ភ្នំពេញ – នៅពិធីអបអរសាទទិវានារីអន្តរជាតិ ៨មីនា នាព្រឹកថ្ងៃអង្គារ៍នេះ លោកជំទាវកិត្តិសង្គហបណ្ឌិត ម៉ែន សំអន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទំនាក់ទំនងជាមួយរដ្ឋសភា ព្រឹទ្ធសភា និងអធិការកិច្ច និងជាប្រធានសមាគមនារីកម្ពុជាដើម្បីសន្ដិភាព និងអភិវឌ្ឍ មានប្រសាសន៍ថា ការលើកកម្ពស់សមភាពយេនឌ័រជាគ្រឹះអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាពនៅក្នុងសង្គម ។ សមភាពយេនឌ័រផ្សារភ្ជាប់នឹងការលើកកម្ពស់សិទ្ធិមនុស្សដែលជាទំនួលខុសត្រូវរបស់រដ្ឋសមាជិកអង្គការសហប្រជាជាតិ ។
លោកជំទាវកិត្តិសង្គហបណ្ឌិត ម៉ែន សំអន មានប្រសាសន៍បន្ថែមថា វត្តមាននៅស្ត្រីទទួលបានការលើកកម្ពស់ឱ្យមានសមភាពទាំងការងារ គ្រួសារ និងសង្គម ព្រមទាំងដើរតួនាទីជា អ្នកសម្រេចចិត្តគ្រប់បែបយ៉ាង ដើម្បីរួមចំណែកអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិ ។
“បច្ចុប្បន្នស្រ្តីខ្មែរបានចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងវិស័យសេដ្ឋកិច្ច នយោបាយ និងកំពុងបង្ហាញសមត្ថភាព ឆន្ទៈរបស់ខ្លួនមោះមុតក្នុងក្រសួងស្ថាប័ន អង្គភាព អាជ្ញាធរថ្នាក់ជាតិ និងវិស័យឯកជន”
លោកជំទាវកិត្តិសង្គហបណ្ឌិត ម៉ែន សំអន
ទន្ទឹមគ្នានេះ លោកជំទាវកិត្តិសង្គហបណ្ឌិត មានប្រសាសន៍បន្តថា បច្ចុប្បន្នស្រ្តីមួយចំនួនកំពុងប្រឈមនឹងទម្រង់នៃការរើសអើងនានា ដូចជា អាយុ ជាតិសាសន៍ ពិការភាព ឬស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចសង្គម ដែលបន្ថែមលើការរើសអើងយេនឌ័រ ដើម្បីធានាសិទ្ធិស្រ្តី ។ លោកជំទាវ បន្តទៀតថា បញ្ហានេះទាមទារឱ្យមានការយល់ដឹងទូលំទូលាយពីរចនាសម្ព័ន្ធសង្គម និងទំនាក់ទំនង មិនត្រឹមតែច្បាប់ ឬគោលនយោបាយប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងសេដ្ឋកិច្ចសក្ដានុពលក្នុងគ្រុមគ្រួសារ ព្រមទាំងសហគមន៍ផងដែរ ។
រដ្ឋមន្រ្ដីក្រសួងទំនាក់ទំនងជាមួយរដ្ឋសភា បញ្ជាក់បន្ថែមថា ដើម្បីជុំរុញសមភាពយេនឌ័តមិនមែនជាការងាយស្រួលឡើយ គឺទាមទារការសិក្សាស្រាវជ្រាវ និងការពិភាក្សាជាច្រើន ដោយលើកឡើងពីសារៈសំខាន់នៃការអប់រំ ដែលជួយឱ្យមានវត្តមានស្រ្តីក្នុងវិស័យមានការងារសមរម្យ ផ្ដល់នូវបរិយាកាសការងារល្អប្រសើរ និងធានាបាននូវចីរភាពនាពេលអនាគត ។
សូមជម្រាបថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានខិតខំយកចិត្តទុដាក់យ៉ាងសកម្ម ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាឱ្យនារីមានលទ្ធភាពអនុវត្តសិទ្ធិពេញលេញ និងភាពជាដៃគូសាកសមជាមួយបុរស ។ សមភាពយេនឌ័រផ្សារភ្ជាប់សិទ្ធិមនុស្ស និងគុណតម្លៃនៃអង្គការសហប្រជាជាតិ បានអនុម័តដោយមេដឹកនាំពិភពលោកនៅក្នុងឆ្នាំ១៩៤៥ និងសិទ្ធិស្មើគ្នារវាងបុរសនិងស្រ្តី ហើយកិច្ចការពារ និងការលើកកម្ពស់សិទ្ធិស្រ្តីគឺជាទំនួលខុសត្រូវរបស់រដ្ឋទាំងអស់ ៕