រើន ដោយទទួលបានមេដាយមាស ប្រាក់ និងសំរឹទ្ធិ សរុបចំនួន ៩១៣។
លោក សម្យ កំសាន្ត នាយករងវិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ ទទួលបន្ទុកសាលារៀនជំនាន់ថ្មី មានប្រសាសន៍ថា សាលារៀនជំនាន់ថ្មី វិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ មានកម្មវិធីសិក្សាខុសប្លែកពីសាលាដទៃទៀត ដោយធ្វើកម្មវិធីសិក្សាឱ្យទំនើប ទាន់សម័យ ឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការទីផ្សារអន្តរជាតិ។ លោក សម្យ កំសាន្ត បន្តថា នៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សាសាលារៀនជំនាន់ថ្មី ផ្ដោតលើការងារអប់រំបែបឌីជីថល ស្ទែម (STEM) ដែលធ្វើឱ្យសិស្ស និងគ្រូបង្រៀនបានផ្លាស់ប្ដូរនូវរបៀបរៀន និងបង្រៀន ដែលកត្តានេះជាគន្លឹះមួយធ្វើឱ្យលទ្ធផលនៃការសិក្សារបស់សិស្សមានការរីកចម្រើន និងគួរឱ្យកត់សម្គាល់។
នាយករងវិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ បញ្ជាក់បន្ថែមថា លោកពិតជាមោទនភាពដែលវិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិបានធ្វើកំណែទម្រង់កម្មវិធីសិក្សាឱ្យឆ្លើយតបទៅនឹងបរិបទអប់រំសតវត្សរ៍ទី២១ ព្រមទាំងបានឃើញលទ្ធផលនៃការសិក្សារបស់សិស្សឆ្លើយតបលើសពីការរំពឹងទុក។ លោក សម្យ កំសាន្ត បន្តថា សាលាបានផ្លាស់ប្ដូរប្រព័ន្ធអប់រំ ឬរបៀបនៃការរៀន និងបង្រៀន តាមកម្មវិធីសិក្សាសាលារៀនជំនាន់ថ្មី ក្នុងរយៈពេលត្រឹមតែ៣ទៅ៤ឆ្នាំ ក៏ឃើញមានការប្រែប្រួលខ្លាំង។ ទន្ទឹមគ្នានេះ រហូតមកដល់ឆ្នាំទី៩នេះ សាលានៅតែឃើញមានការផ្លាស់ប្ដូរជាវិជ្ជមានកាន់តែខ្លាំងឡើងតាំងពីការចូលរួម ដោយកាលពីមុនអាណាព្យាបាលសិស្សមិនសូវមានការចូលរួមជាមួយសាលា តាមដានការសិក្សា ឬក៏ដឹងឮពីសាលាប៉ុន្មានទេ, ប៉ុន្តែបច្ចុប្បន្ននេះ អាណាព្យាបាលសិស្សសាលារៀនជំនាន់ថ្មី វិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ បានស្វែងយល់ដឹងថា កូនគាត់ត្រូវការអ្វី? សាលាត្រូវការអ្វី? ហើយគាត់ត្រូវការចូលរួមអ្វី? ដើម្បីឱ្យគុណភាពនៃការអប់រំ ឈានដល់កម្រិតមួយប្រហាក់ប្រហែលប្រទេសអភិវឌ្ឍ។
កូនសិស្សយើងមានសមត្ថភាពខ្ពស់ទៅដល់កម្រិតអន្តរជាតិ មានការទទួលស្គាល់ធ្វើឱ្យមាតាបិតាសិស្សក្នុងសហគមន៍ ក៏ដូចជាលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ សប្បាយចិត្តទាំងអស់គ្នា កូនសិស្សក៏គេមានមោទនភាពដែលមានឱកាសបានមករៀននៅសាលារៀនជំនាន់ថ្មី ហើយគេបានទទួលនូវលទ្ធផលជាក់ស្ដែង
លោក សម្យ កំសាន្ត នាយករងវិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ ទទួលបន្ទុកសាលារៀនជំនាន់ថ្មី
