គ្រូបង្រៀនល្អ ភាសាខ្មែរ និងគណិតវិទ្យា​ ចំណាត់ថ្នាក់លេខ១ ពានរង្វាន់សម្ដេចតេជោហ៊ុនសែន
គ្រូបង្រៀនថ្នាក់បឋមសិក្សា​ចំនួនពីររូប ក្នុងខេត្តសៀមរាប និងបាត់ដំបង បានជាប់ចំណាត់ថ្នាក់លេខ១ទូទាំងប្រទេស ជាគ្រូបង្រៀនល្អ ភាសាខ្មែរនិងគណិតវិទ្យា​ ថ្នាក់ទី១ ទី២ ទី៣ ពានរង្វាន់សម្ដេចតេជោហ៊ុនសែន។
ក្នុងនោះ​ចំណាត់ថ្នាក់លេខ១ គ្រូបង្រៀនល្អ ភាសាខ្មែរថ្នាក់ទី២ ពានរង្វាន់សម្ដេចតេជោហ៊ុនសែន បានទៅលើ​លោកគ្រូ ដា មុនីរ័ត្ន ជាគ្រូបង្រៀនថ្នាក់ទី២ នៃសាលាបឋមសិក្សាមុខនាគ ខេត្តសៀមរាប​ និងចំណាត់ថ្នាក់លេខ១ គ្រូបង្រៀនល្អ គណិតវិទ្យា ថ្នាក់ទី១ ពានរង្វាន់សម្ដេចតេជោហ៊ុនសែន បានទៅលើ អ្នកគ្រូ តាន់ ចរិយា គ្រូបង្រៀននៃសាលាបឋមសិក្សាបោះពោធិ៍ ខេត្តបាត់ដំបង។
លោក ដា មុនីរ័ត្ន គ្រូបង្រៀននៅសាលាបឋមសិក្សាមុខនាគ ខេត្តសៀមរាប
លោកគ្រូ ដា មុនីរ័ត្ន ម្ចាស់ជ័យលាភីគ្រូបង្រៀនល្អភាសាខ្មែរ មានប្រសាសន៍ថា កត្តាដែលជំរុញឱ្យលោកគ្រូជាប់ជាគ្រូបង្រៀនល្អ ភាសាខ្មែរ គឺផ្ដោតសំខាន់លើគ្រូមានចំណេះដឹងជ្រៅជ្រះ មានជំនាញបង្រៀន និងមានសមត្ថភាពបង្រៀនដោយប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា។ ទន្ទឹមគ្នានេះ កត្តា​សំខាន់​មួយ​ទៀតដែរ​នោះ គឺមានការជំរុញលើកទឹកចិត្តពីគណៈគ្រប់គ្រង និងលោកគ្រូអ្នកគ្រូរួមអាជីព ព្រមទាំងមានការគាំទ្រពីសំណាក់មាតាបិតា និងសហគមន៍។ ជាពិសេស លទ្ធផលសិក្សាល្អរបស់សិស្សានុសិស្ស។
លោកស្រី តាន់ ចរិយា គ្រូបង្រៀននៃសាលាបឋមសិក្សាបោះពោធិ៍ ខេត្តបាត់ដំបង
ដោយឡែកអ្នកគ្រូ តាន់ ចរិយា គ្រូបង្រៀន ថ្នាក់ទី១ នៃសាលាបឋមសិក្សាបោះពោធិ៍ ខេត្តបាត់ដំបង ដែលជាប់ជាគ្រូបង្រៀនល្អគណិតវិទ្យា មានប្រសាសន៍ថា កត្តាជំរុញឱ្យជាប់ជាគ្រូបង្រៀនល្អ គឺដោយសារតែការវាយតម្លៃ ដែល​គេ​ពិនិត្យមើលទៅលើ ១. គុណវុឌ្ឍគ្រូបង្រៀនមានចំណេះដឹងចាប់ពីបរិញ្ញាបត្រឡើងទៅ, ២. មានចំណេះដឹងព័ត៌មានវិទ្យា, ៣. បច្ចេកទេសបង្រៀនច្បាស់លាស់, ៤. ភាពជាអ្នកដឹកនាំ, ៥. គំនិតច្នៃប្រឌិត និងការស្រាវជ្រាវ, ៦. បំណិនក្នុងការប្រាស្រ័យទាក់ទង, ៧. លទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្ស ត្រូវធានាថាសិស្សចេះធ្វើលំហាត់បានចាប់ពី៨០%ឡើង, ៨. ការគ្រប់គ្រងថ្នាក់រៀន និង ៩. ក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈគ្រូបង្រៀន។
បើតាមអ្នកគ្រូ តាន់ ចរិយា មុននឹងក្លាយជាគ្រូល្អរបស់ក្រសួង របស់ថ្នាក់ជាតិ លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ត្រូវធ្វើជាគ្រូល្អរបស់​សហគមន៍សិន ដើម្បីឱ្យសហគមន៍ទទួលស្គាល់ថា លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ជាគ្រូល្អ ជាគ្រូដ៏មានប្រជាប្រិយភាព ដែលកូនៗចង់មករៀន រៀនចេះ ទទួលលទ្ធផលល្អ និងកែប្រែឥរិយាបទ។ នៅពេលអនុវត្តក្នុងសហគមន៍បានល្អហើយ គឺងាយស្រួលក្នុងការឈានទៅគ្រូល្អថ្នាក់ជាតិ ហើយកុំភ្លេចអភិវឌ្ឍខ្លួនបន្ថែមទៅលើផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា។ ជាពិសេស ការស្រាវជ្រាវ ក៏ជាវិធីសាស្រ្តឱ្យក្លាយជាគ្រូល្អបានដែរ ធ្វើយ៉ាងណាឱ្យខ្លួនឯងលេចធ្លោ ឱ្យខុសប្លែកពីគេ ទើបអាចក្លាយជាគ្រូល្អបាន៕