អគ្គបណ្ឌិតសភាចារ្យ អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន ចែករំលែកទស្សនាទាន៧ចំណុច សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍវិស័យអប់រំនៅកម្ពុជា
ភ្នំពេញ – ក្នុងសន្ទរកថាបើកសន្និបាតបូកសរុបការងារអប់រំ យុវជន និងកីឡា ឆ្នាំ​សិក្សា​២០២១-២០២២ និង​លើកទិសដៅ​សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា​២០២២-២០២៣ កាលពីថ្ងៃទី១០ ខែមេសា ឆ្នាំ​២០២៣ អគ្គបណ្ឌិតសភាចារ្យ អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និង​ហិរញ្ញវត្ថុ បានចូលរួម​ចែក​រំលែក​នូវ​ទស្សនាទាន​ផ្ទាល់ខ្លួន និង​ចង្អុលបង្ហាញ​អំពីបញ្ហាសំខាន់ៗ​ចំនួន៧ចំណុច សម្រាប់កិច្ចពិភាក្សា ក្នុងការ​អភិវឌ្ឍវិស័យអប់រំ យុវជន និងកីឡា។
ទស្សនាទានទាំង​៧ចំណុចនោះ​រួមមាន ៖
ទី១. ការពង្រឹងគុណភាពអប់រំគ្រប់កម្រិត គឺជា​អាទិភាពចម្បងបំផុត, ជាពិសេស​នៅ​កម្រិត​បឋមសិក្សា ដើម្បីធានាថា សិស្សានុសិស្ស​មានមូលដ្ឋាន​រឹងមាំ និង​មានសមត្ថភាព​គ្រប់គ្រាន់ ក្នុងការ​បន្ត​ការ​សិក្សា​នៅ​កម្រិត​មធ្យមសិក្សា និង​ឧត្តមសិក្សា ប្រកបដោយ​ភាពជឿជាក់ សំដៅ​ឆ្លើយតបទៅនឹង​ភាពបន្ទាន់​នៃតម្រូវការមូលធនមនុស្ស ដែលមានគុណភាព។
ទី២. ការពង្រឹងគុណភាព នៃការបង្រៀន, ការ​សិក្សា និង​ការស្រាវជ្រាវ និង​ការ​ពង្រីក​មុខ​វិជ្ជា និងជំនាញថ្មីៗ​នៅ​ឧត្តមសិក្សា គឺជា​អាទិភាព​ចម្បងមួយ​ទៀត​ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹង​ការ​វិវឌ្ឍយ៉ាងលឿន នៃ​សង្គម-សេដ្ឋកិច្ច បច្ចុប្បន្ន និង​ទៅអនាគត។
ទី៣. ការពង្រឹងគុណភាពអប់រំ តម្រូវឱ្យ​មានការពង្រឹងអភិបាលកិច្ច និង​ប្រសិទ្ធភាពគ្រប់គ្រង នៅ​តាម​មន្ទីរអប់រំ យុវជន និង​កីឡា និង​តាមសាលារៀន​គ្រប់កម្រិត ក៏​ដូចជា​ការ​ជំរុញ​នូវ​ការ​ចូលរួម​របស់អាណាព្យាបាល, សហគមន៍ និង​វិស័យឯកជន ផងដែរ។
ទី៤. ការពង្រឹងការបណ្តុះបណ្តាល​គ្រូបង្រៀន និង​វិក្រិតការ ក៏ដូចជា​ការ​បន្ត​លើក​កម្ពស់​ជីវភាព, សមត្ថភាព និង​គុណតម្លៃ​របស់គ្រូបង្រៀន ដើម្បីឱ្យស័ក្តិសម​ជាកម្លាំង​ជួរ​មុខ​របស់កម្ពុជា ក្នុងការកសាង​មូលធន​មនុស្ស​ឆ្ពោះទៅ​សម្រេច​បាន​នូវ​ ចក្ខុវិស័យកម្ពុជា​ឆ្នាំ​២០៥០ គឺជា​កិច្ច​ការ​ដែល​កាន់តែមានសារៈសំខាន់, ជាពិសេស ក្នុងបរិការណ៍​នៃការអប់រំ តាមគន្លង​ប្រក្រតីភាពថ្មី។