លោក សម្យ កំសាន្ត បញ្ជាក់ទៀតថា ពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំអាចមានសិស្សលើសពី១០០នាក់ មានឱកាសទៅប្រកួតនៅកម្រិតអន្តរជាតិ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ សិស្សម្នាក់ៗមិនមែនទទួលបានមេដាយមួយនោះទេ មានសិស្សខ្លះបានច្រើន ហើយឆ្នាំទៅមានសិស្សម្នាក់ទទួលបាន៤៥មេដាយ បើគិតចាប់តាំងពីចូលមករៀននៅសាលារៀនជំនាន់ថ្មី វិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ។ លោកបន្តថា នៅសាលារៀនព្រះស៊ីសុវត្ថិ សិស្សពូកែ សិស្សដែលរៀនខ្លាំង ពួកគាត់បានត្រៀមលក្ខណៈ ឬធ្វើផែនការជីវិតរបស់ខ្លួន មានអាណាព្យាបាលក៏គាំទ្រ គ្រប់គ្រងចង្អុលបង្ហាញផ្លូវ ទើបលទ្ធផលសិក្សាល្អ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ សម្រាប់សិស្សប្រឡងបាក់ឌុបឆ្នាំ២០២៣កន្លងទៅ សិស្សចំនួន ១៥៩នាក់ ក្រោយប្រឡងចប់ មានអាហារូបករណ៍ជិត២០០កន្លែងរង់ចាំ ដោយមានន័យថា ក្នុងសិស្សម្នាក់ទទួលបានអាហារូបករណ៍លើសពីមួយកន្លែងទាំងក្នុងប្រទេស និងក្រៅប្រទេស។
នាយករងវិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ លើកឡើងថា លទ្ធផលល្អនៅសាលារៀនជំនាន់ថ្មី មិនមែនកើតមានឡើងដោយចៃដន្យទេ គឺកើតឡើងដោយការខិតខំប្រឹងប្រែង ហើយអ្វីដែលពិសេសជាងគេ អ្នកដែលធ្វើការជិតស្និទជាមួយសិស្សជាងគេ គឺលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ដែលជាបុគ្គលសំខាន់សម្រាប់សិស្សក្នុងការដឹកនាំ បង្ហាញ ណែនាំ តម្រង់ទិស ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ នៅសាលារៀនជំនាន់ថ្មី វិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ លោកគ្រូអ្នកគ្រូត្រូវបានបំប៉នទាំងសមត្ថភាព ទាំងស្មារតីជាប្រចាំដើម្បីលើកកម្ពស់ភាពទុកចិត្តទៅលើវិជ្ជាជីវៈគ្រូបង្រៀន។ លើសពីនេះ គ្រូបង្រៀន មិនត្រឹមតែទទួលបានប្រាក់ឧបត្ថម្ភជាប្រាក់ខែពីរដ្ឋាភិបាល ប៉ុន្តែពួកគាត់ក៏ទទួលបានប្រាក់លើកទឹកចិត្តបន្ថែមទៀតពីសាលារៀន ក៏ដូចអាណាព្យាបាលសិស្សផងដែរ ប៉ុន្តែគ្រូបង្រៀនត្រូវយកចិត្តទុកដាក់បង្រៀន គ្មានការលក់មេរៀន គ្មានការគៀបសិស្សរៀនគួរជាដើម។ ទាំងនេះហើយជាការលើកកម្ពស់គុណវុឌ្ឍគ្រូបង្រៀន លើកកម្ពស់ទាំងសមត្ថភាព គរុកោសល្យ និងសីលធម៌ សម្រាប់លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ដើម្បីឈានទៅដល់ការអប់រំ ដឹកនាំសិស្សឱ្យសម្រេចលទ្ធផលដូចការរំពឹងទុក។
លោក សម្យ កំសាន្ត បន្ថែមថា សាលារៀនជំនាន់ថ្មី វិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ ផ្ដោតលើការអប់រំ បណ្តុះបណ្ដាលសិស្សពោរពេញទៅដោយសមត្ថភាព បី រួមមាន ទី១. ចំណេះដឹង គឺសិស្សត្រូវមានចំណេះដឹងទូលំទូលាយដោយមិនគ្រាន់តែចេះក្នុងសៀវភៅសិក្សាគោល, ទី២. បំណិន គឺសិស្សត្រូវមានទាំងជំនាញរឹង និងជំនាញទុនដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហា និងទី៣. ឥរិយាបទល្អ សិស្សានុសិស្សត្រូវក្លាយទៅជាពលរដ្ឋសកល ជាធនធានមនុស្សមួយនៅក្នុងសង្គមពោរពេញទៅដោយចំណេះដឹង និងមានសីលធម៌ និងចរិយាធម៌ល្អ។
