បណ្ឌិត ឈត ប៊ុនថង៖ ការប្រកួតសរសេរតាមអានជាសាធារណៈជួយបណ្ដុះទម្លាប់អាន និងលើកកម្ពស់ផ្នែកអក្ខរាវិរុទ្ធ
កម្ពុជាគ្រោងនឹងរៀបចំកម្មវិធីការប្រកួតសរសេរតាមអានជាសាធារណៈ​លើកដំបូងគេ ដែលមានឈ្មោះថា «សំណេរអង្គរ» នៅថ្ងៃទី២១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៤ខាងមុខ ឯស្ពានហាល ខាងលិចប្រាសាទអង្គរវត្ត ក្នុងនោះ ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា គឺជាអ្នកអានអត្ថបទសរសេរតាមអាននេះដោយផ្ទាល់។
លោកបណ្ឌិត ឈត ប៊ុនថង មានប្រសាសន៍បន្ថែមថា កម្មវិធីប្រកួតសរសេរតាមអានជាសាធារណៈនេះនឹងចូលរួមលើកស្ទួយវិស័យអក្សរសាស្ត្រខ្មែរក៏នឹងអនុញ្ញាត​ឱ្យអ្នកចូលរួមដោយផ្ទាល់ពង្រីកចំណេះដឹងទូទៅរបស់ខ្លួន ដោយត្រូវយល់ច្បាស់ពាក្យគន្លឹះទាក់ទងជាមួយអង្គរវត្ត ប្រាសាទបុរាណ ពាក្យគន្លឹះវប្បធម៌ រួមមាន តួអង្គព្រះមហាក្សត្រ ជំនឿ ស្ថាបត្យកម្ម និងរឿងរ៉ាវផ្សេងៗ ។ លោកបណ្ឌិតបន្តថា ប្រសិនបើអ្នកចូលរួមប្រកួតមិនបានត្រៀមមុនទេ គឺអាចសរសេរមិនត្រូវ ឬសរសេរមិនទាន់ ។ លើសពីនេះ មានតែការអានប៉ុណ្ណោះជួយឱ្យសាធារណជនចេះច្រើន ដឹងព័ត៌មានសំខាន់ៗតាមរយៈសាច់រឿងបានច្រើន។
“សព្វថ្ងៃនេះ មានការអូសទាញច្រើនពីក្រុមក្មេងទំនើង ប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀនច្រើន ដូច្នេះនៅពេលមានកម្មវិធីបែបនេះ នឹងបានរួមចំណែកបង្វែរយុវជនងាកមកគិតផ្នែកអក្សរសាស្រ្ត ភាសា វប្បធម៌បានកាន់តែច្រើន​”
គួរបញ្ជាក់ថា កម្មវិធីប្រកួតសរសេរតាមអានជាសាធារណៈលើកទី១ មានការគាំទ្រពីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា, ក្រសួងវប្បធម៌ និង​វិចិត្រសិល្បៈ, អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា, អង្គការ​ស៊ីប៉ា ។ បើតាម​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា កម្មវិធីប្រកួតសរសេរតាមអានជាសាធារណៈ ត្រូវរៀបចំឡើងដើម្បីជាការលើកស្ទួយ​អក្សរសាស្រ្តខ្មែរ និង​ទាញចំណាប់អារម្មណ៍ប្រជាជនខ្មែរ ឱ្យ​យក​ចិត្តទុកដាក់​លើ​ការ​សរសេរអក្សរខ្មែរ​ឱ្យបានត្រឹមត្រូវ។