ដើម្បីទទួលបានលទ្ធផលល្អនៅក្នុងការសិក្សារបស់សិស្សានុសិស្សម្នាក់ៗ គឺចាំបាច់ត្រូវការនូវកត្តាវិជ្ជមានចំនួន៥ ដែលត្រូវដើរទន្ទឹមគ្នា ក្នុងនោះរួមមាន កត្តាខ្លួនឯង, សាលារៀន, គ្រូបង្រៀន, អ្នកអាណាព្យាបាល និងទំនាក់ទំនងសង្គម ។ នេះជាប្រសាសន៍លើកឡើងរបស់លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន អគ្គនាយកបណ្តាញសាលារៀនវេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប ក្នុងពិធីប្រគល់រង្វាន់ជ័យលាភីសិស្សនិទ្ទេស A ឆ្នាំសិក្សា២០២២-២០២៣ និងការតម្រង់ទិសសិស្សថ្នាក់ទី១២ ឆ្នាំសិក្សា២០២៣-២០២៤ កាលពីពេលថ្មីកន្លងមកនេះ។
លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន មានប្រសាសន៍ថា កត្តាគោលដំបូងបំផុតដែលនាំឱ្យសិស្សានុសិស្សមានលទ្ធផលល្អក្នុងការសិក្សា គឺ កត្តាខ្លួនឯង ដោយក្នុងនោះសិស្សានុសិស្សចាំបាច់ត្រូវខិតខំប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រ សេពគប់មិត្តដែលត្រឹមត្រូវ ព្រមជាមួយនឹងការមានគោលដៅ និងបុព្វហេតុសន្ទុះចិត្ត ។ បើតាមប្រសាសន៍របស់លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន ការមានគោលដៅ គឺសំដៅទៅលើអ្វីដែលសិស្សានុសិស្សចង់សម្រេចបាន ដោយលោកបានលើកជាឧទាហរណ៍ ដូចជា ចង់ជាប់និទ្ទេសA ចង់ជាប់បាក់ឌុប ចង់បានការងារល្អធ្វើជាដើម, ដោយឡែក បុព្វហេតុសន្ទុះចិត្ត បើតាមការបញ្ជាក់របស់លោកឧកញ៉ា គឺជាហេតុដែលនាំឱ្យសិស្សានុសិស្សត្រូវធ្វើរឿងទាំងនោះ ។ អ្នកជំនាញផ្នែកអប់រំរូបនេះ លើកឡើងថា ប្រសិនបើយើងមានត្រឹមតែគោលដៅ នោះយើងនឹងមិនអាចទទួលបានជោគជ័យឡើយ ពោលគឺចាំបាច់ត្រូវតែមានបុព្វហេតុសន្ទុះចិត្តជំរុញពីក្រោយ។
កត្តាសាលារៀន គឺជាកត្តារួមចំណែកបន្ទាប់ដើម្បីឱ្យសិស្សានុសិស្សទទួលបានជោគជ័យក្នុងការសិក្សា, ក្នុងនោះមានដូចជាការបង្កបរិយាកាសល្អសម្រាប់សិស្សក្នុងការសិក្សា រៀបចំឱ្យសិស្សបង្កើតក្លឹបសិក្សា បង្កើតក្លឹបសិក្សាមិត្តបង្រៀនមិត្ត ។ ការតាមដានសុខភាពផ្លូវចិត្ត និងផ្តល់ការប្រឹក្សាយោបល់ដល់សិស្ស ក៏ជារឿងសំខាន់ដែលសាលារៀនត្រូវធ្វើដើម្បីជួយទៅដល់សិស្សដូចគ្នា។
គ្រូបង្រៀន ក៏ជាកត្តាសំខាន់សំខាន់មួយដែរ ក្នុងនោះគ្រូបង្រៀនត្រូវតាមដានលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្ស ហើយជួយសិស្សប្រសិនបើពួកគេរៀនខ្សោយ ដោយផ្តល់នូវការរៀនបំប៉នបន្ថែម។ បើតាមប្រសាសន៍របស់លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន ការតាមដានលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្សនេះ គឺមិនមែនតាមដានជាថ្នាក់នោះទេ តែត្រូវតាមដានជាបុគ្គល ពោលគឺត្រូវជួយសិស្សទាំងអស់នៅក្នុងថ្នាក់ បំប៉នពួកគេឱ្យទទួលបានលទ្ធផលល្អទាំងអស់គ្នា។