ភ្នំពេញ – ក្រោយការប្រកួតយ៉ាងស្វិតស្វាញរបស់បេក្ខជន ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានរកឃើញបេក្ខជ៤ក្រុម ត្រៀមបន្តទៅប្រកួតក្នុងវគ្គពាក់កណ្ដាលផ្ដាច់ព្រ័ត្រ នៃកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិ២០២៣ ដែលគ្រោងនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី០៨ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៣ ខាងមុខ។
បេក្ខជន ៤ក្រុម ដែលអាចបន្តទៅកាន់វគ្គពាក់កណ្ដាលផ្ដាច់ព្រ័ត្រ រួមមាន៖ ទី១.បេក្ខជនមកពីសាលាមីគីវ៉េ រាជធានីភ្នំពេញ, ទី២.បេក្ខជនមកពីវិទ្យាល័យកំពង់សិលា ខេត្តព្រះសីហនុ, ទី៣.បេក្ខជនមកពីសាលាបញ្ញាសាស្រ្តអន្តរជាតិ ខេត្តបាត់ដំបង និងទី៤. បេក្ខជនមកពីវិទ្យាល័យស្វាយលើ ខេត្តសៀមរាប ។ ក្នុងនោះ ក៏មានបេក្ខជនចំនួន ៤រូប ផ្សេង ទទួលបានឱកាសធ្វើវាគ្មិនឆ្នើមប្រកួតនិយាយជាសាធារណៈ រួមមាន៖ ទី១.យុវតី សឿ សួនរ៉ូហ្សា មកពីសាលាប៊ែលធីអន្តរជាតិ រាជធានីភ្នំពេញ, ទី២.យុវតី ឈឿន អូនធំ មកពីវិទ្យាល័យកំពង់សិលា ខេត្តព្រះសីហនុ, ទី៣.យុវតី ម៉េង រិទ្ធរក្សា មកពីសាលាបញ្ញាសាស្រ្តអន្តរជាតិ ខេត្តបាត់ដំបង និងទី៤. យុវតី ស៊ុន បុប្ផារតនៈ មកពីវិទ្យាល័យ ស្វាយលើ ខេត្តសៀមរាប។
លោក ម៉ិល ផនសីហា ប្រធាននាយកដ្ឋានយុវជន នៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ប្អូនៗជាបេក្ខជនបានបញ្ចេញសមត្ថភាពយ៉ាងប្រសើរក្នុងការចូលរួមក្នុងការប្រកួតកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិ២០២៣។ លោកបន្តថា ឆ្នាំនេះ ជារដូវកាលទី៤ នៃកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិ ហើយកន្លងមកពីមួយរដូវកាលទៅមួយរដូវកាលតែងតែមានការផ្លាស់ប្ដូរសម្រាប់ប្អូនៗ ដោយចង់ផ្ដល់រសជាតិថ្មីដល់ប្អូនៗ។
ប្រធាននាយកដ្ឋានយុវជនបន្ថែមថា កម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិឆ្នាំ២០២៣ រៀបចំសម្រាប់សិស្សថ្នាក់ទី១១ មកពីគ្រឹះស្ថានសាធារណៈ និងឯកជន ។ ជាមួយគ្នានេះ កម្មវិធីបានអនុវត្តច្រើនដំណាក់កាលទម្រាំតែប្អូនៗបានមកបង្ហាញសមត្ថភាពយ៉ាងល្អប្រសើរ ពោរពេញទៅដោយទំនុកចិត្ត ។
ជាមួយគ្នានេះ លោក ម៉ិល ផនសីហា ក៏បានបង្ហាញពីប្រធានបទដែលនឹងប្រកួតក្នុងវគ្គពាក់កណ្ដាលផ្ដាច់ព្រ័ត្រ នៃកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិឆ្នាំ២០២៣ ដោយប្រធានបទទី១. នីតិរដ្ឋគឺជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ និងការអភិវឌ្ឍន៍។ ក្នុងនោះ ក្រុមស្របបានទៅលើ សាលាបញ្ញាសាស្រ្តអន្តរជាតិខេត្តបាត់ដំបង ហើយក្រុមបដិសេធបានទៅលើក្រុមមកពីវិទ្យាល័យស្វាយលើ ខេត្តសៀមរាប ។ ដោយឡែកប្រធានបទទី២ គឺ ការអប់រំតាមបែបឌីជីថលជាមធ្យោបាយដ៏ចម្បងដែលធ្វើឱ្យសម្រេចបាននូវការអប់រំពេញលេញ និងពេញមួយជីវិត។ ក្នុងនោះ ក្រុមបដិសេធបានទៅលើ បេក្ខជនមកពីវិទ្យាល័យកំពង់សិលា ខេត្តព្រះសីហនុ ចំណែកក្រុមស្របបានទៅលើ សាលាមីគីវ៉េ រាជធានីភ្នំពេញ។
បើតាមលោក ម៉ិល ផនសីហា សម្រាប់បេក្ខជនចំនួន ៤រូបដែលទទួលបានអាទិភាពក្នុងការប្រកួតនិយាយជាសាធារណៈ ប្រចាំកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិ២០២៣ ប្រធានបទគឺពាក់ព័ន្ធលើវិស័យអប់រំ ដោយបេក្ខជនត្រូវជ្រើសរើសយកម្នាក់មួយប្រធានបទដែលគិតថាជាប្រធានបទក្ដៅហើយទាក់ទាញសាធារណៈជន ដើម្បីយកមកប្រកួត។ សម្រាប់ប្រធានបទ បេក្ខជនឆ្នើមទាំង៤រូប មានសេរីភាពនៅក្នុងការកំណត់ ហើយក្រុមការងារនឹងមានរៀបចំជាការណែនាំបន្ថែមសម្រាប់រៀបចំការប្រកួតនេះ។
គួរជម្រាបជូនថា ការប្រកួតជម្រុះជុំទី៣ មានបេក្ខជនចូលរួមប្រកួតចំនួន ៨ក្រុម លើប្រធានបទចំនួន៤ រួមមាន ប្រធានបទទី១៖ ការចូលរួមចំណែកពីសាលារៀន និងគ្រូបង្រៀនគឺជាកត្តាសំខាន់ក្នុងការកែទម្រង់វិស័យអប់រំនៅកម្ពុជា, ប្រធានបទទី២៖ កម្ពុជាគួរតែចាប់យកការប្រើប្រាស់ថាមពលកកើតឡើងវិញ ដើម្បីធានាបាននូវការប្ដេជ្ញាចិត្តថ្នាក់ជាតិរបស់កម្ពុជាក្នុងការកាត់បន្ថយការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ, ប្រធានបទទី៣ ៖ ការបំពេញកាតព្វកិច្ចបោះឆ្នោតជ្រើសតាំងតំណាងរាស្រ្ត គឺជាកត្តាចម្បងដែលនាំឱ្យកម្ពុជាធានាបាននូវសុខសន្តិភាព និងប្រធានបទទី៤ ៖ យន្តការដោះស្រាយវិវាទក្រៅប្រព័ន្ធតុលាការ គឺជាយន្តការដ៏ល្អបំផុតក្នុងការផ្ដល់សេវាយុត្តិធម៌ដល់ប្រជាជនដ៏មានប្រសិទ្ធភាព ៕