រាជធានីភ្នំពេញ — កាលពីដើមសប្តាហ៍នេះ ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់រោងជាងឌីជីថល និងបញ្ញាសិប្បនិម្មិត នៅវិទ្យាស្ថានជាតិពហុបច្ចេកទេសកម្ពុជា (NPIC) ។ រោងជាងឌីជីថល ក្រោមជំនួយរបស់ក្រុមហ៊ុនចិន Jiangsu Huibo Robotics Technology នេះ គេរំពឹងថា នឹងជួយពង្រឹងសមត្ថភាពពលកម្មជំនាញរបស់កម្ពុជា ដើម្បីបង្កើនការទាក់ទាញវិនិយោគិនបរទេសកាន់តែច្រើនឡើង។
ថ្លែងក្នុងពិធីសម្ពោធនោះ ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានគូសបញ្ជាក់ថា សមិទ្ធផលរោងជាងឌីជីថល និងបញ្ញាសិប្បនិម្មិតនេះ នឹងធ្វើឱ្យយុវជនកម្ពុជា និយាយជារួម និងសិស្ស-និស្សិតដែលសិក្សានៅវិទ្យាស្ថាន NPIC និយាយដោយឡែក កាន់តែមានសមត្ថភាពជំនាញកាន់តែខ្ពស់បន្ថែមទៀត ដែលស្របទៅតាមតម្រូវការទីផ្សារការងារដែលកំពុងសម្បូរបែបក្នុងបរិបទបច្ចេកវិទ្យាទំនើបនាពេលបច្ចុប្បន្ន។ ឯកឧត្តមបញ្ជាក់ថា ការខិតខំបំពាក់បំប៉នដល់សិស្ស-និស្សិតកម្ពុជានូវជំនាញឌីជីថល និងបញ្ញាសិប្បនិម្មិតនេះដែរ ក៏ជាគន្លឹះសំខាន់មួយក្នុងការបង្កើនការទាក់ទាញវិនិយោគិនពីបរទេសឱ្យមកបណ្ដាក់ទុនវិនិយោគនៅកម្ពុជាផងដែរ។
“ប្រសិនជាគ្មានការរីកចម្រើនផ្នែកធនធានមនុស្សជំនាញបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈ និងផលិតភាពនោះទេ កម្ពុជាក៏មិនអាចពង្រីកឧត្តមភាពនៃការប្រកួតប្រជែងជាមួយបណ្ដាប្រទេសនានាក្នុងការទាក់ទាញគម្រោងវិនិយោគថ្មីៗនោះឡើយ”
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីសង្កត់ធ្ងន់ថា ការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស គឺជានយោបាយសំខាន់មួយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលនីតិកាលទី៧ ក្រោមអាណត្តិដឹកនាំរបស់សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដែលបានដាក់ចេញគោលនយោបាយអភិវឌ្ឍន៍ធនធានមនុស្ស ក្នុងគោលបំណងធានាឱ្យបានធនធានមនុស្សកាន់តែល្អ ប្រកបដោយគុណភាព និងមានលទ្ធភាពប្រកួតប្រជែងនៅក្នុងទីផ្សារ។
បើតាម ឯកឧត្តម ស៊ុន មេសា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ សម្រាប់រោងជាងឌីជីថល និងបញ្ញាសិប្បនិម្មិត នេះ គឺទទួលបានការផ្គត់ផ្គត់ជាគ្រឿងបរិក្ខាបច្ចេកទេស និងឧបទេសដ៏ទំនើបពីក្រុមហ៊ុនចិន Jiangsu Huibo Robotics Technology ដើម្បីបណ្តុះបណ្តាលទៅដល់សិស្សនិស្សិតកម្ពុជាឱ្យមានសមត្ថភាពកាន់តែខ្ពស់បន្ថែមទៀត។ ឯកឧត្តមបញ្ជាក់ថា គ្រឿងបរិក្ខាបច្ចេកទេស ឧបទេស ទាំងនោះ គឺសម្រាប់ប្រព័ន្ធវៃឆ្លាត ដែលគេប្រើប្រាស់នៅក្នុងរោងចក្រទំនើបៗនៅលើពិភពលោក ក៏ដូចជារោងចក្រទំនើបៗដែលគ្រោងនាំមកកម្ពុជា តាមរយៈវិនិយោគិននាពេលខាងមុខផងដែរ។
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារបន្ថែមថា បច្ចុប្បន្ននេះ ចិន មានបច្ចេកវិទ្យាដ៏ទំនើបនៅក្នុងប្រតិបត្តិការរោងចក្រលឿន រហ័ស ជាអ្វីដែលយើងនឹងយកមកសម្រាប់បំពាក់ជូនសិស្សានុសិស្សយើង នៅសាលា NPIC ដើម្បីឱ្យពួកគេមានសមត្ថភាពខ្ពស់បម្រើទៅតាមតម្រូវការទីផ្សារ ដែលមាននាពេលបច្ចុប្បន្ន ក៏ដូចជាដើម្បីទាក់ទាញការវិនិយោគធំៗបន្ថែមទៀតមកកាន់កម្ពុជា ដែលធ្វើឱ្យតម្លៃកម្លាំងពលកម្មរបស់ពួកគាត់ចេញទៅមានតម្លៃខ្ពស់៕