កម្មវិធីសមមូលអប់រំកម្រិតមូលដ្ឋាន​តាមអ៊ីនធឺណិត ជាស្ពានដល់យុវជន​បោះបង់ការសិក្សា ឱ្យទទួលការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញ
ភ្នំពេញ – រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា​បាន​ចាត់ទុក​ការ​អភិវឌ្ឍយុវជន​ជាអាទិភាព​មួយ ដើម្បីកសាងធនធាន​មនុស្ស ដែល​បំពាក់​ដោយ​ជំនាញ​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ​ត្រឹមត្រូវ​សម្រាប់​បំពេញ​តម្រូវការ​ទីផ្សារ​ការងារ​ដែល​កំពុងវិឌ្ឍន៍ ។ ទោះ​ជា​យ៉ាងណាក៏ដោយ អត្រាបោះបង់ការ​សិក្សា​ខ្ពស់​ជាបន្តបន្ទាប់ ជាពិសេស​នៅ​កម្រិតមធ្យមសិក្សា​បឋមភូមិ ដែលមាន​ន័យថា យុវជន​មួយ​ភាគធំកំពុង​ស្ថិត​នៅ​ក្រៅប្រព័ន្ធអប់រំផ្លូវការ ដោយ​ពួកគេ​មិន​មាន​លក្ខណៈសម្បត្តិ​គ្រប់គ្រាន់​សម្រាប់​ចុះឈ្មោះ​ចូល​រៀន​ក្នុង​ការ​អប់រំបន្ថែម និង​ការ​អភិវឌ្ឍជំនាញ​នៅ​តាម​វិទ្យាស្ថានអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ និង​វិទ្យាល័យ​ចំណេះទូទៅ និង​បច្ចេកទេស​ឡើយ។
ឆ្លើយតបទៅនឹង​បញ្ហា​ខាងលើនេះ អង្គការ​យូណេស្កូ រួមជាមួយ​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ និង​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា កាលពីឆ្នាំ២០១៩ បានដាក់​ឱ្យដំណើរការ​កម្មវិធី​សមមូល​អប់រំកម្រិតមូលដ្ឋាន​តាមអ៊ីនធឺណិត (ប៊ីប) ដើម្បីជាស្ពាន​ដល់​យុវជន​ដែល​បោះបង់​ការ​សិក្សា ឱ្យ​ចូល​ការ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញ និង​មាន​ឱកាស​ទទួលបាន​ការងារសមរម្យ ដែលពួកគេ​អាចរួមចំណែក និង​ដើរ​តួនាទី​ក្នុងអនាគត នៃសេដ្ឋកិច្ច និង​សង្គម​កម្ពុជា។
តាមរយៈកម្មវិធី ប៊ីប យុវជនដែល​នៅ​ក្រៅ​សាលា​ត្រូវ​បាន​ផ្តល់​ឱកាស​ដើម្បីសិក្សា​មុខ​វិជ្ជាផ្សេងៗ​ដូចជា​សហគ្រិន​ភាព ជំនាញឌីជីថល ជំនាញ​នៅ​កន្លែង​ធ្វើការ​ និង​ជំនាញសតវត្សទី២១ ដែលត្រៀម​ឱ្យ​ពួកគេ​ចូល​សិក្សា​ក្នុង​កម្មវិធី​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញផ្លូវការ ។ នៅពេល​បញ្ចប់ការសិក្សា​តាមកម្មវិធីប៊ីប អ្នក​សិក្សា​នឹង​ទទួល​បាន​វិញ្ញាបនបត្រ​ស្មើ​នឹង​ថ្នាក់ទី៩ ដែលទទួលស្គាល់ដោយ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា និង​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ។
សូមបញ្ជាក់ថា កម្មវិធីសមមូលអប់រំកម្រិតមូលដ្ឋាន​តាមអ៊ីនធឺណិត (ប៊ីប) គឺជា​ផ្នែក​មួយ នៃកម្មវិធី​ការងារ និង​មុខ​របរ​សមរម្យ​សម្រាប់យុវជន​នៅ​កម្ពុជា ដំណាក់​កាលទីពីរ ។ តាមរយៈ​ការ​សិក្សា​បែប​ឌីជីថល ដែលអាច​បត់បែន​បាន និង​អាច​ឱ្យ​អ្នក​សិក្សា​បញ្ចប់វគ្គ​សិក្សា​បានគ្រប់ពេលវេលា គ្រប់ទីកន្លែង និង​តាមល្បឿន​របស់ពួកគេ ដើម្បីធានាថា យុវជន​កម្ពុជា​ទាំងអស់​ ជាពិសេស​អ្នកដែល​មក​ពី​មជ្ឈដ្ឋានលំបាក និង​នៅក្រៅប្រព័ន្ធអប់រំផ្លូវការ មានលទ្ធភាព​ទទួលបាន​ជំនាញ និង​ការងារ​សមរម្យ។
ចាប់តាំងពីមមណ្ឌលសិក្សា ប៊ីប ដំបូងត្រូវ​បានបង្កើត​ឡើង​ក្នុង​ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០១៩ កម្មវិធីនេះ បានបង្កើត​ភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្រ្តថ្មី​ជាមួយ​ដៃគូក្នុងវិស័យ​ឯកជន ដើម្បីផ្តល់នូវដំណោះស្រាយ​បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ដើម្បីឈានទៅ​ដល់​យុវជន​កាន់តែច្រើន​នៅ​ទូទាំងប្រទេស​កម្ពុជា។ សព្វថ្ងៃនេះ ប៊ីប បាននិងកំពុងដំណើរការមជ្ឈមណ្ឌល​សិក្សា​ចំនួន ២៧ នៅ​ក្នុង​ខេត្ត​ចំនួន​១៦​នៅទូទាំងប្រទេស។ យុវជន​កម្ពុជាជាង ២០០០នាក់​បានទទួល​អត្ថប្រយោជន៍​ពីកម្មវិធីនេះ៕