ភ្នំពេញ៖ កុមារកម្ពុជាមួយចំនួនកំពុងចំណាយពេលសិក្សានៅលើប្រព័ន្ធអនឡាញ និងប្រើប្រាស់អ៊ីនធឺណេតជាមធ្យោបាយទាក់ទងជាមួយមនុស្សជុំវិញខ្លួនពួកគេ។ ដំណាក់កាលរីករាលដាលជំងឺកូវីដ១៩ ពិភពអនឡាញផ្តល់ភាពងាយស្រួលសម្រាប់ការសិក្សារបស់កុមារ ឱកាសលេងកម្សាន្ត ទាក់ទងជាមួយមិត្តភក្តិ ប៉ុន្តែវាក៏មានហានិភ័យនិងគ្រោះថ្នាក់សម្រាប់កុមារដែរ ដូចជារូបភាពឆបោក រូបភាពលួងលោមតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ព្រមទាំងការកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទកុមារ។ នេះបើតាមឯកសារបង្ហាញពីយុទ្ធនាការទប់ស្កាត់ការល្បួងតាមប្រព័ន្ធអនឡាញរបស់អង្គការយូនីសេហ្វ ប្រចាំកម្ពុជា។
ឯកសារបានបញ្ជាក់ថា ការបំពានផ្លូវភេទតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ជាសកម្មភាពរំលោភបំពានផ្លូវភេទដែលជនរងគ្រោះត្រូវបានមនុស្សមិនស្គាល់ ឬធ្លាប់បានស្គាល់ពីមុនទាក់ទងមកពួកគេក្នុងគោលបំណងចង់រំលោភបំពានផ្លូវភេទ។ អ្នកទាំងនោះអាចផ្ញើរូបភាព ផ្ញើវីដេអូទាក់ទងនឹងផ្លូវភេទដល់កុមារ ឬសុំឱ្យកុមារផ្ញើរូបភាពនិងវីដេអូ ហើយល្បិចលួងលោមតាមវិធីសាស្ត្រផ្សេងៗ។ នៅពេលដែលកុមារទទួលបានទំនុកចិត្តពីអ្នកលួងលោម សកម្មភាពរំលោភបំពានកើតឡើងបន្តិចម្ដងៗ តាមរយៈការបោកប្រាស់ និងការទាមទារ។ ទំនាក់ទំនងនេះក៏រមែងតែងធ្វើឡើងក្នុងលក្ខណៈសម្ងាត់ និងអាចប្រែក្លាយទៅជាគ្រោះថ្នាក់ផ្នែកផ្លូវកាយ។
លើសពីនេះ ដើម្បីបង្កើនសុវត្ថិភាពផ្ទាល់ខ្លួនសម្រាប់កុមារតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ទាមទារម្តាយឪពុកពិនិត្យមើលការកំណត់ភាពជាឯកជនភាព (Privacy setting) នៅក្នុងគណនីបណ្ដាញទំនាក់ទំនងសង្គម និងដឹងពីរបៀបកំណត់គណនីទៅជាឯកជនភាព។ ក្នុងនោះអាណាព្យាបាលកុមារត្រូវប្រយ័ត្នអំពីការប្រតិបត្តិ ឬទំនាក់ទំនងទៅកាន់មិត្តភក្ដិតាមប្រព័ន្ធអនឡាញរបស់កូន។ ម្តាយឪពុកត្រូវបញ្ចប់សន្ទនារបស់កុមារ និងឃាំងចោល (Block) ដើម្បីកុំឱ្យជននោះទាក់ទងមកទៀតក្នុងករណីឃើញរូបភាពបំពានលើកុមារកើតឡើង។
ប្រសិនបើម្តាយឪពុកជាជនរងគ្រោះនៃការកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទកុមារតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ត្រូវប្លុកជនប្រព្តឹត្តិបទល្មើសនោះចោល ហើយលើកទឹកចិត្តឱ្យកុមារនិយាយការពិតដើម្បីស្វែងរកដំណោះស្រាយ និងរាយការណ៍អំពីកង្វល់នានាទៅកាន់អង្គការជួយកុមារ APLE កម្ពុជា តាមរយៈទូរសព្ទលេខ ០៩២ ៣១១ ៥១១ ដើម្បីទទួលបានការគាំទ្រ។