អ្នកជំនាញអប់រំ ៖ បណ្តុះបណ្តាលសមត្ថភាពគ្រូកម្រិតស្ដង់ដាវិជ្ជាជីវៈ ទើបឆ្លើយតប​កំណែ​ទម្រង់​វិស័យ​អប់រំ​
ភ្នំពេញ – ការលើកកម្ពស់គុណវុឌ្ឍគណៈគ្រប់គ្រងសាលារៀន និងគ្រូបង្រៀនកម្រិត​ស្ដង់​ដា​វិជ្ជា​ជីវៈ​ ទើបជា​ការ​​ឆ្លើយ​តបនឹង​កំណែទម្រង់វិស័យអប់រំនៅកម្ពុជា ខណៈក្រសួងអប់រំកំពុង​បណ្ដុះបណ្ដាលនិងពង្រឹងគុណភាពគ្រូបង្រៀនបន្ថែម ។ នេះជាការលើកឡើងរបស់​មន្ត្រីជំនាញនៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា នៅក្នុងសន្និសិទ្ធជាតិស្ដីពីលទ្ធផល និងផលជះនៃគម្រោងកែលម្អការអប់រំនៅមធ្យមសិក្សា និង​គម្រោង​កែលម្អការ​អប់រំ​នៅឧត្តមសិក្សា កាលពីថ្ងៃអង្គារ៍កន្លងទៅ នៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ ។
លោកបណ្ឌិត សំអោ អង្គារតន៍ អគ្គនាយករងនៃអគ្គនាយកដ្ឋានគោលនយោបាយ និងផែនការនៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ក្រសួងអប់រំ​កំពុ​ង​អនុវត្តការងារពាក់ព័ន្ធនឹងគុណភាពបុគ្គលិកអប់រំ ជាពិសេសគ្រូបង្រៀននិងគណៈគ្រប់គ្រងសាលារៀន ដែលបុគ្គលសំខាន់ចូលរួម​កែ​លម្អ​លទ្ធ​ផល​សិក្សា​របស់​សិស្ស ។ ក្រសួងកំពុង​​បញ្ជូនគ្រូបង្រៀននិងគណៈគ្រប់គ្រងសាលាមកពង្រឹងសមត្ថភាពបន្ថែមនៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ ។
“អ្វីដែលត្រូវធ្វើគឺពង្រឹងគុណភាពនៃការបណ្ដុះបណ្ដាលគ្រូបន្ថែមឱ្យដល់កម្រិតស្ដង់ដារវិជ្ជាជីវៈ ហើយចំណេះដឹងដែលទទួលបានកាលពី១០ ឬ ១៥ឆ្នាំមុន មិន​ឆ្លើ​យ​តបទៅនឹងបរិបទអប់រំនាពេលនច្ចុប្បន្ននោះទេ ។ ជាក់ស្តែង​បរិបទកូវីដ-១៩ ទាមទារឱ្យគ្រូបង្រៀនចាប់យកនូវអ្វីដែលថ្មី ដើម្បី​ឱ្យ​ការ​ងារ​អាច​ឆ្លើយ​តប តាម​តម្រូ​វ​ការរបស់សិស្ស និងតម្រូវការនៅក្នុងសង្គម”
ទន្ទឹមនឹងការលើកឡើងនេះ លោកបណ្ឌិត សំអោ អង្គារតន៍ បញ្ជាក់បន្ថែមថា ក្រសួងអប់រំបានរៀបចំយន្តការវាយតម្លៃសមត្ថភាពវិជ្ជាជីវៈគ្រូបង្រៀនជាប្រចាំ ។ ​គ្រូ​បង្រៀន​ត្រូវទទួលការបំប៉នសមត្ថភាព​បន្ថែម ដើម្បីក្លាយជាអ្នកមានវិជ្ជាជីវៈ មានងារជាអ្នកឯកទេស និងមានសញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ ។ លើសពីនេះ គ្រូបង្រៀន និងគណៈគ្រប់គ្រងសាលាត្រូវចេះ​ប្រើប្រាស់សម្ភារៈឧបទេស ចេះ​ធ្វើពិសោធន៍ ចេះប្រើប្រាស់កមម្មវិធីទូរស័ព្ទ (App) ការបង្កើត App និងបង្កើត Test items bank សម្រាប់គ្រប់មុខវិជ្ជាស្របតាមស្តង់ដាតំបន់និងអន្តរជាតិ ។
តាមការបញ្ជាក់របស់លោកបណ្ឌិត សំអោ អង្គារតន៍ នៅក្នុងក្របខណ្ឌនៃការអនុវត្តគម្រោងកំណែទម្រង់ការអប់រំនៅមធ្យមសិក្សា មាន​សាលា​គោល​ដៅ​ចំនួន​១០០ ​និងសាលារៀនប្រមាណជាង ៣០០ទៀតបានទទួលលទ្ធផល ។ លោកថា លទ្ធផលនៃការបណ្តុះបណ្តាលបានផ្តល់ផលជះគ្រប់សាលាទាំងអស់ ដែល​មានប្រមាណ ១ម៉ឺនបីពាន់សាលានៅទូទាំងប្រទេស ។ នៅដំណាក់កាលបន្ទាប់ក្រសួងនឹងធ្វើការនៅគ្រប់អនុវិស័យកុមារតូច អនុវិស័យបឋមសិក្សា អនុវិស័យ​មធ្យម​ រហូតដល់អនុវិស័យឧត្តមសិក្សា ៕