រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអភិវឌ្ឍជនបទ ៖ នៅឆ្នាំ​២០២៥ កម្ពុជា​នឹង​មានទឹកស្អាត​ប្រើប្រាស់គ្រប់ទីកន្លែង
បច្ចុប្បន្ន​នេះ កម្ពុជាសម្រេចបាន​៨០% នៃផែនការ​ផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាត​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ប្រើប្រាស់ ហើយ​នៅ​ឆ្នាំ​២០២៥ខាងមុខ កម្ពុជានឹងមានទឹកស្អាត​ប្រើប្រាស់​គ្រប់ទីកន្លែង ។ នេះ​បើតាមប្រសាសន៍​លើក​ឡើងរបស់ ឯកឧត្តម ឆាយ ឬទ្ធីសែន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ ក្នុងជំនួប​ជាមួយ​ ឯកឧត្តម UENO Atsushi ឯកអគ្គរាជទូត​ជប៉ុន​ប្រចាំ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីមានប្រសាសន៍ថា ក្រសួងអភិវឌ្ឍជនបទ មានគោល​នយោបាយលើកស្ទួយសេដ្ឋកិច្ចជនបទ តាមរយៈ​ការ​ស្ថាបនាហេដ្ឋារចនា​សម្ព័ន្ធតភ្ជាប់​គ្រប់ទីកន្លែង និង​លើក​កម្ពស់​សុខមាលភាពប្រជាជនតាមរយៈ​ការអប់រំ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់ទឹកស្អាត ក្នុងនោះ បច្ចុប្បន្ននេះកម្ពុជាសម្រេចបាន ៨០%នៃផែនការផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាតជូនប្រជាជនប្រើប្រាស់ ហើយនៅឆ្នាំ២០២៥ នឹងមានទឹកស្អាតប្រើប្រាស់គ្រប់ទីកន្លែង ព្រមទាំងការអប់រំប្រើប្រាស់បង្គន់អនាម័យឱ្យបានត្រឹមត្រូវ សំដៅលុបបំបាត់ការបន្ទោបង់ពាសវាលពាសកាល។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីក៏​បានបន្តលើកឡើងពីកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងជំរុញលើកកម្ពស់សេដ្ឋកិច្ចជនបទតាមរយៈការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ដើម្បីឱ្យពួកគាត់អាចប្រកបមុខរបរផ្សេងទៀតក្រៅពីមុខរបរកសិកម្ម។
សូម​បញ្ជាក់ថា ការផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាត និង​ការ​លើក​កម្ពស់​អនាម័យ​នៅជនបទ ត្រូវ​បាន​ចាត់ទុកថា ជាការចូលរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់​ក្នុងការអភិវឌ្ឍសង្គមដូចជា ​​លើក​កម្ពស់​សុខុមាលភាពប្រជាជន, ​កាត់បន្ថយ​ជំងឺរាគ, ​កាត់បន្ថយ​អត្រាកង្វះអាហារូបត្ថម្ភ, ​កាត់បន្ថយ​មរណភាព​កុមារ និង​មាតា, ​លើក​ស្ទួយ​ជីវភាព​រស់​នៅ​របស់ប្រជាជន​នៅ​ជនបទ និង​ការ​កាត់បន្ថយ​ភាពក្រីក្រ​ប្រកបដោយ​សមធម៌ និង​មាននិរន្តរភាព៕