វៀតណាម​បញ្ចូល​ភាសាជប៉ុន​ទៅ​ក្នុងកម្មវិធីសិក្សា​របស់ខ្លួន ចាប់​ពីថ្នាក់ទី៣ ដល់ថ្នាក់ទី១២
រដ្ឋាភិបាល​វៀតណាម​កំពុង​លើកទឹកចិត្តឱ្យមាន​ការ​អប់រំ​ភាសាជប៉ុន សម្រាប់​សិស្ស​ចាប់ពីថ្នាក់ទី៣ ដល់ទី១២ ហើយ​តំបន់​នីមួយៗ អាចបង្កើត​ផែនការ​ផ្ទាល់ខ្លួន សម្រាប់​ការ​បង្រៀន​ភាសាជប៉ុន​ជាមុខវិជ្ជា​ចាំបាច់នៅក្នុង​សាលា​មួយចំនួន, នេះ​បើយោង​តាម​ការចុះ​ផ្សាយ​របស់​កាសែត​វៀតណាម VN Express
រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងអប់រំ និងបណ្ដុះបណ្ដាល លោក Nguyen Kim Son និង​ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ជប៉ុនប្រចាំ​ប្រទេសវៀតណាម លោក Ito Naoki បាន​ចុះហត្ថលេខា​លើកិច្ចព្រមព្រៀង សម្រាប់​ការបង្រៀន​ភាសាជប៉ុន​នៅអនុវិទ្យាល័យ ចំពោះមុខ​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ប្រទេសទាំងពីរ នៅទីក្រុង​ហាណូយ​កាលពីថ្ងៃចន្ទ​ដើមសប្ដាហ៍នេះ។
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ និងបណ្ដុះបណ្ដាល លោក Nguyen Kim Son និងឯកអគ្គរដ្ឋទូតជប៉ុនប្រចាំប្រទេសវៀតណាម លោក Ito Naoki បានចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀង សម្រាប់ការបង្រៀនភាសាជប៉ុន។ ប្រភព ៖ VN Express
នាយក​រដ្ឋមន្ត្រីជប៉ុន Shigeru Ishiba និងភរិយា បានមក​ដល់ប្រទេស​វៀតណាម​កាល​ពីថ្ងៃអាទិត្យ ដើម្បី​បំពេញ​ទស្សនៈកិច្ច​រយៈពេលបីថ្ងៃ។ ក្នុង​ជំនួប​ទេ្វភាគី ជប៉ុន និងវៀតណាម​ព្រម​ព្រៀង​សហការ និង​លើកកម្ពស់​ការអប់រំ​ភាសាជប៉ុន ដើម្បី​ទសវត្សរ៍​បន្ទាប់។
ដោយផ្អែកលើ​តម្រូវការ​របស់សិស្ស និង​លក្ខខណ្ឌ​ក្នុងស្រុក អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន​អាច​ពិចារណា លើការ​បង្រៀន​ភាសាជប៉ុន ជាភាសា​បរទេសដំបូង (មុខវិជ្ជាចាំបាច់) នៅ​សាលា​បឋមសិក្សា និង​មធ្យមសិក្សាមួយចំនួន។
នៅក្នុង​តំបន់ ដែលបង្រៀន​ភាសាជប៉ុន​ជាភាសាបរទេសទី២ (មុខវិជ្ជា​ជ្រើសរើស) នៅកម្រិត​មធ្យមសិក្សា និងវិទ្យាល័យ អាជ្ញាធរ​វៀតណាម​នឹងធានា​នូវការគាំទ្រ ដើម្បីឱ្យ​ការសិក្សា​មានស្ថិរភាព។
ប្រទេសជប៉ុន​នឹងផ្ដល់ការ​គាំទ្រដល់​សាលារៀន​ដែល​បង្រៀនភាសា​ជប៉ុន ដោយ​បញ្ជូន​អ្នកជំនាញ ដើម្បីជួយ​កែលម្អ​កម្មវិធីសិក្សា និង​អភិវឌ្ឍសៀវភៅសិក្សា ព្រមទាំង​ផ្ដល់​សម្ភារៈសិក្សា និង​ឯកសារ​យោង។
តាមរយៈ​ការគាំទ្រនេះ ជប៉ុន​នឹងផ្ដល់​ការ​បណ្ដុះបណ្ដាល​គ្រូ និង​ជួយ​បង្រៀន​ក្នុងថ្នាក់​មួយចំនួន ព្រមទាំង​ផ្ដល់ឱកាស​ដល់សិស្ស និងគ្រូបង្រៀន ដើម្បីទៅ​ទស្សនៈ​កិច្ចសិក្សា ចូល​រួមក្នុងការ​ផ្លាស់ប្ដូរ​វប្បធម៌​នៅ​ប្រទេសជប៉ុន។
ក្នុងឆ្នាំ២០១៣ រដ្ឋាភិបាលប្រទេសទាំង ២ បានចុះហត្ថលេខា​លើអនុស្សរណៈ​នៃការយោគយល់គ្នា សម្រាប់​ការណែនាំ​ភាសាជប៉ុន​នៅកម្រិត​បឋមសិក្សា និង​ពង្រឹង​ការបង្រៀន​នៅកម្រិត​អនុវិទ្យាល័យ និង​វិទ្យាល័យ។
ភាសាជប៉ុន ត្រូវបានសាកល្បង​ប្រើជាភាសាបរទេសទី២ ដែល​ចាប់ផ្ដើម​នៅឆ្នាំ​សិក្សា ២០០៣-២០០៤ ហើយ​ជាភាសាបរទេសទី១ នៅសាលាមួយចំនួន​ក្នុងឆ្នាំ​២០១៦-២០១៧។
នៅឆ្នាំ២០២១ ក្រសួងអប់រំ និងបណ្ដុះបណ្ដាល​វៀតណាម បាន​បង្កើត​កម្មវិធីសិក្សា​ភាសាជប៉ុន​ថ្នាក់ជាតិ ដោយកំណត់​ភាសាជប៉ុន​ជាភាសាបរទេសទី១ ហើយ​មុខវិជ្ជានេះ ត្រូវបានបង្កើតឡើង ជាជម្រើស​សម្រាប់​សិស្ស​ចាប់ពីថ្នាក់ទី ៣។
ឆ្នាំនេះ កម្មវិធីប្រកួតប្រជែង​សិស្សពូកែ​ថ្នាក់ជាតិ ក៏មានរួមបញ្ចូល​ការប្រឡង​ភាសាជប៉ុនផងដែរ។ យោង​តាមទិន្នន័យ ដែលចេញផ្សាយ​ដោយក្រសួង​ក្នុងឆ្នាំ២០២៣ ក្នុងចំណោមសិស្សជាង ៦ម៉ឺននាក់ ដែល​រៀនភាសាបរទេស​ក្រៅពីភាសាអង់គ្លេស​នៅក្នុង​សាលារៀន ភាគច្រើន​សិស្សវៀតណាម ជ្រើសរើស​រៀនភាសាបារាំង ឬជប៉ុន ប៉ុន្តែភាសាជប៉ុន​ត្រូវបានបង្រៀន​ជាភាសាចម្បងក្នុងទីក្រុងធំៗ​មួយចំនួន៕