ទី៥. ក្នុងបរិបទ នៃការ​កើន​ឡើង​នូវ​ការ​ធ្វើពាណិជ្ជូបនីយកម្ម (commercialization) និង​ការ​ប្រកួតប្រជែង ដើម្បីដណ្តើម​យក​ការ​ចាប់អារម្មណ៍, សាលារៀន​ត្រូវ​តែ​មានការ​កែទម្រង់​ជាបន្តបន្ទាប់ តាមរយៈ​ការ​ជំរុញ​ការ​បង្កើត​សាលា​រៀនជំនាន់ថ្មី និង​សាលា​គំរូ និង​ការបន្ត​ធ្វើ​បច្ចុប្បន្នកម្ម​កម្មវិធីសិក្សា​នៅ​គ្រប់កម្រិតសិក្សា ដើម្បី​បង្កើត​បរិយាកាស​មួយ​ដែលធានាថា សាលារៀន គឺជាទីកន្លែង​ដែល​សិស្សានុសិស្ស ចង់ទៅរៀន និងដែលផ្តល់នូវចំណេះដឹង និង​ការ​អប់រំ ប្រកបដោយ​គុណភាព ឆ្លើយតបទៅនឹង​តម្រូវការ នៃការ​អភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គម។
ទី៦. ការាប់យក​កាលានុវត្តភាព ដែលលេចចេញពីបដិវត្តន៍​ឧស្សាហកម្មជំនាន់ទី៤.០ និង​បរិវត្តកម្មដ៏លឿន នៃបច្ចេកវិទ្យា, ពិសេស បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល, ទាមទារ​ឱ្យ​មានការ​លើក​កម្ពស់​ការ​អប់រំឌីជីថល, ការ​អភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធឌីជីថល តាមសាលារៀន, និង ការ​ជំរុញ​នូវ​ការ​ចាប់យក​មុខ​វិជ្ជាវិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម សិល្បៈ និង​គណិតវិទ្យា (STEAM)។
​និង ទី៧. យុវជន គឺជា​ស្នូល នៃមូលធន​មនុស្ស​របស់កម្ពុជា ដែល​យើងចាំបាច់ត្រូវ​ការឱ្យ​ពួកគាត់​មាន​សុខភាពល្អ, មានគំនិតច្នៃប្រឌិតខ្ពស់ និង​មានសីលធម៌​ល្អ ស័ក្តិសមជាពលរដ្ឋល្អ ក្នុងសង្គម​កម្ពុជា ដែល​ប្រកបដោយ​អារ្យធម៌ខ្ពស់។ ក្នុងន័យនេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា មាន​ភាពចាំបាច់​ក្នុងការពង្រឹងនូវការ​លើក​កម្ពស់​សុខភាពសិក្សា​របស់សិស្ស-និស្សិត ដោយ​ផ្សារ​ភ្ជាប់វិស័យកីឡា​ទៅ​នឹង​វិស័យអប់រំ, ការ​បន្ត​ជំរុញចលនា «យុវជន​ម្នាក់ ចេះកីឡាមួយ​ប្រភេទ​យ៉ាង​តិច ប្រចាំជីវិត» និង​ការ​ផ្តល់​ឱកាស​ឱ្យ​យុវជន​បញ្ចេញ​នូវ​ទេពកោសល្យ​របស់ខ្លួន។ ទន្ទឹមនេះ ក្រសួង ក៏​ត្រូវ​ផ្តោត​ជា​សំខាន់​ផងដែរ លើការ​ងប់រំ​សីលធម៌ និង​សុជីវធម៌, ការ​បណ្តុះទម្លាប់ និង​ស្មារតីគោរពច្បាប់ និង​វិន័យ​ល្អ ក្នុង​នាមជាពលរដ្ឋ, ព្រមទាំង​ការ​បណ្តុះមនសិការស្រឡាញ់ និង​ការពារ​វប្បធម៌ និង​អត្តសញ្ញាណជាតិ៕