ក្រសួងអប់រំ បើកប្រកួតប្រជែងគូរគំនូរស្ដីពីការកាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់បណ្ដាលមកពីការប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹង តាមប្រព័ន្ធអនឡាញ
ភ្នំពេញ៖ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា សហការជាមួយអង្គការចលនាដើម្បីសុខភាពកម្ពុជា បានប្រកាស​ពី​ការប្រកួតប្រជែងគូរគំនូរ ក្រោមប្រធានបទ”ផលប៉ះពាល់និងវិធានការមានប្រសិទ្ធភាពក្នុងការកាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់បណ្ដាលមកពីការប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹង”។
គោល​បំណង​នៃកម្មវិធីប្រកួតនេះ គឺដើម្បី​ក្រើន​រំលឹក​យុវជន​ឲ្យ​ដឹងពីគ្រោះថ្នាក់ដែល​បង្កពីការ​ប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹង និង​គាំទ្រ​ឲ្យ​មាន​វិធានការ​មាន​ប្រសិទ្ធ​ភាព​ដើម្បី​កាត់បន្ថយ​គ្រោះថ្នាក់​ដែលបង្ក​ពី​ការ​ប្រើប្រាស់​គ្រឿងញៀន។
ដោយឡែក ខ្លឹមសារសម្រាប់ការគូរ គឺ បង្ហាញ​ពីផលប៉ះពាល់ នៃការប្រើប្រាស់​គ្រឿងស្រវឹង និង​លើក​ឡើង​នូវ​វិធានការ​ដែលមាន​ប្រសិទ្ធភាព ដើម្បី​កាត់បន្ថយ​គ្រោះថ្នាក់​បង្កពី​ការប្រើប្រាស់​គ្រឿងស្រវឹង។
លក្ខខណ្ឌក្នុង​ការ​ចូលរួម បេក្ខជន ត្រូវមានអាយុចាប់ពី១៥ឆ្នាំ ដល់អាយុ៣០ឆ្នាំ ចំពោះគំនូរបេក្ខជនបានគូររួច ត្រូវផ្ញើមកក្រុមការងារចាប់ពីថ្ងៃទី១ ដល់ថ្ងៃទី៣១ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ តាមរយៈតេឡេក្រាមលេខ ០១២ ៩៥៨ ២៦៣ ឬ០៩៩ ៤៤២ ៤០០ ឬ០១២ ៧២៧ ៥៣៣ ដើម្បីឱ្យគណៈកម្មាការត្រួតពិនិត្យ និងវាយតម្លៃផ្ដល់ពិន្ទុក្នុងការជ្រើសរើសរករូបដែលទទួលបានជោគជ័យលាភីឆ្នើម។
ចំពោះជ័យលាភីលេខ១ ទទួលបានថវិកា១លានរៀល និងកំព្យូទ័រយូរដៃ Koompi Cosmos មួយគ្រឿង, ជ័យលាភីលេខ២ ទទួលបានថវិកា៦០ម៉ឺនរៀល និងកំព្យូទ័រយួរដៃ Koompi មួយគ្រឿង និងជ័យលាភីលេខ៣ ទទួលបានថវិកា៤០ម៉ឺនរៀល និងទូរស័ព្ទ Samsung ។ ចំណែកឯ ជ័យលាភីលេខ ៤ និងលេខ៥ ទទួលបានរង្វាន់លើកទឹកចិត្ត ៤០ម៉ឺនរៀលក្នុងមួយនាក់៕