បង្គន់អនាម័យ និងទឹកស្អាត រួមចំណែកលើកកម្ពស់ការសិក្សារបស់សិស្សស្រី
ចាប់តាំងពីភ្ញាក់ពីដំណេករហូតដល់ពេលចូលដំណេកវិញ មនុស្សគ្រប់រូបសុទ្ធតែត្រូវការប្រើប្រាស់បង្គន់អនាម័យ និងទឹកស្អាតជាប្រចាំ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ការមានបង្គន់អនាម័យ និងទឹកស្អាតប្រើប្រាស់គ្រប់គ្រាន់ គឺបាន​រួមចំណែកលើកកម្ពស់ការសិក្សារបស់សិស្សស្រី និងកាត់បន្ថយអត្រានៃការបោះបង់ការសិក្សារបស់សិស្សស្រីផងដែរ។
បើតាម​ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ អ៊ុក រ៉ាប៊ុន ទឹកស្អាត (Safe Drinking Water) គឺជាទឹកដែលថ្លា គ្មានក្លិន គ្មានពណ៌ គ្មានរសជាតិ គ្មានមេរោគ និងគ្មានសារធាតុគីមីលើសកំណត់ ហើយមិនប៉ះពាល់ដល់សុខភាព។ ដោយឡែកអនាម័យ (Sanitation) គឺសំដៅទៅលើភាពស្អាត និងមានអនាម័យនៃកន្លែងរស់នៅ សហគមន៍ ដែលមិនបង្កឱ្យមានផលប៉ះពាល់ដល់សុខភាព ដែលពាក់ព័ន្ធនឹងការប្រើប្រាស់ទឹក និងការគ្រប់គ្រងទុកដាក់លាមកមនុស្ស លាមកសត្វ និងសំណល់សំរាមកខ្វក់។ រីឯវិធីបង្ការរោគ (Hygiene) គឺសំដៅលើលក្ខណៈ និងការអនុវត្តនានាដែលជួយថែរក្សាសុខភាព និងបង្ការការរីករាលដាលជំងឺឆ្លងរួមទាំងការលាងសម្អាតដៃ ការគ្រប់គ្រងអនាម័យពេលមានរដូវ និងអនាម័យចំណីអាហារ ដែលនិយាយជារួមគឺ ហូបស្អាត ផឹកស្អាត និងរស់នៅស្អាត។