បណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ៖ បំណិនសតវត្សរ៍ទី២១សម្រាប់យុវជន គឺជាចំណែកមួយនៃដំណោះស្រាយបញ្ហាសង្គម
មានប្រសាសន៍​នៅ​ក្នុង​កម្មវិធី «ថ្នាល​បំណិនសតវត្សរ៍ទី២១ សម្រាប់យុវជន» កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និ​ងកីឡា បាន​លើក​ឡើងថា ការ​បណ្តុះយុវជន​ឱ្យ​មាន​ចំណេះដឹង ឱ្យ​មាន​បំណិន ចរិយាសម្បទា គឺ​ដើម្បី​ជំរុញ​យុវជន​ក្លាយ​ជា​បំណែក​មួយ នៃ​ដំណោះ​ស្រាយ​បញ្ហា។
ឯកឧត្តម​បញ្ជាក់ថា ពិភពលោកនាពេលបច្ចុប្បន្ននេះកំពុងស្ថិតក្នុងដំណាក់កាលស្រួចស្រាល់ ដោយសារការវិវឌ្ឍន៍យ៉ាងខ្លាំង ហើយស្ថានការណ៍អន្តរជាតិក៏មានការប្រែប្រួលដែរ តាមរយៈសង្គ្រាម និងការប្រែប្រួលអកាសធាតុជាដើម ។  ហេតុដូច្នេះហើយទើបតម្រូវឱ្យយុវជនកម្ពុជាត្រូវមានជំនាញសតវត្សរ៍ទី២១ ក្នុងការត្រៀមខ្លួនការពារ និងការរួមចំណែកផ្សេងៗក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហា។
ឯកឧត្តម​បណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន មានប្រសាសន៍បន្ថែមថា បំណិនសតវត្សរ៍២១ ត្រូវ​បាន​ចែកចេញ​ជាពីរចំណែក គឺ បំណិនរឹង និងបំណិនទន់ ដែលក្នុងនោះមានជំនាញសំខាន់ៗជាច្រើនទៀត។ ឯកឧត្តមថា យុវជន ត្រូវចូលរួមសហការណ៍គ្នាដើម្បីចូលរួមពិនិត្យនូវបញ្ហាផ្សេងៗ និងការរួមចំណែកបម្រើសហគមន៍។
” ពួកគេត្រូវតែមានគំនិតនាវានុវត្តន៍ និងការចេះច្នៃប្រតិដ្ឋ… ហើយយុវជនក៏ត្រូវតែមានបំណិនខាងផ្នែកទំនាក់ទំនង ព្រោះទំនាក់ទំនងមានតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ ក្នុងការបង្កើតជាបណ្តាញសង្គម ត្រង់ចំណុចនេះគេហៅបានថា មូលធនសង្គម ដែលធានានៅការរួមរស់ជាមួយគ្នាដោយសុខសន្តិភាព”
ចំណែក លោកជំទាវ ស្រូយ សុជាតិ អគ្គនាយកយុវជន នៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា បានមានប្រសាសន៍ថា ការបញ្ចូលយុវជន ទៅក្នុងការខិតខំប្រឹងប្រែងនៃការអភិវឌ្ឍន៍ និងលើកទឹកចិត្តពង្រីកបន្ថែមនូវចំណេះដឹង ជាកត្តាធ្វើឱ្យយុវជនមានមនសិការស្នេហាជាតិ នៃការកសាងសមត្ថភាពវិជ្ជាជីវៈ ជាពិសេស កសាងជំនាញសម្រាប់សតវត្សរ៍ទី២១ ដែលអាចរួមចំណែកដល់ការអភិវឌ្ឍន៍ ប្រកបដោយចីរភាព, សមធម៌ និងបរិយាប័ន្ន។ លោកជំទាវបន្តថា ការបំពាក់ជំនាញសតវត្សរ៍ទី២១ទៅកាន់យុវជនគឺធ្វើឱ្យយុវជនមានលទ្ធភាព និងសមត្ថភាពគ្រប់គ្រាន់ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងទីផ្សារការងារនាពេលបច្ចុប្បន្ន និងអនាគត។
គួរជំរាបជូនថា កាលពីថ្ងៃទី ៣០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២២ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា សហការជាមួយ អគ្គលេខាធិការដ្ឋាន ក្រុមប្រឹក្សាជាតិកម្ពុជា ដើម្បីអភិវឌ្ឍយុវជន (ក.ជ.យ) បានរៀបចំ សិក្ខាសាលាស្តីពី «ថ្នាលបំណិនសតវត្សរ៍ទី២១ សម្រាប់យុវជន» នៅ​សាលប្រជុំសកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រង ដោយ​ផ្ដល់ឱកាសឱ្យយុវជនទទួលបានចំណេះដឹងអំពីបំណិនសតវត្សរ៍ទី២១ ដើម្បីជាមូលដ្ឋាន និងគន្លងសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពសមស្រប តាមតម្រូវការក្នុងបរិបទបច្ចុប្បន្ន និងកំណត់ឱ្យបាននូវទម្រង់ និងថ្នាលសម្រាប់ការបណ្ដុះបំណិនសតវត្សរ៍ទី២១ របស់យុវជនកម្ពុជា ដោយ​មានយុវជនតំណាងមកពីបណ្តាសកលវិទ្យាល័យនានាក្នុងរាជធានីភ្នំពេញជាង១០០នាក់ចូលរួម៕