តាម លោក សម្យ កំសាន្ត ក្នុងរយៈពេល ២ឆ្នាំខាងមុខ សាលារៀនរៀនជំនាន់ថ្មី វិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ នឹងបន្តអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពសិស្សឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង ដោយសាលានឹងខិតខំធ្វើឱ្យលើសពី 50% នៃសិស្សមានសមត្ថភាពខ្ពស់ៗ ខណៈបច្ចុប្បន្នសិស្សមានសមត្ថភាពមានប្រហែល ៣០%ទៅ៤០% ។ លោក បន្តថា សាលានឹងផ្ដោតការអប់រំសិស្សទៅរកការអប់រំបែបឌីជីថល ឆ្ពោះទៅរកការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាកម្រិតខ្ពស់ដោយប្រើប្រាស់បញ្ញាសិប្បនិមិ្មត្ត (AI)។ ទន្ទឹមគ្នានេះ សម្រាប់រយៈពេល ៥ឆ្នាំទៅមុខទៀត សាលារៀនជំនាន់ថ្មី វិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ នឹងក្លាយទៅជាមជ្ឈមណ្ឌលបណ្ដុះបណ្ដាលតម្រង់ទិសវិជ្ជាជីវៈគ្រូបង្រៀនឌីជីថល ដល់សាលាបផ្សេងៗនៅទូទាំងប្រទេស ដែលមានបំណងចង់ប្រើប្រាស់និងអនុវត្តកម្មវិធីសាលារៀនជំនាន់ថ្មី។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា សាលារៀនជំនាន់ថ្មី គឺជាសាលារៀនសម្រាប់អនាគត ។ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីបញ្ជាក់ថា ក្រសួងអប់រំបានវិនិយោគយ៉ាងច្រើនទៅលើសាលារៀនជំនាន់ថ្មី ដោយក្នុងនោះមាន ទី១ ការកែលម្អបរិវេណសិក្សាឱ្យឆ្លើយតបទៅនឹងសាលាសតវត្សរ៍ទី២១ ទី២ ពង្រឹងការគ្រប់គ្រងសាលារៀនឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព ទី៣ គឺការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យានៅក្នុងការរៀន និងការបង្រៀន ទី៤ ការរៀបចំវិធីសាស្រ្តបង្រៀនថ្មី។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីមានប្រសាសន៍ថា វិធីសាស្រ្តបង្រៀនដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់នៅក្នុងសាលាសតវត្សទី២១ ដោយពេលនេះ គេលែងរៀនដោយទន្ទេញចាំមាត់ទៀតហើយ ប៉ុន្តែត្រូវរៀនដោយរិះរក រៀនដោយផ្តោតលើការត្រិះរិះពិចារណា រៀនដោយផ្តោតលើការបង្កើតថ្មី ធ្វើឱ្យមានស្វ័យសិក្សា បង្កើតក្លឹបសិក្សា ពិសេសផ្តោតលើការរៀន និងបង្រៀនដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា ដោយទាំងអស់នេះ គឺដើម្បីចូលរួមចំណែកនៅក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចសង្គម ជាពិសេសគឺការសម្រេចបាននូវយុទ្ធសាស្រ្ត និងគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល នៃសង្គមឌីជីថល៕