សៀមរាប – ថ្នាក់រៀនឆ្លាតវៃ ក្រោមគម្រោង Innovative ICT-Integrated Pilot Classroom Project ត្រូវបានក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កម្ពុជា សហការជាមួយក្រសួងអប់រំនៃសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ តាមរយៈវិទ្យាស្ថាន APEC for Collaborative Education (IACE) រៀបចំបំពាក់នៅសាលាបឋមសិក្សាវត្តបូព៍ ខេត្តសៀមរាប ហើយត្រូវបានប្រកាសដាក់ឱ្យដំណើរការនៅថ្ងៃអង្គារ (៣០ វិច្ឆិកា) ក្រោមអធិបតី ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ដ្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។
មានប្រសាសន៍តាមរយៈប្រព័ន្ធវីដេអូ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ដ្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះកិច្ចសហប្រតិបត្តិការណ៍រវាងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ តាមរយៈវិទ្យាស្ថាន APEC for Collaborative Education (IACE) ដែលជាផ្នែកមួយយ៉ាងសំខាន់ក្នុងអភិវឌ្ឍវិស័យបច្ចេកវិទ្យា ។ ក្នុងនោះឯកឧត្តមក៏បានថ្លែងអំណរគុណដល់ក្រុមការងារកូរ៉េដែលបានរៀបចំកម្មវិធី និងដំឡើងថ្នាក់រៀនវៃឆ្លាត Innovative ICT-Integrated Pilot Classroom Project ជូនដល់សាលាបឋមសិក្សាវត្តបូព៍ ដើម្បីឲ្យសាលារៀនប្រែក្លាយទៅជាថ្នាលបណ្តុះបណ្តាលថ្នាក់រៀនឌីជីថល ។
បើតាមឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីថា កិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះមានគោលបំណងផ្ដល់ឱកាសសិក្សារៀនសូត្រប្រកបដោយគុណភាព និងសមធម៌តាមរយៈការបញ្ជ្រាប និងប្រើប្រាស់ ICT សម្រាប់ការអប់រំដែលអាចជួយឱ្យគ្រូបង្រៀន និងសិស្សានុសិស្សពង្រឹងសមត្ថភាពឲ្យទាន់ការរីកចម្រើន យ៉ាងឆាប់រហ័សនៃបច្ចេកវិទ្យាពិភពលោក។
សូមបញ្ជាក់ថា គម្រោង ថ្នាក់រៀនឆ្លាតវៃនេះ ត្រូវបានអនុវត្តនៅសាលាបឋមសិក្សាវត្តបូព៌ ខេត្តសៀមរាប បន្ទាប់ពីមានការចុះធ្វើទស្សនកិច្ចសិក្សា រួមទាំងការជួបពិភាក្សា ពិនិត្យលទ្ធភាពការអនុវត្តគម្រោងជាមួយអង្គភាពជំនាញ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មន្ត្រីជំនាញមកពី KERIS និងគណៈគ្រប់គ្រងសាលារៀនកាលពីដើមឆ្នាំ ២០២០។
ថ្នាក់រៀនឆ្លាតវៃ ត្រូវបានរៀបចំជាមួយការបំពាក់ឧបករណ៍បច្ចេកវិទ្យារួមមាន ៖ Tablets ចំនួន ៤០គ្រឿង កុំព្យូទ័រ លើតុចំនួន ០១គ្រឿង ក្ដារខៀនវៃឆ្លាត (Electronic whiteboard) សម្ភារៈបណ្ដុះបណ្ដាល និងបរិក្ខារសម្រាប់ផលិត មាតិកាអប់រំឌីជីថលជាច្រើនទៀត៕